UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

Myśli natrętne w zaburzeniach obsesyjno- kompulsywnych- co jest dla Ciebie ważne, aby z tego wyjść? 

WRóĆ

12 lutego 2022

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska

Natrętne myśli przykłady

Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć trochę bardziej co się z Tobą dzieje. Mam nadzieję, że czytając je, zmienisz swoje spojrzenie na objawy nerwicy natręctw i natrętne myśli, których niestrudzenie usiłujesz się pozbyć.

A jeśli uważasz, że już wszystko to wiesz, może chociaż wesprze Cię w dalszych zmaganiach albo doda otuchy.

 

1. OCD co to znaczy?

2. Przykłady natrętnych myśli w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych  (nerwica natręctw).

3. Przykłady kompulsji w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (nerwica natręctw)

4. Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne - wskazówki: Jak pozbyć się natrętnych myśli i radzić sobie z nerwicą natręctw?

 

 

1. OCD co to znaczy? Zaburzenie obsesyjno- kompulsywne- Obsessive- Compulsive Disorders – OCD (inaczej nerwica natręctw).

 

OCD to inaczej skrót od Obsessive- Compulsive Disorders czyli zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne) nazywane dawniej nerwicą natręctw.

Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne mogą występować z przewagą natrętnych myśli lub zachowań, czyli kompulsji. Przeżywanie myśli natrętnych oraz zmaganie się z kompulsjami znacząco wpływa na jakość życia. Obsesyjne myśli ograniczają wiele aktywności życiowych, zmuszając do wycofywania się z wielu życiowych zadań.

 

Jak się to najczęściej zaczyna? 

 

Gdy myśli stają się niechciane... wirują w umyśle jak czarna skarpeta w pralce z białą bielizną...

 

UDRĘKA WSTYDU I POCZUCIA WINY

 

Osoba, która doświadcza natrętnych myśli, często odczuwa wstyd i poczucie winy. Jednocześnie to właśnie ten wstyd i poczucie winy wzmacniają pogłębianie się problemów z obsesyjnymi myślami.

Poczucie wstydu sprawia też, że nie sposób rozmawiać z kimkolwiek na temat swoich przeżyć, szukanie pomocy psychologicznej bywa nierzadko opóźnione na wiele lat. I niestety cierpienie, samotność oraz z biegiem czasu narastająca bezradność wynikająca z przegranej walki z natrętnymi myślami prowadzą do wtórnego pojawienia się objawów depresyjnych.

Dopiero zwolnienie się z poczucia winy wynikającego z natrętnych myśli, daje szansę, że objawy nerwicy natręctw zaczną łagodnieć i odpuszczać.

Wielu ludzi może miewać myśli o różnej treści, ale osoba z nerwicą natręctw przecenia ich znaczenie i bardzo się ich boi. Ryzyko, niebezpieczeństwo, negatywne konsekwencje związane z pewnymi wydarzeniami i sytuacjami są bardzo mocno wyolbrzymiane, a szczególnie własna za nie odpowiedzialność. 

Gdy obsesyjne myśli brzmią groźnie i budzą silne emocje, szczególnie wstyd, poczucie winy... pojawia się potrzeba pozbycia się tych myśli...

Niestety to się nie udaje. Rozpoczyna się niekończąca się walka.

Im bardziej ktoś walczy, by się tych natrętnych myśli pozbyć, tym bardziej staje się to utrudnione i niemożliwe. 

Gdy toczy się wewnętrzne starcie, rośnie uwikłanie w myślenie: 

 

"Jak pozbyć się złych myśli? Jak pozbyć się natrętnych myśli?"

 

Ludzie wierzą, że myślenie jest procesem kontrolowanym, podczas gdy duża część myśli pojawia się mimowolnie, w niektórych przypadkach kierujemy myśleniem, a w innych nie.

 

To, na co mamy wpływ to nasze działanie. Myśli to nie czyny.

 

Osoba, która doświadcza objawów zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych (OCD), usiłuje kontrolować swoje natrętne myśli, nieustannie poszukując dowodów na to, że niechciane myśli i wyobrażenia się nie zrealizują.

W miarę rozwijania się tzw. nerwicy natręctw skupianie się na analizowaniu własnych myśli, zaczyna pochłaniać znaczną część aktywności życiowej, a myśli natrętne wkradają się w różne dziedziny życia. 

Zdarza się, że w pomoc w odnajdywaniu argumentów, które dostarczą racjonalnych wyjaśnień, angażowane są najbliższe osoby (o ile poczucie wstydu związane z myślami nie doprowadziło do samotności w zmaganiu się z problemem). Nerwica natręctw ma to do siebie, że niestety, mimo usilnych starań, trudno uwierzyć na dłużej nawet w to, co wydaje się najbardziej racjonalne. Logiczne myślenie i dystans przynoszą ulgę tylko na chwilę.

Nie zwlekaj. Gdy natrętne myśli zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie- jest to moment, gdy zdecydowanie potrzebujesz pomocy i może warto rozważyć jej poszukiwanie np. podjąć psychoterapię.

 

2. Przykłady natrętnych myśli w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych  (nerwica natręctw)

 

Natrętne myśli dotyczą zwykle odpowiedzialności, seksualności, przemocy, wiary, zdrowia i miłości. To są „gorące” tematy- i właśnie dlatego te myśli wciąż powracają, bo wywołują silną reakcję emocjonalną. 

Neutralne myśli, które nie budzą żadnych emocji, ulegają zapomnieniu.

Im bardziej nadajemy własnym myślom i ich treści jakiekolwiek znaczenie, starając się ich unikać, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że znów się pojawią, uzyskując miano natrętnych myśli. Chcesz pozbyć się swoich natrętnych myśli? To się ich nie próbuj pozbywać.

Należy tu zauważyć, że z natrętnymi myślami zmagają się często osoby, które mają bardzo surowy system zasad moralnych, etycznych lub też innych ważnych dla siebie oczekiwań, jakie stawiają wobec siebie do spełnienia (też  w zakresie pełnienia różnych ról społecznych np. roli ojca, matki, kolegi, koleżanki, syna, córki, męża, żony).

 

Natrętne myśli- jakie są najczęstsze grupy tematyczne?- przykłady natrętnych myśli.

 

Przemoc i agresja

 

Natrętne myśli o agresji wobec innych: 

Szczególnie dotkliwe te, w których ktoś postrzegany jako słabszy zostaje ranny lub zabity (dziecko, osoba starsza, osoba bliska)- ten rodzaj natrętnych myśli powoduje silny dyskomfort, gdy osoba ich doświadczająca zaczyna bać się, że mogłaby te myśli wprowadzić w życie. „Mogłabym skrzywdzić swoje dziecko”. Używając noża w kuchni: "Mogę stracić kontrolę i zabić matkę."

Natrętne myśli o agresji wobec siebie:

Tym razem myśli natrętne dotyczą obaw, że można utracić kontrolę i skrzywdzić siebie, popełnić samobójstwo. Uruchamiają się one często po usłyszeniu wiadomości o czyimś samobójstwie, śmierci. I choć osoba nimi dotknięta nie ma zamiarów samobójczych doświadczając tych myśli, obawia się utraty kontroli nad swoim zachowaniem.

Przykłady: " Boję się, że stracę kontrolę i zrobię krzywdę sobie- okaleczę się", "Pokroję się nożem.", "Zeskoczę z balkonu.", "Wskoczę pod samochód."

 

Brud i zanieczyszczenia: 

Niechciane myśli dotyczą infekcji, zabrudzeń i mogą się wiązać z kompulsją w postaci czyszczenia, mycia czegoś wielokrotnie.

Przykłady: „Mógłbym mieć wirusa AIDS na rękach i zarazić nim swoją rodzinę”. 

 

Seksualność:

Wszystko, co może w seksualności budzić niepokój i silne emocje, czyli tematy tj. kazirodztwo, pedofilia, sadyzm, zoofilia. Może to być obrazowe przedstawienie w myślach nieprzyjemnego aktu seksualnego. Będą to też obrazy, wyobrażenia, które będę kwestionować wartości moralne.

Mogą to być natrętne myśli, związane z orientacją seksualną np. takie, które podważają orientację seksualną np. myśli homoerotyczne (głównie u heteroseksualnych osób, które przywiązują dużą wagę dla swojej heteroseksualności)-  „Mogę być lesbijką."  

 

Religia i magia: 

Natrętne myśli religijnej natury, dotykają najczęściej pobożne osoby i rozpoznawane są jako bluźniercze. Niechciane myśli będą w tym przypadku podważały duchowe wartości danej osoby. Na przykład osoba, która doświadcza tego rodzaju natrętnych myśli, spędza godziny na refleksjach czy Bóg istnieje- co powoduje silne poczucie winy i dyskomfort wynikający z poczucia, że rozmyślając w ten sposób, sprzeciwia się wyznawanym zasadom religijnym.

Mogą to być też obsesyjne myśli o aktach seksualnych w kościele. Mogą to być wszystkie wyobrażenia, które w sposób szokujący i budzący wiele emocji będą w oczach tej osoby podważały wartości moralne czy religijne. 

W kategorii magii mogą to być natrętne myśli o jakiś określonych liczbach, które mają przynieść szczęście lub nieszczęście, również nie należą do rzadkości.

 

Porządek: 

Jeszcze inny rodzaj natrętnych myśli wiąże się z silną potrzebą utrzymywania porządku, aby wszystkie rzeczy w mieszkaniu miały określony ład i symetrię.

Na przykład: książki na półce muszą być proste i ułożone wg rozmiaru. 

 

Bezpieczeństwo:

Ten rodzaj natrętnych myśli dotyczy bezpieczeństwa:

Przykłady np. w domu: „Czy zamknąłem drzwi? Czy okna są zamknięte?", „Czy żelazko, prostownica wyłączona?”, w pracy: „Czy wyłączyłem piecyk?", „Czy nie wysłałem maila o treści innej jak chciałem?” , na drodze: „Czy na pewno nikogo nie potrąciłem.?”

Może to być również przewidywanie, prorokowanie, że wydarzy się coś okropnego- na przykład śmierć kogoś bliskiego lub inne nieszczęście, którego osoba z nerwicą natręctw bardzo się boi. Myśl natrętna zostaje uznana za przeczucie, które wydaje się na tyle namacalne, że osobie, która jej doświadcza, wydaje się, że może się ziścić: „Coś może przydarzyć się mojemu małżonkowi.” 

 

Rozmyślania: 

Natrętne myśli mogą przybierać formę rozmyślań i wątpliwości.

Przykłady: „Kto z przechodniów obok mnie przejdzie na czerwonym świetle na światłach? Czy jeden z moich znajomych poszedłby na światłach na czerwono? Czy Kasia przeszłaby na czerwonym świetle? Kasia jest teraz na wakacjach. Czy jest tam sygnalizacja świetlna i czy przejdzie na czerwonym świetle?"

 


Natrętne myśli mają znaczenie tylko dlatego, że Ty je nadajesz.


 

Podsumowując, myśl staje się natrętna, gdy osoba jej doświadczająca nada jej takie znaczenie, które będzie sugerowało moralną porażkę tej osoby lub zostanie zinterpretowana jako realnie istniejące zagrożenie.

Aby zmniejszyć poziom lęku i napięcia związanego z myślą natrętną oraz by zapobiec wydarzeniu się niebezpiecznych rzeczy, z pomocą przychodzą działania kompulsywne.

 

3. Przykłady kompulsji w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (nerwica natręctw)

 

Przykłady:

Mycie rąk lub mycie całego ciała w obawie przed zakażeniem.

Wielokrotne sprawdzanie np.:

czy są wyłączone kuchenka, żelazko lub inne sprzęty, czy zamknięte są drzwi, okna, czy nikogo obcego nie ma w domu, czy np. kot nie został w pralce.

Powtarzanie pewnych słów lub liczenie np. do 10, zliczanie pewnych przedmiotów.

Niedotykanie określonych kolorów.

 

Zmaganie się z problemem zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych (z nerwicą natręctw) wymaga wiele energii. Osoba nim dotknięta może mieć trudność w nadążaniu za codziennymi aktywnościami, gdyż czas pochłaniają objawy nerwicy.

W efekcie prowadzi to zaniedbania wielu obszarów życia, konsekwencją czego bywa pojawienie się depresji. Niestety wstyd towarzyszący tematyce natrętnych myśli lub kompulsji opóźnia szukanie pomocy i osoby decydują się na nią, dopiero gdy objawy mocno utrudniają funkcjonowanie, a rytuały z nimi związane są silnie utrwalone.

Pamiętaj: Im szybciej zgłosisz się po pomoc, tym szybciej wrócisz do normalnego życia. Zwlekanie z szukaniem pomocy, tylko utrwali Twoje problemy, po latach życia z objawami, uporanie się z nimi będzie znacznie trudniejsze. Nie jest to łatwy do pokonania samodzielnie problem, nie wystarczą ćwiczenia fizyczne czy najlepsze relaksacje, silna wola lub samodyscyplina (o brak, której być może się obwiniasz). Natomiast im dłużej Twoje zmagania się z myślami natrętnymi trwają, tym bardziej one same lub rytuały z nimi związane się utrwalają.

 

4. Jak pozbyć się natrętnych myśli i radzić sobie z nerwicą natręctw?

 

Nie pozbywać się ich. 

 

Im bardziej się ich próbujesz pozbyć, tym bardziej one nie chcą odejść. Ważne, by uwierzyć, że myśl, która się pojawiła w Twojej głowie, została wygenerowana przypadkowo i nie ma żadnego znaczenia. 

 

Nie unikaj myśli.

 

Przyjmij, że to, co pomyślisz, nie zawsze jest częścią Ciebie i Twojej osobowości. Myśl, która przeszła Ci przez głowę, może być przeciwieństwem prezentowanych przez Ciebie postaw, a nie ich reprezentacją. Przecież dlatego właśnie budzi Twój sprzeciw.

 

Nie interpretuj czegoś, co nie jest niebezpieczne, jako groźne.

 

To Ty nadajesz znaczenie. Myśl jest tylko myślą, nie faktem. Jeśli nadasz jej takie znaczenie, że ta myśl jest czymś realnym lub czym co świadczy o Tobie- uczynisz ją myślą natrętną, bo będziesz się jej bać. 

 

Nie unikaj sytuacji, miejsc lub ludzi z obawy przed niechcianym myśleniem.

 

Skonfrontuj się i wystawiaj się na problematyczne sytuacje, a jeśli pojawi się problematyczna myśl, nie walcz z nią, przyjrzyj się tej myśli, a następnie zignoruj.

 

Porzuć myślenie o tym, że treść myśli natrętnych, ma znaczenie i nie daj się wciągnąć w ich analizę.

 

Treść myśli natrętnych nie ma znaczenia. One są jedynie wyolbrzymionym odzwierciedleniem Twoich lęków i obaw. Te myśli stają się natrętne, ponieważ traktujesz je jako niechciane myśli i nadajesz im ważne emocjonalnie znaczenie.

Wiem, że te natarczywe myśli, które wywołują twoje zmartwienia, są tak silne i niepokojące, że rozpraszają cię i wtedy możesz uwierzyć, że reprezentują prawdziwe, realne obawy. Nadmierna analiza i walka na logiczne argumenty z samym sobą nie ma sensu. Pewnie znasz to bardzo dobrze i wiesz, że nie ma to końca.

 


Ta treść i ta tematyka myśli natrętnych nie ma znaczenia. 

Nabiera go tylko dlatego, że to Ty je nadajesz.


 

Nie próbuj szukać w tych irracjonalnych myślach logiki, a zajmij się niepokojem, który z nich wynika. 

Na przykład, jeśli boisz się, że zrobisz krzywdę swojemu dziecku i np. obawiasz się przebywania w pobliżu noży, nie oznacza to, że chcesz swoje dziecko skrzywdzić, ale że jest ono dla Ciebie najważniejsze na świecie i usiłujesz je ochronić. Jednak Twoja wizja zagrożenia jest wyolbrzymiona, upatrujesz zagrożenia nawet w samym sobie lub samej siebie.

I tylko albo aż tyle.

Czytaj te myśli między wierszami, a nie wprost. Pomyśl sobie o tym, że myśli o takiej treści nie znaczą, tego, że zrobisz swojemu dziecku krzywdę, ale że jest dla Ciebie najważniejsze to aby je ochronić.

 


Zaburzenia obsesyjno kompulsywne- natrętne myśli- przykładowa historia

Obawy Ani, że może skrzywdzić swoje dziecko:

Kilka miesięcy po tym, gdy urodziłam córkę, zaczęłam się martwić, że mogłabym zrobić jej krzywdę. Potem było ciągle gorzej. W mojej głowie pojawiały się obrazy o duszeniu mojego dziecka, a gdy tylko znalazłam się obok balkonu w swoim mieszkaniu, natychmiast myślałam: „A co, jeśli teraz ją zrzucę?”. Gdy przygotowywałam mleko dla dziecka, bałam się, że dotykałam wcześniej jakiegoś detergentu i że mogę nim zatruć moje dziecko. Bałam się trzymać w ręku nóż, gdy nie było Męża w pobliżu, bo wydawało mi się, że mogę skrzywdzić dziecko tym nożem.  Zaczęłam się bać, że jestem nieobliczalna i że mogę utracić kontrolę. Myślałam, że to oznacza, że ​​jestem najgorszą matką i nie można mi ufać, gdy zostaję sama z moim dzieckiem. To było przerażające. Bałam się zostawać z dzieckiem sama, stale prosiłam Męża, aby to on zajął się córką. Wszystko utrzymywałam długi czas w tajemnicy, bo bałam się, że jestem niepoczytalna i moje dziecko zostanie mi odebrane.


Takich historii jest wiele.


 

Nie szukaj odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości u bliskich lub w internecie. 

Wątpliwości zawsze jakieś będą, bo takie są objawy zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych.

I podejrzewam, że ile zapewnień nie przedstawisz sobie lub nie usłyszysz ich od kogoś- to nie w tym rzecz.

I tu wracamy do tego samego.

Nie ma znaczenia treść tzn. tematyka tych myśli czy wątpliwości. Znaczenie ma to, że te objawy nerwicy natręctw pojawiły się w jakimś kontekście życia, w jakiś okolicznościach np. w momencie przejścia z jednego etapu życia do innego (narodziny dziecka, ślub, wyprowadzka). Może to wszystko wynik pewnych trudności, obaw, które się pojawiły w nowej dla Ciebie sytuacji życiowej. To całkiem normalne i naturalne, że nowa rola życiowa albo nowy etap życia lub wyzwanie budzą pewien niepokój. 

Daj sobie wyrozumiałość.

Być może określone cechy osobowości, styl życia, sposób zorganizowania Twojego życia emocjonalnego uczyniły Cię podatnymi, na ten rodzaj nerwicy. Z doświadczenia wiem, że wiążą się dość często z tematem wypełnienia jakiejś życiowej roli jak najlepiej to możliwe... wg własnego wyobrażonego ideału. W czasie terapii zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych poruszamy też często tematy odpowiedzialności (a raczej jej nadmiaru), perfekcjonizmu, pewności siebie i braku zaufania do siebie. 

 

Wierzysz, że tworzenie rytuałów to sposób na podarowanie sobie pewności, gdy nie czujesz się bezpiecznie?

 

Czy możesz poczuć się pewniej w inny sposób jak tworzenie rytuałów? Ciekawe? Spróbuj zmienić, choć troszkę swoją utartą rutynę. Może na początek zmień kolejność niektórych elementów, zrób coś inaczej, jak zwykle np. idź inną drogą, sprawdź coś w innej kolejności, użyj innego środka do mycia itp.

 


Kontroluj tylko to, co możesz kontrolować.

Nie jest możliwe kontrolowanie każdego ryzyka, jakie w życiu się pojawi. Możesz to tylko zaakceptować.


 

Zaakceptuj stan niepewności.

Jak nauczyć się tolerować niepewność rzeczy? Otwórz się na elastyczność. Chcielibyśmy, by nasze życie było idealne. Jednak nie mamy wpływu na pewne okoliczności, ciągle uczymy się jak reagować i jakie podejmować decyzje w nowych dla nas okolicznościach. Każdej nauce w życiu towarzyszy popełnianie błędów. Za tym z kolei idzie konieczność modyfikacji celów i planów. Otwórz się na to i zaakceptuj to. Nowe i nieznane zawsze jawi się jako trudne.

To naturalne, że się tego boisz.

Każda sytuacja ostatecznie wniesie i korzyści i niekorzyści.

Otwórz się na to. I przyjmij to. 

 

Zaakceptuj swoje niechciane myśli, zamiast z nimi walczyć i je odpychać. One nie świadczą o Tobie. 

 

Twoje myśli i wyobrażenia zaczynają nabierać siły, gdy Ty z nimi walczysz.

Im bardziej toczysz z nimi bój, tym bardziej rosną w siłę.

Im bardziej stawiasz opór natrętnym myślom, tym bardziej stają się one jeszcze bardziej natarczywymi myślami.

Im bardziej próbujesz się ich pozbyć, tym bardziej trwają. 

Zamiast walczyć z tym, co sobie pomyślałeś/-aś, naucz się wyrozumiałości dla siebie.

Osoba, która nie ma zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych może mieć podobne myśli np. wyobrażenie o wypadku, który może spowodować albo o zranieniu lub zakażeniu kogoś. 

Różnica między Tobą a osobą, która nie doświadcza natrętnych myśli, nie polega na tym, że ta osoba nie ma takich myśli w ogóle.

Ta różnica polega na tym, że osoba bez nerwicy natręctw będzie inaczej te myśli interpretować. Nie pomyśli sobie o tym, że może stracić kontrolę i jest niebezpieczna dla otoczenia, obwiniając się przy tym. Bardziej prawdopodobne jest, że pomyśli na przykład o tym, że chce, w takiej sytuacji być np. ostrożniejsza.

I tylko tyle.

Nie czekaj, aż Twoje objawy się rozwiną i przejdą w formę przewlekłą, utrudniając Ci Twoje życie. Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne to zaburzenia psychiczne, które występują częściej, niż sądzisz. Jest wiele osób, w Twojej sytuacji. Wiele osób cierpi, czując obrzydzenie do siebie i karząc się za to, co pomyślały, żyjąc tak całe lata, utrzymując swoje problemy z natrętnymi myślami w tajemnicy.

Poczucie winy i wstyd tylko hamują Cię w szukaniu pomocy.

Z nerwicą natręctw można sobie poradzić, możliwe, jednak, że to, co robiłeś/ -aś do tej pory to nie jest ten właściwy na to sposób. 

Nawet na terapii nie musisz opowiadać szczegółowo o tych treściach swoich myśli natrętnych, ponieważ:

Ta treść myśli nie ma znaczenia!!!

 

Pamiętaj, to tylko myśli, a Ty wpadasz w pułapkę znaczenia, jakie im nadajesz, podczas gdy ich treść nie świadczy o Tobie.

Ważniejsze od tej tematyki jest to, co dzieje się w życiu, jak sobie radzisz i czy można zrobić coś, by żyło Ci się lepiej.

Jeśli chcesz, spróbujmy się przyjrzeć temu na terapii.

 

Literatura:

 

ICD-10. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych. Rewizja dziesiąta. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne. Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Kraków–Warszawa 2000.

 

Czytaj więcej:

 

Zaburzenia snu a nerwica. Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?

Nie bój się złości. Gdy lęk bywa wynikiem tłumionej złości...

List otwarty do bliskich i przyjaciół osób cierpiących z powodu zaburzeń lękowych, obsesyjno- kompulsywnych (OCD), depresji.

 

 

 

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

strach przed okazywaniem uczuć

POPULARNE ARTYKUŁY

Problemy ze snem a nerwica lękowa. Problemy ze snem są jednym z objawów nerwicy lękowej,
Można zdobyć wiedzę na temat lęku, przeczytać książkę, przerobić i wypracowywać techniki, które mają podpowiadać
Gdy za złością ukrywa się lęk, a za lękiem złość... Złość i lęk to emocje,
Czym są zaburzenia lękowe- inaczej nerwica lękowa- objawy- na czym to polega? Czym jest nerwica
Wiele osób opisując swoje przeżywanie lęku lub zaburzeń lekowych, mówi o doświadczeniu, które określa jako
To wspaniałe, że jako członek rodziny lub przyjaciel, troszczysz się i chcesz pomóc swojemu bliskiemu,
1. Co to jest fobia społeczna/ lęk społeczny? 2. Nieśmiałość czy fobia społeczna (lęk społeczny)?
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u
Poniżej znajdziesz krótki poradnik co robić, gdy przechodzisz przez atak paniki. Przeczytasz tutaj o tym,
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do
Stany lękowe- co to w Twoim życiu oznacza? Jak pozbyć się lęku z organizmu? Czy

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:

Petra pisze: 18.06. 2021 godz. 21:35

Jestem zmęczona już tymi natrętnymi myślami... czy można przestać, dzięki za ten tekst- gdy mogę nazwać co, się dzieje, wiem że nie wariuję, że złe myśli o bliskich to tylko myśli, myśli natrętne. Tylko żeby jeszcze w to uwierzyć.

 


 

Mila pisze: 20.06.2021 godz. 08:35

Moje złe myśli o bliskich są, gdy tylko widzę nóż. Kilka miesięcy temu bałam się nawet wejść do kuchni. Nerwica natręctw zniszczyła mnie. Boję się czasem, że jest coś ze mną nie tak i w takich chwilach ciężko uwierzyć, że to natręctwa myślowe, a nie coś innego. Teraz jest lepiej. Od 2 miesięcy biorę leki, jedne przeciwdepresyjne i jest naprawdę lepiej, ale zastanawiam się nad psychoterapią. Jak pozbyć się natrętnych myśli? Kto ma doświadczenia i uważa, że to ma sens?

 


 

Zmagającysię pisze: 30.07.2021 godz. 22:00

Jakby ktoś mnie obserwował to owszem, może zauważyć, że 10 razy coś sprawdzam, domykam, poprawiam, ale u mnie nie chodzi o sam fakt powtórzenia tych czynności po prostu po to, żeby to zrobić, lecz muszę robić to tak długo, aż zrobię to dobrze. Dla przykładu zamykam drzwi, ale w czasie zamykania tych drzwi pojawia mi się w myślach twarz siostry, i teraz, żeby nic złego jej się nie stało (chodzi o jakąś chorobę), muszę znowu pomyśleć o jej twarzy, otworzyć drzwi (cofnąć ten zły urok) i znowu zamknąć, ale nie myśląc o żadnej bliskiej mi osobie, i tak do skutku.. Trudno to wytłumaczyć. Bądź co bądź, nie widziałem w internecie opisu takiego przypadku, może po tylu latach to już jakaś bardziej zaawansowana forma tego daru.

 


 

Anna pisze: 14.08.2021 godz. 18:17

Cierpię na nerwicę natręctw. Gdy pojawi się niechciana myśl, robi mi się gorąco. Dawno temu moje myśli natrętne dotyczyły religijności. Kiedy się z nimi oswoiłam i przeszły mi trochę. Wówczas pojawiły się natarczywe myśli związane z seksualnością. A teraz moje dręczenie dotyczy skrzywdzenia innych, chociaż bardzo bym nie chciała nikomu najmniejszej krzywdy zrobić. Przychodzi nasilenie nerwów, gorąco i przeżywanie, dlaczego taka myśl mi przyszła do głowy? Wydaje mi się, że zwariuję.

 


 

Ewik pisze: 23.10. 2021 godz. 10:24

Od jakiegoś czasu mam kłopot z hałaśliwymi sąsiadami, dochodzi do tego, że kiedy wracam do domu, wpadam w panikę, co jeśli będzie za głośno, to zaczyna mnie psychicznie wykańczać.

 


 

Zmartwiony pisze: 02.11. 2021 godz. 14:06

W czasie nabożeństw, czytania religijnej lektury, modlitw itp. przychodzą mi do głowy jakieś bluźniercze myśli, z którymi chcę walczyć, ale znowu w różnych podobnych sytuacją te myśli przychodzą do głowy, a potem w walce z nimi robi się gorąco i chyba z tego powodu wzrasta ciśnienie.

 


 

Olgierd pisze: 03. 12. 2021 godz. 19:47

Witam wszystkich, miewam bluźniercze myśli obrażające Boga, Maryję oraz Krzyż. Walczę z natrętnymi myślami ok 15 lat. Samodzielnie. Jednego dnia większe drugiego mniejsze. Jestem osobą wierzącą. Spowiednik twierdzi, że to pokusa a psychiatra, że zaburzenia OCD. Obecnie bez leków. Dużo lepiej czuje się bez leków. Także wiem, jak to jest, jak ktoś ma takie myśli. Ten strach i smutek, gdy występują nie do opisania dosłownie jakby jakiś paraliż psychiczny. Pozdrawiam Olgierd

 


 

Ania pisze: 26. 05. 2022 godz. 00:01

Świetny artykuł, zresztą jak wszystkie na tej stronie. Ja od jakiegoś czasu mam problem ze sobą i czasem sama już nie wiem, co ze mną jest. Napady paniki, nerwica czy nerwica natręctw. Psychiatra stwierdził zaburzenia lękowe i przepisał Prozak. Stwierdziłam, że wszystko tylko nie ten kontrowersyjny lek. W tym momencie chce podjąć psychoterapię. Czuje, że bardzo jej potrzebuje, bo zakopałam się we własnych emocjach.

 


Malika pisze: 20.06. 2022 godz. 9:17

Zaburzenia obsesyjno kompulsyjne... cóż ja zmagam się od lat, ale ten tekst dał mi dużo wsparcia, łatwiej mi jest dziś przynajmniej.

 


 

Joanna pisze: 14.08. 2022 godz. 15:37

Też walczę od lat.. To już koło 30-tu. Ten tekst jednak znowu coś mi otworzył, pomógł, a napewno zachęcił, by wracać na tą stronę i czerpać z niej inspiracje do pracy nad sobą. Dziękuję! Super byłoby mieć takie miejsce, gdzie zachowując anonimowość, można porozmawiać z innymi osobami, które tego doświadczają. Może jakaś grupa? Czat?

 


 

Renata pisze: 02. 01. 2023 godz. 14:49

Wspaniała treść, artykuł mądry, przejrzysty, zwięzły. Jak dla mnie, nerwicowca z natręctwami, to po prostu głębszy oddech. Praca nad sobą jest ciężka, nie raz bolesna, ale musi być systematyczna. Dziękuję autorce za nieocenione, niestraszenie, merytoryczne podejście. U mnie artykuł znalazł się w zakładce "ulubione", by móc do niego wrócić, gdy zapomnę czasem o sobie.

 


Maks pisze: 04.03. 2023 godz. 09:04

 

Witam Was. Chciałbym podzielić się z Wami moja choroba. Mam stwierdzona schizofrenia paranoidalna I nerwice natręctw. Brałem w życiu różne leki w rożnorodnych połączeniach, nie mam raczej schizofrenii. Mój problem polega na tym, że stale od lat odczuwam nieustanny stres, lęki, boję się ludzi, gdy się denerwuje czy stresuję, to krzyczę, wrzeszczę, rzucam wszystkim, drapię się do krwi na twarzy i opuszkach palców po nogach Rozdrapuje usta wyglądam. Jak bym się bił Biore doxepin 25 w dawce 150 MG sertralina 100 MG perazinum 300 MG pregabalin a 450 MG amuzepin 1200mg jest MI bardzo cieżko. Najgorsze są ranki, nie daje sobie rady. Raz w tygodniu uczęszczam na psychoterapie. Nauczyłem się nie oceniać, nie krytykować i nie kontrolować. Uczę się wyrażać spokojnie emocje bez krzyku. I urażania innych ludzi Rano wpadam w szał. Wrzeszczę bez powodu. Proszę o pomoc. Jestem uzależniony od bdz od sierpnia ubiegłego roku czysty i chodzę także do psychoterapeuty uzależnień, żeby wytrwać w czystości.

 


Weteran pisze: 31. 03. 2023 godz. 14:11

Zmagam się czynnie z tą nerwicą od ośmiu lat, choć pierwsze objawy miałem już ok. piątego-siódmego roku życia. OCD to nie tylko system natręctwo-rytuał. To bardzo złożony problem nakładający się na cały czynnik myślowy. Osoba z nerwicą natręctw po prostu za dużo myśli. Po wielu latach wylanych łez w walce z tym kagańcem szczęścia mogę powiedzieć jedno: nie ruszaj g..., bo śmierdzi. Tak jest z natręctwami, trochę też jak z wysypką. Wysypka sprawia nam dyskomfort, więc mamy ogromną ochotę ją podrapać, by poczuć ulgę. Owa ulga utrzyma się raptem chwilę, by swędzenie mogło znów uderzyć z podwojoną siłą. Wysypkę trzeba przeczekać, nie ruszać jej. Tak samo jest z natręctwami: nie będziesz wchodził w dyskusję z natręctwem, to sobie pójdzie.

 

Nie wolno w nerwicy wykonywać rytuałów (czy to czynności fizycznych, czy przemielenia fałszywej obawy w głowie). Słowo klucz to ,,niemyślenie". Nie ma innej drogi. Po prostu nie myśl - to jedno zdanie to przepis na sukces. Nie licz na to, że wyleczysz się z nerwicy, że będziesz kiedyś wolny od jakichkolwiek natrętnych obaw. Jak wspomniałem: ja OCD nie traktuję jak choroby, tylko bardziej jako po prostu rodzaj umysłu ludzkiego, który jest wręcz nadświadomy, za dużo analizuje, za dużo dostrzega. Trzeba się odciąć od tych wszystkich nadmiernych przemyśleń. Nigdy ich nie wykorzenisz, ale możesz nauczyć się z nimi żyć. A żyć z nimi to znaczy unikać ich. Ja wyrzuciłem ze swojego życia jakiekolwiek pojęcie myśli natrętnych, rytuałów, całej tej nomenklatury OCD. Każdy człowiek wbrew pozorom wykonuje rytuały, np. pisząc SMS-a do dziecka, czy wszystko OK, w nadziei, że odpisze ,,dobrze". Ponownie wspomnę: osoba z OCD ma dokładnie taki sam umysł, jak człowiek ,,zdrowy", tylko bardziej ,,obrotowy". To oznacza, że nie każde natręctwo jest złe. Mimo swej uporczywości wiele natręctw jest słuszną obawą. Dlatego proponuję wykluczyć jakąkolwiek nazyfikację tych myśli, tylko brać je w ten sposób: jeśli uważamy, że dana myśl jest przesadna/irracjonalna/nie zgadza się z naszym prawdziwym podejściem do życia, to należy wywalić ją z głowy. Po prostu nie myśleć na siłę. Ja zawsze sobie mówię ,,ja wiem, o czym mam nie myśleć". Te myśli bardzo łatwo da się zidentyfikować, dzięki właśnie m.in. temu, że często uważamy je za nie swoje. Niemyślenie to odcięcie danego zagadnienia lub elementu jakiegoś zagadnienia z naszej świadomości. Dajmy na to, że musimy posprzątać toaletę: wyłączamy wtedy myślenie o tym, co sprzątamy, po prostu robimy to, co do nas należy. Nie rozwodzimy się w myślach nad tym, co sprzątamy. Robimy to jakby bezpodmiotowo.

Inny przykład: boisz się, czy zdasz jakiś egzamin? Nie myśl o tym, że możesz nie zdać, a skup się na tym, by się dobrze nauczyć. Skupienie też jest tu ważnym, właściwie drugorzędnym elementem. W niemyśleniu bardzo może pomóc zajęcie się czymś. OCD to nadmiar myśli, nierównomierność między światem własnego umysłu a światem realnym. Trzeba więc tę nierównomierność wyrównać i po prostu żyć. Olać natrętne uczucie i robić to, co do nas należy. Nie myśleć o głupotach, a myśleć pozytywnie. Wtedy owe natręctwa same się wycofają. To trudne, ale ćwicząc to, na każdym kroku zacznie działać. I ponownie: nie łudź się, że pozbędziesz się natręctw. Po prostu z czasem przestaną ci przeszkadzać. I licz się z tym, że rezultatów nie dostrzeżesz od razu. Musisz trochę przecierpieć, zanim oswoisz nerwicę. Mój wywód mogę podsumować jeszcze w taki sposób: wyłącz błędne myślenie, włącz dobre myślenie. I najważniejsze, co musisz mieć w głowie, to jedno sformułowanie: nie myśl.

 


Marl pisze: 18. 12. 2023 godz. 17:23

Moim problemem jest ciągłe banie się, że od natrętnych myśli można zwariować, nabawić się choroby psychicznej. Ale samo w sobie myślenie o tym to już są natrętne myśli. Na przykład mam myśl natrętną taką, że źle pomyślę o moich bliskich, to znaczy, że mogłabym kogoś skrzywdzić i wtedy myślę, że zachorowałam na chorobę psychiczną i wpadam w panikę. Nie mogę wbić sobie do głowy, choć jednocześnie wiem, że to natręty. Czasem wydaje mi się, że to już nastąpiło i nie mogę zrozumieć, co ja mam w tej swojej głowie. Czemu my to robimy? Czemu nie można przestać? Czy mój mózg już jest zmieniony od tego?

 

PORADNIA PSYCHOLOGICZNA ONLINE

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

Współpraca

 

Znajdziesz nas na:

Copyright © 2019- 2024 by totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!