USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

 

Znajdziesz nas na:

Poradnia Psychologiczna Online

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl

UMÓW wizytę ON-LINE lub Konsultację Telefoniczną 

Lęk czy lek?

12 kwietnia 2022

WRóĆ

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Popularne artykuły

Pierwszy atak paniki często kończy się na pogotowiu. Intensywność doświadczanej emocji, przerażające objawy z ciała tworzą poczucie, że śmierć jest nieuchronna... i albo zawał albo udar, a w najlepszym przypadku
Część I Objawy ataku paniki Czym jest atak paniki? Atak paniki- objawy. Dlaczego pojawiają się kolejne ataki?- "Lęk przed lękiem".  Ile trwa atak Paniki? Część II Atak paniki- wskazówki jak
Wiele osób opisując swoje przeżywanie lęku, mówi o doświadczeniu, które określa jako trudne do wytłumaczenia, ale szczególnie nieprzyjemne i przerażające. Są to derealizacja i depersonalizacja. Na czym polega depersonalizacja i
Dlaczego walka z atakami paniki bywa nieskuteczna? W jaki sposób rozwijają się zaburzenia lękowe (nerwica lękowa) z atakami paniki? Co to jest atak paniki? Atak paniki to reakcja lękowa polegająca
To wspaniałe, że jako członek rodziny lub przyjaciel, troszczysz się i chcesz pomóc swojemu bliskiemu poszukując informacji, które ułatwią mu odzyskanie równowagi w kryzysie psychicznym. Wiedza na temat specyfiki tych
OCD co to znaczy? Zaburzenie obsesyjno- kompulsywne- Obsessive- Compulsive Disorders – OCD (inaczej nerwica natręctw). OCD to inaczej skrót od Obsessive- Compulsive Disorders czyli zaburzenia obsesyjno- kompulsywne nazywane dawniej nerwicą
Można zdobyć wiedzę na temat lęku, przeczytać książkę, przerobić i wypracowywać techniki, które mają podpowiadać jak pokonać swój lęk... a i tak w jedną stronę rozsądek a w drugą emocje.
Pozwól sobie być taki jaki jesteś.  Temat poczucia własnej wartości i samooceny jest chyba najchętniej poruszanym tematem na blogach, a także na rynku wydawniczym. Można pomyśleć, że napisano już na
16 kwietnia 2022
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do góry nogami, obijając sobie głowy? Osoba B: To niemożliwe, ponieważ byłoby to wbrew teorii kwantowej,
16 kwietnia 2022
Zaburzenia lękowe uogólnione- test (nerwica lękowa) 1. Czy miewasz poniżej wymienione objawy( co najmniej 4 jednocześnie)?: przyspieszony lub nieregularny rytm pracy serca pocenie się drżenie lub niepokój suchość w ustach
13 kwietnia 2022
Część I Objawy ataku paniki Czym jest atak paniki? Atak paniki- objawy. Dlaczego pojawiają się kolejne ataki?- "Lęk przed lękiem".  Ile trwa atak Paniki? Część II Atak paniki- wskazówki jak
13 kwietnia 2022
Pierwszy atak paniki często kończy się na pogotowiu. Intensywność doświadczanej emocji, przerażające objawy z ciała tworzą poczucie, że śmierć jest nieuchronna... i albo zawał albo udar, a w najlepszym przypadku
12 kwietnia 2022
Napady paniki- test (nerwica lękowa): Sprawdź czy cierpisz na zaburzenia lękowe (nerwica lękowa). 1. Czy występują u Ciebie poniżej wymienione objawy (co najmniej 4 poniżej wymienione jednocześnie)?: przyspieszona lub nieregularna
12 kwietnia 2022
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u Ciebie wystąpienie napadów paniki, lęku lub uczucia duszności (objawy lęku dotyczą co najmniej dwóch poniższych

Czytaj więcej:

STRES I ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO

LĘK W TWOIM CIELE

TERAPIA LĘKU  PSYCHOTERAPIA

NIE BÓJ SIĘ ...TEGO CO CZUJESZ

LĘKI W TWOIM ŻYCIU

FOBIA SPOŁECZNA

ZABURZENIA OBSESYJNO- KOMPULSYWNE OCD

UOGÓLNIONE ZABURZENIA LĘKOWE

ATAKI PANIKI ZABURZENIA LĘKOWE

Artykuły wg kategorii

autor: Agnieszka Janczewska

 

Nurt terapeutyczny w którym się szkoliłam przez ponad jedenaście lat swojej edukacji, to terapia ericksonowska. Jest ona głównie związana z pozytywnym podejściem do wielu spraw, doświadczeń życiowych i chorób.

To co zawdzięczam nauce w tej szkole psychoterapii to właśnie koncentracja na próbie spojrzenia nawet na najtrudniejsze przeżycia człowieka związane z jego życiem osobistym, zawodowym czy zdrowotnym z perspektywy zobaczenia zasobów dobrych i wzmacniających.

 

Dostrzegaj zasoby 

 

Oznacza to jakby potocznie ujmując „wyciągnięcie lekcji” na przyszłość z konkretnego zdarzenia, czy objawu chorobowego w celu poradzenia sobie z nim lub umiejętności akceptacji tego z czym przyszło żyć, ale nie w negatywny destrukcyjny sposób.

Ponieważ w życiu zawsze mamy do wyboru dwie drogi, tą mroczną, ciemną, która nie zawiedzie nas z pewnością do poprawy jakości naszego życia, lub tą jasną, pełną nadziei na dobre chwile, zmiany w naszym życiu.

 

Podejście to również tyczy się głównie poprawy funkcjonowania i jakości życia u ludzi, którzy doświadczają między innymi nerwicy, zaburzeń lękowych, psychosomatycznych objawów, depresji i innych kategorii diagnostycznych.

 

Jeżeli patrzymy na wszystkie niedogodności i dolegliwości związane z wyżej wymienionymi jednostkami chorobowymi wyłącznie w sposób negatywny, to droga do wyzdrowienia wydłuży się.

 

Jest jasną i oczywistą sprawą to, że nikt nie chce cierpieć, doświadczać bólu, nieprzyjemnych stanów czy objawów, każdy chce być zdrowy i czuć się dobrze. Nie chodzi o to, by umniejszać czyjeś zmagania z problemem i to, że w ogóle dotyczy go takie czy inne zaburzenie.

To wtedy byłby mechanizm wyparcia – czyli kolokwialnie mówiąc „udawanie, że problem nie istnieje”.

 


Osoba zatem doświadcza np. nieprzyjemnych stanów kołatania serca, zawrotów głowy, podwyższonego ciśnienia, bezsenności, lęków i obaw, ataków paniki, dyskomfortu w ciele, dolegliwości somatycznych i od tego momentu istotne jest w jaki sposób na nie reaguje.


 

Można zacząć od poszukiwania pomocy specjalistycznej, czytać i zdobywać wiedzę na ten temat, rozmawiać z bliskimi, znajomymi. Ludzie radzą sobie na różne sposoby.

 

Najważniejsze jest jednak to, by zacząć od nastawienia do tego co nas spotyka, czyli z tym z czym przyszło nam się zmierzyć. Uczyłam się zatem, że każdą nawet najtrudniejszą sprawę można pozytywnie przeformułować, by żyło się lepiej.

Jak to się ma dziać w przypadku lęku?

Lęk jest szczególną, bardzo ważną, powszechną i specyficzną emocją.

Prawie wszystkie osoby, które doświadczają lęku wypowiadają się o objawach bardzo negatywnie, często z ogromną uciążliwością w życiu, niechęcią do codziennego funkcjonowania przez objawy, niecierpliwością do tego, by jak najszybciej lęk odszedł w zapomnienie. Prawie nigdy w czasie całej mojej drogi zawodowej nie usłyszałam słów, które miałyby również pozytywną wartość.

 

A przecież natura emocji podaje, że emocje mają zawsze dwa bieguny.

 

Czy w lęku można dostrzec coś pozytywnego?

 

Przyjrzyjmy się zatem tutaj temu drugiemu – pozytywnemu aspektowi emocji lęku, który nie jest zbyt często doceniany. Jako terapeuta ericksonowski jestem nauczona, że jedną z metod leczenia lęku jest rozpatrywanie go w kategoriach leku.

 

To znaczy, jeżeli spróbujemy spojrzeć na lęk jako lek czyli lekarstwo, rozwiązanie to sytuacja naszego zdrowia może się diametralnie zmienić.

Jak to się dzieje?

Zastanów się, co dzięki temu, że odczuwasz konkretny stan lęku może się zmienić w Twoim życiu?

Przecież główną funkcją lęku jest informowanie Ciebie o tym, że coś bardzo ważnego zostało pominięte lub usunięte z Twojego życia, a zastąpione niekorzystnym zamiennikiem.

Jeżeli doświadczasz lęku to znaczy, że Twoje potrzeby, pragnienia, cele nie są w pełni zrealizowane, że oddalasz się od nich bardziej niż przybliżasz.

Lęk jakby „przemawia” do Ciebie poprzez objawy, byś na chwilę się zatrzymał, zastanowił, pomyślał.

Może coś wymaga zmiany w sposobie myślenia, możliwe, że osoby wokół Ciebie nie traktują Ciebie tak jak tego pragniesz, być może praca jaką wykonujesz nie zaspokaja Twoich aspiracji.

A najważniejsze - to może lęk gdyby mógł mówić to powiedziałby, zadbaj o siebie, zatroszcz się o siebie, pomyśl o sobie w pierwszej kolejności, nie o innych, zacznij więcej odpoczywać, relaksować się, spędzać miło czas, pozwól sobie na radość, uśmiech.

Jak by to było, gdyby lęk mógł mówić w ten sposób wprost, zamiast dostarczać Ci tych wszystkich nieprzyjemnych i nieakceptowanych przez Ciebie dolegliwości.

 

Podsumowując bardzo ważne jest w zmaganiu się z różnymi lękami zmiana patrzenia i spostrzegania - czyli zmiana tak zwanych zniekształceń poznawczych w procesie myślenia. Gdy spojrzymy na lęk przyjaźniej, jako najlepszego nauczyciela życiowego, dobrego sprzymierzeńca we własnym rozwoju emocjonalnym, psychicznym wtedy nie tylko niemiłe objawy związane z lękiem będą doświadczane.

 

Lęk pełni mnóstwo wartościowych funkcji w układzie fizjologicznym, hormonalnym, psychicznym, kwestia jest tylko taka, czy my dalej dobrze z tego skorzystamy. Dlatego też lęk może stać się lekiem dla tych, którzy nie będą się koncentrować wyłącznie na jego uciążliwych doznaniach.

Ci którzy skoncentrują swoją uwagę i świadomość głównie na tym jaką naukę można wynieść z doznań lękowych zyskają wiele, a przede wszystkim drogę do szybkiego uzdrowienia.

 

Zaleca się zatem, by na lęk patrzeć w kategoriach leku, lęk to nie tylko lęk, ale też lek na to co wywołuje lęk.

 

Obserwuj zatem siebie uważniej i bardziej wnikliwie ale nie tylko poprzez konkretne trudne objawy, ale również poprzez to, o czym one świadczyć mogą, jaką wiedzę, doświadczenie i jaką dobrą i pożądaną zmianę mogą przynieść w przyszłości.

 

Ponieważ w ostatecznym efekcie lęk zaniknie, a pozostanie tylko lekiem do całkowitego uzdrowienia.

 

 

UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną