Usługi:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

 

Regulamin 

Polityka prywatności

FAQ- dowiedz się więcej o psychoterapii

Cennik i metody płatności

Poradnia Psychologiczna Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright © 2019- 2021 totylkostrach.pl


Im wolniej tym lepiej czyli terapia bez lęku.

26 listopada 2021

WRóĆ

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
25 listopada 2021
Wiele osób doświadcza lęku uogólnionego, którego nie można powiązać z konkretnym zagrożeniem czy sytuacją stresującą. Ponadto, wraz z tym lękiem możemy borykać się z różnymi dolegliwościami ciała, dla których lekarze
05 października 2021
Większość ludzi w sytuacjach społecznych, nowych czy podczas publicznego wystąpienia, odczuwa lęk- jest to naturalna reakcja na tego typu sytuację. Jeżeli jednak lęk jest na tyle silny, że powoduje unikanie
29 września 2021
Lęk przed śmiercią. Śmierć jest częścią naszego życia, a lęk przed nią jest naturalny. Nie oznacza to jednak, że wszyscy boimy się tego samego. Osoba, która stoi w obliczu zagrożenia
28 września 2021
Lęk, mimo że powszechny i nieunikniony, jest emocją, która potrafi naprawdę udręczyć człowieka. Jak to się dzieje, że w obiektywnie tej samej sytuacji odczuwasz ogromny lęk, któremu czasem towarzyszą napady
12 lipca 2021
Dlaczego walka z atakami paniki bywa nieskuteczna? W jaki sposób rozwijają się zaburzenia lękowe (nerwica lękowa) z atakami paniki? Co to jest atak paniki? Atak paniki to reakcja lękowa polegająca

Czytaj więcej:

Agnieszka Kułakowska- psycholog (Uniwersytet SWPS)w specjalizacji Psychologia Pozytywna i Coaching, coach, terapeuta TSR w trakcie certyfikacji. Fascynatka psychologii pozytywnej oraz pracy z ciałem. Ukończyła akredytowane przez PSTTSR szkolenia I i II stopnia oraz wiele szkoleń specjalistycznych w nurcie skoncentrowanym na rozwiązaniach (w tym interwencje kryzysowe i strategie pracy w obszarach lękowych). Swoje kompetencje terapeutyczne wzbogaca również wiedzą zdobywaną podczas licznych szkoleń w nurcie ACT (akceptacji i zaangażowania) oraz w zakresie pracy z ciałem i emocjami.

psychoterapia nerwicy lękowej

Żyjemy w czasie maksymalizacji efektywności. Świat ma być szybszy, produktywność większa – tacy sami mamy stać się my. Towarzyszy nam stały stres, powodowanym wzrastającym pędem życia oraz ciągły lęk, że nie zdążymy, że zawiedziemy, że nie damy rady.

 

Nowinki techniczne i farmakologiczne kuszą obietnicą natychmiastowych efektów niewielkim nakładem. Tego samego zaczynamy oczekiwać również od terapii – ma być szybko i skutecznie.  Pewnie nie raz, dzieląc się wątpliwościami, usłyszeliśmy słowa powtarzane za Davidem Lloydem Georgem: „Nie bój się dużego kroku. Nie pokonasz przepaści dwoma małymi”.

 

A co jeśli jesteś na dnie owej przepaści ?

A co, gdy z przerażeniem trzymasz się stromej ściany w obawie przed upadkiem ?

Wtedy drobne kroki jak najbardziej mają swój głęboki sens.

 

Czym jest terapia ?

Terapia jest procesem wprowadzania zmian, mających na celu poprawę jakości życia klienta, a jak wie większość z nas – same zmiany – z uwagi na niesioną niewiadomą mogą być źródłem dodatkowego lęku.

Jak zatem zoptymalizować ten proces ?

By minimalizować dyskomfort, spowodowany lękiem przed zmianami, a jednocześnie podnieść prawdopodobieństwo podjęcia zmian i zaangażowania się w nie, warto zaczynać właśnie od rzeczy drobnych.

Ma to znaczenie na dwu płaszczyznach.  

Po pierwsze – drobne zmiany mają większe szanse na powodzenie w ich realizacji. Wprowadza się je krócej i mniejszym wysiłkiem.

Po drugie, gdy coś się uda, czujemy się bardziej zmotywowani i bezpieczniejsi w podejmowaniu kolejnych.

 

Efekt kuli śnieżnej.

Z pozoru drobne innowacje w jednym obszarze, przynosząc pozytywne efekty, mogą stać się wyzwalaczem kolejnych, w innych sferach. Całość działa jak kula śnieżna, która powiększa się zbierając kolejne porcje śniegu podczas toczenia. 

Wyobraźmy sobie, że chcąc bardziej zadbać o swoje włosy, zaczynamy staranniej dobierać kosmetyki, przyjmujemy suplementy, zwracamy uwagę na dietę i nawodnienie organizmu.

Pozytywne zmiany spowodowane wspomnianymi działaniami zaczynamy odczuwać w całym organizmie. Poprawia się wygląd skóry, nasze samopoczucie i poziom energii.

Zaczynamy więc staranniej dobierać produkty żywnościowe, bardziej o siebie dbać, więcej się ruszać, co z kolei wpływa na wygląd naszej sylwetki, może nowe pasje i znajomości osób podobnych do nas. Z czasem okazuje się, że dzięki trosce o włosy – zmieniliśmy tryb życia i priorytety, jakie nim rządziły.

 

Mało kto jednak uwierzyłby w prawdopodobieństwo powodzenia tej wielkiej przemiany, gdybyśmy stawiali ją za cel na samym początku.

 

Podobnie ma się sprawa w relacjach. Każda rodzina, zespół ludzi w pracy, czy w towarzystwie, tworzy pewien system. Rozpoczynając drobne zmiany od samych siebie, powoli zaczniemy oddziaływać również na inne osoby, które zaczną dostrzegać naszą asertywność, kompetencje, czy godność.

 

Najtrudniejszy pierwszy krok 

Jeśli czujesz, że codzienność Cię przytłacza, nie masz na nic czasu ani energii, zatrzymaj się na chwilę. Warto poświęcić czas na analizę aktualnej sytuacji i wskazanie obszarów, gdzie można zacząć wprowadzanie drobnych, ale efektywnych zmian.

Warto skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie, którzy bez ocen i z pełnym zrozumieniem pomogą Ci spojrzeć na sytuację z nieco innej perspektywy. Być może dostrzeżesz coś, co do tej pory pozostawało w ukryciu ?

Wybierz i zdecyduj – od czego chcesz zacząć, na czym najbardziej Ci zależy lub co wymaga szybkiej interwencji.

Terapeuta jest osobą, która będzie Cię wspierać i motywować.

Często drobne, ale przemyślane i zaakceptowane zmiany niosą znacznie większą i trwalszą poprawę niż szybkie i duże postępy, na które nie jesteśmy gotowi. 

 

autor: Agnieszka Kułakowska

UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną