Usługi:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

 

Regulamin 

Polityka prywatności

FAQ- dowiedz się więcej o psychoterapii

Cennik i metody płatności

Poradnia Psychologiczna Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright © 2019- 2021 totylkostrach.pl

Gdzie rodzi się lęk i jakie to ma znaczenie?- psycholog Agnieszka Kułakowska opowiada o lęku.

23 listopada 2021

WRóĆ

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
25 listopada 2021
Wiele osób doświadcza lęku uogólnionego, którego nie można powiązać z konkretnym zagrożeniem czy sytuacją stresującą. Ponadto, wraz z tym lękiem możemy borykać się z różnymi dolegliwościami ciała, dla których lekarze
05 października 2021
Większość ludzi w sytuacjach społecznych, nowych czy podczas publicznego wystąpienia, odczuwa lęk- jest to naturalna reakcja na tego typu sytuację. Jeżeli jednak lęk jest na tyle silny, że powoduje unikanie
29 września 2021
Lęk przed śmiercią. Śmierć jest częścią naszego życia, a lęk przed nią jest naturalny. Nie oznacza to jednak, że wszyscy boimy się tego samego. Osoba, która stoi w obliczu zagrożenia
28 września 2021
Lęk, mimo że powszechny i nieunikniony, jest emocją, która potrafi naprawdę udręczyć człowieka. Jak to się dzieje, że w obiektywnie tej samej sytuacji odczuwasz ogromny lęk, któremu czasem towarzyszą napady
12 lipca 2021
Dlaczego walka z atakami paniki bywa nieskuteczna? W jaki sposób rozwijają się zaburzenia lękowe (nerwica lękowa) z atakami paniki? Co to jest atak paniki? Atak paniki to reakcja lękowa polegająca

Czytaj więcej:

Agnieszka Kułakowska- psycholog (Uniwersytet SWPS)w specjalizacji Psychologia Pozytywna i Coaching, coach, terapeuta TSR w trakcie certyfikacji. Fascynatka psychologii pozytywnej oraz pracy z ciałem. Ukończyła akredytowane przez PSTTSR szkolenia I i II stopnia oraz wiele szkoleń specjalistycznych w nurcie skoncentrowanym na rozwiązaniach (w tym interwencje kryzysowe i strategie pracy w obszarach lękowych). Swoje kompetencje terapeutyczne wzbogaca również wiedzą zdobywaną podczas licznych szkoleń w nurcie ACT (akceptacji i zaangażowania) oraz w zakresie pracy z ciałem i emocjami.

psychoterapia nerwicy lękowej

Odczucie lęku jest znane każdemu z nas. Zwykle udaje nam się opanować jego objawy w ramach własnych zasobów, czy  też przy wsparciu bliskich osób. Bywają też okoliczności, w których korzystamy z pomocy specjalistów: psychologów, terapeutów, czy psychiatrów.

Borykając się z trudnościami w obszarze lękowym często skupiamy się na redukcji objawów, które z różnym nasileniem dominują nasze ciało i umysł. Warto jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest rozpoznanie ich przyczyn, a w zasadzie obszaru w mózgu, gdzie mają swój początek.

Brzmi skomplikowanie ???

Na pierwszy rzut oka zapewne tak. Być może pojawia się wizja tomografu, EEG, czy innego urządzenia obrazującego pracę mózgu. W rzeczywistości rozróżnienia tego możemy dokonać samodzielnie i to w dość nieskomplikowany sposób. Ale zacznijmy od początku, czyli od anatomii mózgu, a w zasadzie dwóch jego obszarów, które interesują nas szczególnie. Są to kora mózgowa oraz ciało migdałowate. 

Kora mózgowa, to najbardziej zewnętrzna ze struktur mózgu. Widząc zdjęcie mózgu, przedstawiające pofałdowaną szarą bryłę widzimy właśnie korę mózgową. Należy pamiętać, że tak nie jest zbudowany w środku cały mózg, a jedynie jego zewnętrzna warstwa – niejako czepek, dla pozostałych struktur. Kora mózgowa odpowiada za przechowywanie pamięci długotrwałej i analizę posiadanych informacji.

Ciało migdałowate, to znajdująca się w głębi mózgu część układu limbicznego – odpowiadającego za więzi i  emocje, takie jak  miłość, złość, czy lęk. Ta część mózgu nie traci czasu na przemyślenia, czy analizy – jest odpowiedzialna za uruchamianie błyskawicznej reakcji „walcz albo uciekaj”, która ma chronić nasze życie.

Oba te elementy mogą mieć swój czynny udział w aktywowaniu lęku, jednak każda na swój sposób. Reakcja lękowa zawsze wychodzi z ciała migdałowatego. Jednak czasem ciało migdałowate może zostać lękowo pobudzone przez korę mózgową.

 

Jak to działa ?

 

Kora mózgowa to kraina naszych myśli, analiz, postaw, ocen, przewidywania, strategii i wszelkich wyższych operacji umysłowych znanych wyłącznie człowiekowi. To tutaj  pojawiają się ruminacje, zamartwianie się, przewidywania, czarne scenariusze, plany ratunkowe na różne okoliczności oraz pesymizm, obsesje, katastrofizacja, poczucie winy i perfekcjonizm. O ile kora mózgowa działa w oparciu o konkretne dane oraz wnioski z doznanych i zapamiętanych doświadczeń, o tyle ciało migdałowate aktywuje się emocjami. A, że ma również ośrodek własnej pamięci, czasem są to silne emocje, których nie potrafimy przypisać do żadnych zapamiętanych doświadczeń. Pojawia się wtedy lęk, którego przyczyny nie potrafimy konkretnie określić. Mamy wrażenie, że nasze ciało zaczyna żyć własnym życiem, fundując nam nieprzyjemne i przerażające doznania, w postaci palpitacji serca, braku tchu, czy poczucia kompletnego paraliżu.

 

Dlaczego tak ważne jest ustalenie źródła ?

 

Lęk inicjowany w strukturach kory mózgowej powstaje na bazie pewnych myśli, przekonań, wniosków. Jednym ze sposobów oswajania go będzie zatem przyglądanie się prawdziwości przyjmowanych założeń, ich prawdopodobieństwu spełnienia się, racjonalizacji, czy przeformułowaniu.

Lęk wywodzący się z ciała migdałowatego jest głuchy na racjonalne argumenty. To pierwotna reakcja ciała, której racjonalna część nas nie posłucha. Do ciała będziemy zatem mówić językiem ciała, nie skupiając się na przemyśleniach, a raczej na naszej fizjologii. Skupimy się na oddechu i tym, jak wpływa na wyciszenie reakcji lękowej. Ciało zajmiemy ćwiczeniami fizycznymi lub (jeśli będzie to możliwe) poddamy relaksacji – tak, by ciało migdałowate było zwrotnie przekonane, że jest bezpiecznie i wyciszyło swoje oddziaływanie.

Wspomniane rozróżnienie jest niezwykle istotne z punktu widzenia narzędzi dobieranych do pracy w obszarach lękowych.

Warto zatem, w bezpiecznym otoczeniu i przy wsparciu zaufanej osoby, przyjrzeć się swoim strachom i niepokojom z różnych stron – być może przez długi czas mówiliśmy do nich niezrozumiałym dla nich językiem ?

 

autor: Agnieszka Kułakowska

UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną