BLOG część i: przyczyny i objawy nerwicy lękowej
CZĘŚĆ I
autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska
♦ Przyczyny nerwicy - skąd się bierze nerwica lękowa (zaburzenia lękowe )?
♦ Objawy somatyczne nerwicy lękowej (zaburzeń lękowych)
♦ Objawy psychiczne / emocjonalne nerwicy lękowej (zaburzeń lękowych)
♦ Zaburzenia snu a nerwica. Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?
♦ Depersonalizacja i derealizacja - objawy na, jakie często skarżą się osoby z zaburzeniami lękowymi.
♦ Jak wyglądają zawroty głowy przy nerwicy?
Przed Tobą część I tego bloga, odnajdziesz tu kompleksowy przewodnik po objawach nerwicy lękowej inaczej zaburzeń lękowych. Dowiesz się, jakie są przyczyny nerwicy, poznasz poszczególne grupy objawów ( somatyczne, psychiczne/ emocjonalne ). Niektóre z nich np. zaburzenia snu, depersonalizacja i derealizacja zostały omówione bardziej szczegółowo (wraz z poradami).
Po lewej znajduje się spis artykułów części I (szczegółowe omówienie tych wątków), a poniżej przekrojowy opis objawów zgodnie z poniższym spisem treści.
Spis treści:
1. Czym są zaburzenia lękowe? Czym jest nerwica lękowa?
2. Jak rozpoznać nerwicę? Diagnozowanie nerwicy.
3. Jak dochodzi do rozwoju objawów nerwicy lękowej?
5. Przyczyny zaburzeń lękowych.
6. Czego boją się ludzie w różnych zaburzeniach lękowych?
7. Leczenie nerwicy — metody leczenia
Nerwica lękowa to inaczej zaburzenia lękowe. Określenie „nerwica lękowa” było używane dawniej, jednak przetrwało w potocznym języku i w ten sposób nadal używane jest obecnie. Natomiast w diagnozie klinicznej stosuje się termin „zaburzenia lękowe", które zostało uznane za mniej stygmatyzujące w stosunku do terminu "nerwica" lub "zaburzenia nerwicowe".
W fachowej terminologii nadmiernie wysoki poziom lęku nie jest chorobą, lecz „zaburzeniem” (np. zaburzenie lękowe, zaburzenie adaptacyjne). Używanie sformułowań typu „choroba psychiczna” czy „nerwica lękowa” (zwłaszcza w potocznej formie) może dodatkowo stygmatyzować osoby doświadczające tych problemów.
Z zaburzeniami lękowymi zmaga się wiele osób na całym świecie, niezależnie od statusu społecznego, wykształcenia czy narodowości. Mogą się one pojawić się u człowieka w różnych momentach życia, w zależności od odporności i reakcji psychicznej organizmu oraz od siły zadziałania bodźca lękotwórczego (Cierpiałkowska L., 2008).
Zaburzenia lękowe wiążą się z odczuwaniem wzmożonego lęku i strachu w różnych okolicznościach np. albo w postaci nagłego napadu paniki albo w postaci przewlekłego lęku.
W pierwszej kolejności należy przeprowadzić diagnozę różnicową. Istnieją pewne grupy chorób, w których objawem jest lęk. Mogą to być: różne zaburzenia endokrynne (tarczyca, nadnercza), kardiologiczne (arytmie, wypadanie płatka zastawki), metaboliczne (niedobór B12), borelioza. Niezbędne może się okazać sprawdzenie tego u odpowiedniego specjalisty. Dopiero w następnym etapie diagnozę nerwicy może postawić lekarz psychiatra.
Lęk stanowi nierozłączną część naszego życia, reagowanie lękiem na pewnym, odpowiednim poziomie jest reakcją w pełni adekwatną i właściwą.
Gdyby nie odczuwać żadnego lęku w reakcji na codzienne wyzwania, które mogą się wiązać z pewną potencjalną stratą lub porażką, mogłoby to prowadzić do zaniechania pewnych działań i aktywności, które mają służyć osiągnięciu założonych celów i realizacji planów.
Lęk w nerwicy lękowej różni się od codziennie doświadczanego lęku czy napięcia tym, że przeżywany lęk:
jest bardziej intensywny (np. napady paniki).
dłużej trwa (utrzymuje się miesiącami).
utrudnia codzienne funkcjonowanie (np. praca, nauka, relacje) - lęk prowadzi do unikania i powoduje wiele ograniczeń, obniżając znacznie komfort i jakość życia.
