UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska

Najczęściej ludzie boją się samotności i robią wszystko, aby jej uniknąć.

Jeśli doświadczają poczucia samotności starają się za wszelką cenę rozproszyć je lub stłumić na różne możliwe sposoby.

Media społecznościowe, smsy, gry, telewizja- potrafią odwrócić uwagę w trudnej chwili.

 

Kłopot niestety w tym, że im bardziej odwracamy uwagę od samotności, osłabiamy zdolność do bycia samemu i tym bardziej się jej boimy.

 


To poczucie samotności, a inaczej osamotnienia może być wyniszczające, a nie samotność i jej doświadczanie. 


 

Znaczenie ma to, jak swoją samotność przeżywasz. Czy uciekasz przed nią czy też potrafisz się nią cieszyć..?

Podejrzewam, że jeśli czytasz ten tekst to zapewne to pierwsze i raczej widzisz w tym samo cierpienie...

Nie chcę Cię namawiać do tego, aby pozostać samotnym/ -ną, ale spróbuję pokazać jak możesz myśleć o tym inaczej, co być może przyniesie Ci pewną ulgę, a może lekkość i naturalność, dzięki której to co z powodu swojej samotności przeżywasz, nie będzie już dla Ciebie tak bardzo przytłaczające.

Albo może nawet... nada przydatny dla Ciebie kierunek myślenia, w jaki sposób jak najkorzystniej dla siebie relacje z innymi nawiązywać i je pielęgnować.

 

Może czujesz się samotny z powodu śmierci bliskiej Ci osoby, a może z powodu rozstania i rozpadu Twojego związku. A może pomimo, że jesteś w związku i jest wokół Ciebie mnóstwo ludzi to i tak odczuwasz przeraźliwą samotność. 

Może Twoja samotność to wynik jakieś decyzji, która okazała się inna w swoich skutkach jak się spodziewałeś/- aś. Może wyjechałeś/- aś do innego miasta lub wymigrowałeś/- aś.. i tam gdzie jesteś czujesz się wyobcowany/ -na, osamotniony/ -na, niedopasowany/- na.

Niektórzy są samotni, bo wynika to z cyklu życia, z cyklu zmian rodzinnych (na przykład tzw. "okres pustego gniazda"). 

W pewnym sensie samotność jest czymś naturalnym w sposób nieunikniony wpisanym w historię naszego życia...

Pomimo, że relacje z innymi mają na nas korzystny wpływ, żadna osoba na tym świecie nie będzie w stanie dzielić z nami naszych wspomnień uczuć i przeżyć, doświadczając życia i świata dokładnie tak samo jak robimy to my, nawet jeśli będą to bardzo bliskie relacje.

Nie jest to możliwe, bo nie będziemy przecież tymi samymi osobami i pod wieloma względami zawsze pozostaniemy sami. 

Ostatecznie wszyscy jesteśmy sami na tym świecie. 

 

Tylko my sami, a nie ktoś bliski, przechodziliśmy i przechodzimy przez życiowe trudności, egzaminy lub inne wyzwania za pomocą swoich własnych zdolności, a nie zdolności innej osoby. 

To tylko my sami, czujemy smak pysznego posiłku lub radość z sukcesu i doznawanej przyjemności.

To nas samych, dręczy najmocniej doznana przez nas porażka lub niepowodzenie.

To nas samych, doświadcza ból gdy zachorujemy.

 

To tylko Twój smak i radość życia, Twój ból i Twoja śmierć i nikt inny tego za Ciebie nie przeżyje.

 

Uznanie tego faktu, jest wzmocnieniem własnej odrębności i integralności
i wbrew pozorom może okazać się niezbędne, do tworzenia lepszej jakości relacji z innymi.

 


Jeśli potrafimy cieszyć się samotnością, mamy znacznie większe szanse na tworzenie z ludźmi relacji opartych na dawaniu i przyjmowaniu.


 

Zdolność do troszczenia się o siebie, jest niezbędna do budowania zdrowych, partnerskich związków, gdzie obie strony traktowane są w równy sposób. Jeśli potrafimy tylko z siebie dawać, a mamy kłopot z przyjmowaniem, odbieramy szansę innym osobom na przyjemność i satysfakcję czerpaną z troszczenia się o innych.

Równowaga jest niezbędna, to duże szczęście dostać, ale równie duże dawać.

 


Osamotnienie może być nie tylko brakiem kontaktu z innymi ludźmi, ale też z samym sobą, swoim światem wewnętrznym.


 

Jeśli będziemy potrafili być wolni i niezależni dopiero wówczas będziemy potrafili być blisko z kimś. Może ciężko w to uwierzyć, ale to właśnie życie w samotności może nas tego nauczyć.

Gdy jesteśmy sami, jesteśmy zdani tylko na siebie, decyzje podejmujemy wyłącznie samodzielnie i tylko my sami będziemy się borykać z odpowiedzialnością za konsekwencje swoich wyborów. 

Dla jednych osób będzie to satysfakcja z wolności jaką to daje, a dla innych przytłaczający ciężar. Jednak to właśnie samotność, może nas nauczyć zaufania do siebie i radości z podejmowania samodzielnych decyzji, nawet jeśli nie okażą się słuszne. 

A może mogłaby to być teraz dla Ciebie szansa, aby lepiej poznać siebie, uporządkować siebie, swoje myślenie o sobie samym?

W końcu to obecnie jest ten jeden wyjątkowy czas, kiedy możesz zachowywać się, myśleć i robić wszystko na co masz ochotę nie zważając na zapotrzebowanie i gusta innych osób. Czy to nie jest dobra okazja, aby lepiej poznać siebie, posłuchać uważniej tego, co Ty sam masz do powiedzenia i zrezygnować z tego, co nie wpływało dobrze na Twoje samopoczucie?

Twoje decyzje nie są obecnie w żaden sposób zależne od innych, na obiad możesz jeść to na co masz ochotę, możesz obejrzeć ten film, który Ty wybierzesz, a wieczór i dzień mogą być dokładnie takie, jak również Ty to zaplanujesz.

Wreszcie to najlepsza okazja, aby zadać sobie bardzo ważne pytania, na które tym razem nie będą miały wpływu inne osoby:

 

Czego potrzebujesz? Na co masz ochotę? Co jest dla Ciebie ważne?

 

I wszystko to, możesz robić bez cienia poczucia egoizmu...

I może nawet zacznie Ci to sprawiać pewną przyjemność, jeśli tylko uda się wyjść z poczucia, że sytuacja samotności w jakiej się znalazłeś nie jest już czymś wymuszonym, a pewnego rodzaju etapem w życiu, który może być okazją do lepszego poznania siebie i swoich potrzeb. 

 

To dzięki samotności właśnie być może uda Ci się w przyszłości budować lepszej jakości związki, nauczysz się bardziej ufać sobie i swoim wyborom, a także wzmocnisz swoją pewność siebie, niezależność i samodzielność w wielu życiowych sprawach. 

Wykorzystaj ten czas jako lekcję. Nic dziwnego, że się boisz i czujesz w tym niepewnie, w końcu to czego doświadczasz jest zupełnie nowe. 

 

 

 

psychoterapia nerwicy lękowej

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

 

Artykuły wg kategorii

ATAKI PANIKI ZABURZENIA LĘKOWE

UOGÓLNIONE ZABURZENIA LĘKOWE

ZABURZENIA OBSESYJNO- KOMPULSYWNE OCD

FOBIA SPOŁECZNA

LĘKI W TWOIM ŻYCIU

NIE BÓJ SIĘ ...TEGO CO CZUJESZ

TERAPIA LĘKU  PSYCHOTERAPIA

LĘK W TWOIM CIELE

STRES I ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO

Najczęściej ludzie boją się samotności i robią wszystko, aby jej uniknąć. Jeśli doświadczają poczucia samotności starają się za wszelką cenę rozproszyć je lub stłumić na różne możliwe sposoby. Media społecznościowe,
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do góry nogami, obijając sobie głowy? Osoba B: To niemożliwe, ponieważ byłoby to wbrew teorii kwantowej,
Zaburzenia lękowe uogólnione- test (nerwica lękowa) 1. Czy miewasz poniżej wymienione objawy( co najmniej 4 jednocześnie)?: przyspieszony lub nieregularny rytm pracy serca pocenie się drżenie lub niepokój suchość w ustach
Część I Atak paniki- jakie są objawy i jak wygląda atak paniki? Czym jest atak paniki? Atak paniki- jakie są objawy ataku paniki, co się dzieje w chwili ataku paniki?
Pierwszy atak paniki często kończy się na pogotowiu. Intensywność doświadczanej emocji, przerażające objawy z ciała tworzą poczucie, że śmierć jest nieuchronna... i albo zawał albo udar, a w najlepszym przypadku
Napady paniki- test (nerwica lękowa): Sprawdź czy cierpisz na zaburzenia lękowe (nerwica lękowa). 1. Czy występują u Ciebie poniżej wymienione objawy (co najmniej 4 poniżej wymienione jednocześnie)?: przyspieszona lub nieregularna
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u Ciebie wystąpienie napadów paniki, lęku lub uczucia duszności (objawy lęku dotyczą co najmniej dwóch poniższych
Lęk, mimo że powszechny i nieunikniony, jest emocją, która potrafi naprawdę udręczyć człowieka. Jak to się dzieje, że w obiektywnie tej samej sytuacji odczuwasz ogromny lęk, któremu czasem towarzyszą napady
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć trochę bardziej co się z Tobą dzieje. Mam nadzieję, że czytając je zmienisz swój kierunek
Z uwagi na różne subiektywne wzorce zachowań oraz przekazy kulturowe ludzie na różne sposoby pokazują i postrzegają swoje emocje. To co dla jednych jest naturalne, dla innych będzie wyrazem słabości

Czytaj więcej:

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:

 

WRóĆ

12 lipca 2023


Nie bój się samotności... Samotność - źródło lęku i zagrożenie czy sztuka dobrego życia?

Czuję się samotna, samotny

Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Poradnia Psychologiczna Online

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

 

Znajdziesz nas na: