Usługi:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

 

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

Poradnia Psychologiczna Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

UMÓW wizytę ON-LINE lub Konsultację Telefoniczną 

Copyright © 2019- 2021 totylkostrach.pl

dlaczego ludzie czują lęk


Dlaczego ludzie odczuwają lęk?

16 marca 2020

WRóĆ

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

 

psychoterapia nerwicy lękowej

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

 

Czytaj więcej:

Czym jest atak paniki? Atak paniki- objawy. Dlaczego pojawiają się kolejne ataki?- "Lęk przed lękiem".  Ile trwa atak Paniki? Atak paniki- co robić? Jak się uspokoić gdy przeżywam atak paniki?
Odczuwanie lęku jest naturalne Człowiek nie rodzi się z patologicznym lękiem, większość zaburzeń lękowych (nerwicowych) pojawia się dopiero w życiu dorosłym. Nie znaczy to, że jako dzieci nie odczuwamy lęku.
Większość ludzi w sytuacjach społecznych, nowych czy podczas publicznego wystąpienia, odczuwa lęk- jest to naturalna reakcja na tego typu sytuację. Jeżeli jednak lęk jest na tyle silny, że powoduje unikanie
Wiele osób doświadcza lęku uogólnionego, którego nie można powiązać z konkretnym zagrożeniem czy sytuacją stresującą. Ponadto, wraz z tym lękiem możemy borykać się z różnymi dolegliwościami ciała, dla których lekarze
Odczucie lęku jest znane każdemu z nas. Zwykle udaje nam się opanować jego objawy w ramach własnych zasobów, czy  też przy wsparciu bliskich osób. Bywają też okoliczności, w których korzystamy
Żyjemy w czasie maksymalizacji efektywności. Świat ma być szybszy, produktywność większa – tacy sami mamy stać się my. Towarzyszy nam stały stres, powodowanym wzrastającym pędem życia oraz ciągły lęk, że
Gdy rozpada się nasz związek- czy to wieloletni jak małżeństwo czy krótszy, ale taki z którymi wiązaliśmy duże nadzieje- u większości osób pojawia się lęk, ciągły lub nasilający się okresowo,
Dlaczego walka z atakami paniki bywa nieskuteczna? W jaki sposób rozwijają się zaburzenia lękowe (nerwica lękowa) z atakami paniki? Co to jest atak paniki? Atak paniki to reakcja lękowa polegająca

Odczuwanie lęku jest naturalne

Człowiek nie rodzi się z patologicznym lękiem, większość zaburzeń lękowych (nerwicowych) pojawia się dopiero w życiu dorosłym. Nie znaczy to, że jako dzieci nie odczuwamy lęku. Przeciwnie, lęk jest nierozłączną częścią naszego życia i towarzyszy nam od dzieciństwa aż do śmierci. Na różnych etapach życia, człowiek doświadcza lęku w innych jego odcieniach. Odczuwanie lęku jest czymś naturalnym, dopiero gdy osiąga zbyt wysoki do udźwignięcia poziom i utrudnia nasze codzienne funkcjonowanie, staje się nerwicowym.

Zaburzenia lękowe są problemem nadzwyczaj częstym, według statystyk u 25% ludzi zaburzenie to wystąpiło co najmniej raz w ciągu życia. Najczęściej występującym zaburzeniem z tej grupy jest fobia społeczna, następnie zaburzenia lękowe z napadami paniki oraz zaburzenia lękowe uogólnione. Zaburzeń lękowych doświadczają ludzie ze wszystkich warstw społecznych, bez względu na dochody, narodowość i kulturę.

 

Lęk jest wszechobecny

 

Lęk może pełnić funkcję ochronną

 

Gdy boimy się realnych zagrożeń- odczuwanie lęku pozwoli nam chronić własne życie. To właśnie lęk pchnie nas ku działaniom, które mogą zapobiec ewentualnemu nieszczęściu.

Kierowca odczuwający pewną dozę lęku, będzie ostrożniejszy, strach przed niezdanym egzaminem zmotywuje do staranniejszych przygotowań.

 

Lęk może przypominać o tym co ważne i bliskie

 

Przyjemne emocje jakie żywimy do innych ludzi (są to emocje dotyczące potrzeby ciepła, miłości, bezpieczeństwa) ściśle powiązane są z lękiem. Towarzyszy im przecież obawa, że to co dla nas bliskie i dla nas ważne, moglibyśmy utracić. Przypomina zatem o tym, jak istotne jest by dbać o relacje z bliskimi i troszczyć się o nich.

 

Lęk ma wpływ na szereg zachowań

 

To właśnie lęk decyduje czy:

- będziemy zrezygnowani czy też będziemy odważnie dążyć do celu;

- będziemy bierni czy nieustępliwi w swoich działaniach/ postawach;

- będziemy zdyscyplinowani czy niedbali

- spokojni czy szukający zwady

- weseli czy przygnębieni

- mili czy nieuprzejmi

- rozważni czy beztroscy

 

Na lęk można mieć ochotę

 

Możemy lubić się bać, lęk może być rozrywką. Oglądanie thrillerów, filmów akcji i grozy- często bywa sposobem na relaks. Można wprowadzać się w specjalny nastrój przez skoki na bungee, spadochronowe, uprawianie sportów ekstremalnych lub spędzanie czasu w Parkach rozrywki. Rollercoastery cieszą się nieustającym powodzeniem.

Wydaje się, że pozorne zagrożenie pozwala zapomnieć o nam rzeczywistych zagrożeniach lub pozwala odwrócić uwagę od codziennych obaw i niepokojów.

 

Lęk może być siłą napędową sukcesu

 

Lęk może zachęcać do twórczego działania, wybitnych osiągnięć, kreatywności. To lęk przed niepowodzeniem sprawi, że dana osoba będzie nieustępliwa i konsekwentna w działaniu dzięki czemu osiągnie zamierzone cele. Ktoś kto będzie się obawiał, że zawiedzie czy bał się, że nie będzie najlepszy gdy zależy mu na tym by robić coś lepiej jak przeciętnie, będzie ćwiczył i trenował się w swojej profesji, a lęk będzie jego energią napędową. To strach popycha ludzi, by zostać uznanymi aktorami, pisarzami, malarzami, sportowcami, naukowcami.

 

Czy to oznacza, że odczuwany przez nas lęk ma jakiś sens?

A gdy lęk jest zbyt wysoki?

 

Gdy poziom lęku będzie zbyt wysoki, nie będziemy już mieli z niego pożytku. Osoba motywowana lękiem przed niepowodzeniem, będzie wkładała dużo wysiłku w swoją pracę i nie będzie odpowiednio świadoma swych działań i motywów, zaniedba inne obszary życia (relaks, rodzina), w efekcie może popaść w pracoholizm, a jej zdrowie psychiczne może zostać zaburzone.

 

Poziom lęku powinien być optymalny.

 

Podsumowując, zbyt silny lęk będzie paraliżował nasze działania i ograniczał możliwości, jednak jego optymalny, umiarkowany poziom może motywować do realizacji celów, rozwoju oraz dążenia do wybitnych osiągnięć.

 

Czytaj więcej:

Jak przestać się martwić? 5 powodów dlaczego nie możesz przestać się martwić.

Atak paniki- co robić? 6 sprawdzonych porad co robić w chwili ataku paniki.

Czego możesz dowiedzieć się o swoim lęku na konsultacji i psychoterapii online u mnie?

Natrętne myśli- zaburzenie obsesyjno- kompulsywne z przewagą myśli czy ruminacji natrętnych

UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska