USŁUGI:
Konsultacje psychologiczne online
Psychoterapia online
Konsultacje telefoniczne
Znajdziesz nas na:
Poradnia Psychologiczna Online
Terapia Lęku Online
tel. 502 291 584
kontakt@totylkostrach.pl
Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl
Agnieszka Janczewska- PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA, PEDAGOG, NAUCZYCIEL RELAKSACJI I MEDYTACJI- od 11 lat łączy pracę z pasją i pracuje z osobami doświadczającymi różnych typów lęku oraz innych zaburzeń. Psychologię ze specjalnością kliniczną ukończyła w SWPS we Wrocławiu oraz wiele podyplomowych, specjalistycznych szkoleń w Polskim Instytucie Ericksonowskim w Łodzi. Preferowany model pracy to podejście ericksonowskie, uwzględnia również elementy terapii systemowej. Uważa, że dzięki psychoterapii z nieprzyjemnego i trudnego doświadczenia lęku można nauczyć się korzystać tak, aby czuć się dobrze i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
„Uważając własne ciało i umysł za laboratorium, sprawdź, czy potrafisz stosować te różnorodne techniki. Zaangażuj się więc w dokładne badania funkcjonowania własnego umysłu i przekonaj się, czy możesz wywołać w sobie pozytywne zmiany.”
Dalajlama XIV
Przynosi pełen relaks, przy zachowaniu stanu całkowitej świadomości i bezruchu. Skupiając się na procesie medytacji następuje przerwanie nieustannego ciągu myśli przepływających przez umysł, głębokie rozluźnienie, zmniejszenie niepokoju lub eliminacja objawów z ciała.
Korzyści z regularnego praktykowania medytacji to między innymi udoskonalenie zdolności do jasnego myślenia, zwiększenie się wrażliwości zmysłów, wyostrzenie świadomości i poszerzenie procesu myślenia.
Jest to bardzo potrzebne w momentach gdy doświadczamy silnych, zalewających emocji, lęków, by móc spojrzeć z pozycji obserwatora, nieco z zewnątrz na siebie czy na stany, których doświadczamy, co w efekcie osłabia dominujące w danym momencie objawy.
Dzięki medytacji stabilizują się emocje, co pozwala na większą kontrolę swoich stanów emocjonalnych, czyli mamy wpływ na to, by poprawić swój stan, lub samopoczucie.
Często podczas regularnej praktyki na „powierzchni wglądu” (czyli w momencie trwania medytacji) pojawiają się odpowiedzi i rozwiązania niektórych problemów.
Te umiejętności są niezwykle przydatne w procesie terapeutycznym.
Na medytację wystarczy już poświęcić kilka minut dziennie(10 minut), by doświadczyć jej skutków. Medytacja pozwala dostrzec nowe oraz inne niż dotychczas perspektywy, czy możliwości rozwiązania sytuacji problemowej, zdrowotnej.
Największe i najszybsze efekty medytacji to uspokojenie i zdolność do skupienia uwagi.
Szereg badań naukowych potwierdza, że medytację można z dużym powodzeniem włączyć do terapii, zwiększając w ten sposób jej skuteczność.
Gdy medytację łączy się z tradycyjnymi nurtami terapii, postęp na ogół dokonuje się szybciej, a osoba podczas terapii odczuwa większy komfort.
Powszechnie wiadomo już, że medytacja zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, liczne badania potwierdzają, że może ona być użytecznym instrumentem terapeutycznym w przebiegu obniżania poziomu stresu, leczeniu depresji, lęku, większość badań ma bardzo obiecujące wyniki.
W skutecznej psychoterapii dociera się do głębokich sfer umysłu, co w dużym stopniu zmienia życie. Medytacja natomiast angażuje zarówno serce jak i umysł. Dzięki temu doświadczenia towarzyszące medytacji w o wiele szybszy sposób są w stanie skontaktować nas z emocjami i uczuciami oraz indywidualnym potencjałem tkwiącym w każdej jednostce, co ma ogromny wpływ na zmiany chorobowe, poczucie szczęścia czy dobrobytu.
Najważniejsze jest to, że medytacja jest przede wszystkim doświadczeniem tak cenionym, że uważa się je za sztukę tworzenia siebie. Jedną z terapeutycznych zasług medytacji jest również zdyscyplinowanie umysłu – zarządzanie umysłem. W zdyscyplinowany sposób odbywa się nauka właściwego kierowania oddechem, ruchami ciała, myślami i działaniami, napięciem i odprężeniem, co daje panowanie nad umysłem.
Podstawowym i ostatecznym celem medytacji jest to, że gdy nauczymy się kontrolować umysł i ciało możemy zapanować nad własnym życiem, zdrowiem, aby nim odpowiednio pokierować.
Podsumowując medytacja ułatwia rozwój wewnętrznej przemiany, jest praktyczną i łatwą metodą zapewnienia wielu korzyści zdrowotnych, nie tylko zdrowia umysłowego.
Techniki medytacji można stosować samodzielnie po nauce od wykwalifikowanego terapeuty w różnych sytuacjach.
autor: Agnieszka Janczewska