Czas trwania
Lęk może pojawiać się w różnym czasie. U jednych osób określone objawy nerwicy występują codziennie np. w podobnych porach dnia, a u innych zmieniają się, pojawiając się w różnych momentach niespodziewanie np. co kilka dni w formie gwałtownych ataków paniki.
Intensywność lęku
Lęk może mieć różną intensywność. Może się wahać od zwykłego poczucia niepokoju do pełnoobjawowego ataku paniki charakteryzującego się kołataniem serca, dezorientacją, często opisywanym jako poczucie, że „zaraz się umrze lub zwariuje".
Tu i teraz czy wyobraźnia?
Lęk może dotyczyć sytuacji, która dzieje się tu i teraz (lęk sytuacyjny- dotyczy fobii) albo może dotyczyć sytuacji w przyszłości, która jest wyobrażona (np. lęk uogólniony) — lęk antycypacyjny.
Cierpienie i bezradność
W opowieściach wielu osób, które mówią o swoich przeżyciach dotyczących zmagania się z lękiem, przebija zwykle pełna cierpienia i bezradności historia. Dolegliwości skupiają całą uwagę danej osoby, a każdy dzień wydaje się, być ciężką walką o przetrwanie.
Lęk przejmuje kontrolę nad życiem — rezygnowanie z aktywności
Niezależnie jednak od tego, jakie są dla danej osoby w jej subiektywnym odczuciu, najgorsze objawy nerwicy lękowej, pewne jest to, że lęk przejął nad jej życiem kontrolę, a normalne funkcjonowanie stało się ograniczone, zmuszając do rezygnowania z wielu aktywności i życiowych zadań.
Im bardziej się boisz, jeden objaw nerwicy lękowej, prowadzi do narastania kolejnych objawów. Tworzy się samonakręcająca spirala objawów.
Lęk może wzrosnąć do takiego poziomu, że rozwinie się w atak paniki.
Jak to się dzieje?
Kiedy zauważysz np. że kręci Ci się w głowie i czujesz się niestabilnie, przestraszysz się, uznając, że masz zawroty głowy i dzieje się z Tobą coś złego.
Zaczniesz obserwować się jeszcze baczniej. Może zwrócisz uwagę na swój oddech, a obserwując go i próbując kontrolować, zaczniesz go gubić.
To przestraszy Cię jeszcze bardziej i zobaczysz, że Twoje serce bije szybko. I cóż... kołatanie serca to dziwne uczucie... będzie jeszcze gorzej, bo zaczniesz skupiać się na panice oraz na tym, aby powstrzymać lęk.
Potem uczucie mrowienia lub jak niektórzy opisują- dziwne uczucie prądu w ciele, kończynach.
Jednak zauważ, że im bardziej w panice usiłujesz odzyskać kontrolę, tym bardziej ją tracisz. Im bardziej myślisz o tym, że chcesz się uspokoić, tym bardziej stajesz się niespokojny i przerażony.
Atak paniki- objawy. Jak się uspokoić i co robić w chwili ataku paniki?
Poniżej ogólny przegląd objawów nerwicy lękowej. Szczegółowe omówienie objawów znajdziesz w poszczególnych artykułach części I.
Lęk to nie tylko reakcja psychiczna – ma także silne objawy somatyczne, które mogą przypominać choroby fizyczne. Doświadczanym objawom lęku towarzyszą bardzo nieprzyjemne objawy somatyczne.
Somatyczne objawy nerwicowe mogą dotyczyć właściwie każdego organu lub układu narządów:
Więcej o objawach somatycznych przeczytasz tutaj: Objawy fizyczne nerwicy
Objawy psychiczne dotyczą różnych obaw i lęku. Można się obawiać „utraty kontroli” nad sobą lub jakąś sytuacją albo można odczuwać lęk, że „wydarzy się coś złego". Oto najważniejsze z nich:
Dowiedz się więcej: Zaburzenia snu a nerwica. Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?
Jeśli cierpisz z tego powodu, tu znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące tych nieprzyjemnych objawów odrealnienia: Depersonalizacja i derealizacja- objawy na jakie często skarżą się osoby z zaburzeniami lękowymi
Jeśli chcesz dowiedzieć się bardziej szczegółowo o psychicznych objawach nerwicy to przeczytasz o tym tutaj: Objawy psychiczne nerwicy
Przyczyny zaburzeń lękowych są bardzo różnorodne i mają charakter bardzo złożony. Jeśli sądzisz, że gdy uda Ci się znaleźć przyczynę Twoich zaburzeń lękowych, to Twoje leczenie nerwicy nabierze tempa- to muszę Cię zmartwić.
Niezależnie od tego, czy zmagasz się z nerwicą natręctw, napadami paniki czy lękiem uogólnionym albo innym zaburzeniami lękowymi, nie istnieje jedna przyczyna, której usunięcie rozwiąże Twój problem.
U źródeł zaburzeń lękowych leżą rozmaite czynniki, z których każda stanowi jedynie predyspozycje, a dopiero swojego rodzaju układ tych czynników tworzy odpowiedni grunt pod ujawnienie się problemów z lękiem. Dlatego właśnie można powiedzieć, że stanowią one bardziej pewne "czynniki ryzyka", niż jakieś określone "przyczyny".
Poznanie możliwych przyczyn, nie będzie miało charakteru leczniczego, możesz to jednak potraktować jako swojego rodzaju interesującą informację.
Jeśli chcesz szczegółowo poznać możliwe przyczyny nerwic, zapoznaj się z tekstem: Przyczyny nerwicy lękowej — skąd się bierze nerwica?
Osiowym objawem zaburzeń lękowych (zaburzeń nerwicowych) jest oczywiście odczuwanie emocji lęku.
W różnych typach zaburzeń nerwicowych różnice wynikają z tego, czego ten lęk dotyczy:
Jeśli chcesz poznać szczegółowo rodzaje zaburzeń lękowych, ich charakterystyczne objawy wraz z poradami dotyczącymi każdego z nich przejdź do części II naszego bloga: Rodzaje nerwicy lękowej.
Aby osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne, zaleca się, aby leczenie nerwicy lękowej, polegało na łączeniu psychoterapii i farmakoterapii. Jednak to psychoterapia pełni tu najbardziej znaczącą rolę. Leczenie farmakologiczne będzie wspierało w obniżeniu napięcia, natomiast psychoterapia pomoże przyjrzeć się swojemu życiu i sposobom funkcjonowania, które nie są korzystne i potęgują stres.
Leczenie farmakologiczne to najczęściej leki uspokajające oraz leki przeciwdepresyjne (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny).
Jeśli chcesz więcej wiedzieć na ten temat, szczegółowe informacje na temat metod leczenia nerwicy znajdziesz w części VI naszego bloga: Metody leczenia.
Być może wsparciem będzie psychoedukacja - to jest to, co znajdziesz na naszym blogu.
♦ Sprawdź m. in. artykuły w części V naszego bloga: Jak radzić sobie z lękiem?, a także w części II: porady dotyczące konkretnych objawów i rodzajów nerwicy (zaburzeń lękowych).
PRZEJDŹ DO SPISU WSZYSTKICH CZĘŚCI NASZEGO BLOGA
♦ Jeśli chcesz skorzystać z pomocy psychologa, oferujemy pomoc psychologiczną online lub psychoterapię online:
Poradnia psychologiczna online — Zarezerwuj termin online.
Cierpiałkowska L., Psychologia zaburzeń osobowości i zaburzeń lękowych, (w:) Psychologia kliniczna, redakcja naukowa Helena Sęk, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008.
ICD-10. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych. Rewizja dziesiąta. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne. Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Kraków–Warszawa 2000.
Lęk i fobia, Edmund J. Bourne, Wuj, Kraków, 2011.
Kępiński A., Lęk, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2002.Kępiński A., Psychopatologia nerwic, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2002.
Krawczyk, P., Święcicki, Ł. (2020). ICD-11 vs. ICD-10 – a review of updates and novelties introduced in the latest version of the WHO International Classification of Diseases. Psychiatria Polska, 54(1), 7-20. https://doi.org/10.12740/PP/103876
WORLD HEALTH ORGANIZATION. International Classification of Diseases (11th Revision) [online]. 2019 [dostęp: 05.02.25]. Dostępny w Internecie: https://icd.who.int/en
Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.
PORADNIA PSYCHOLOGICZNA ONLINE
RADZENIA SOBIE Z LĘKIEM, STRESEM I DEPRESJĄ
Terapia Lęku Online
tel. 502 291 584
USŁUGI:
Konsultacje z psychologiem online
Psychoterapia online
Konsultacje telefoniczne
Znajdziesz nas na:
Copyright © 2019- 2025 by totylkostrach.pl