UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 


Myśli natrętne w zaburzeniach obsesyjno- kompulsywnych- co jest dla Ciebie ważne aby z tego wyjść? 

WRóĆ

12 lutego 2022

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska

Natrętne myśli przykłady

Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć trochę bardziej co się z Tobą dzieje. Mam nadzieję, że czytając je zmienisz swoje spojrzenie na objawy nerwicy natręctw.

A jeśli uważasz, że już wszystko to wiesz, może chociaż wesprze Cię w dalszych zmaganiach albo doda otuchy.

 

1. OCD co to znaczy?

2. Przykłady natrętnych myśli w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych  (nerwica natręctw).

3. Przykłady kompulsji w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (nerwica natręctw)

4. Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne - wskazówki: Jak pozbyć się natrętnych myśli i radzić sobie z nerwicą natręctw?

 

 

1. OCD co to znaczy?

Zaburzenie obsesyjno- kompulsywne- Obsessive- Compulsive Disorders – OCD (inaczej nerwica natręctw).

 

OCD to inaczej skrót od Obsessive- Compulsive Disorders czyli zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne) nazywane dawniej nerwicą natręctw.

Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne mogą występować z przewagą natrętnych myśli lub zachowań czyli kompulsji.

 

Jak się to najczęściej zaczyna? 

 

Gdy myśli stają się niechciane... wirują w umyśle jak czarna skarpeta w pralce z białą bielizną...

 

UDRĘKA WSTYDU I POCZUCIA WINY

 

Osoba, która doświadcza natrętnych myśli często odczuwa ogromny wstyd  i poczucie winy. Jednocześnie to właśnie ten wstyd i poczucie winy wzmacniają pogłębianie się problemów z obsesyjnymi myślami.

Wstyd sprawia też, że nie sposób rozmawiać z kimkolwiek na temat swoich przeżyć, szukanie pomocy psychologicznej bywa nierzadko opóźnione na wiele lat. I niestety cierpienie, samotność oraz z biegiem czasu narastająca bezradność wynikająca z przegranej walki z natrętnymi myślami prowadzą do wtórnego pojawienia się objawów depresyjnych.

Dopiero zwolnienie się z poczucia winy wynikającego z natrętnych myśli, daje szansę, że objawy nerwicy natręctw zaczną łagodnieć i odpuszczać.

Wielu ludzi może miewać myśli o różnej treści, ale osoba z OCD przecenia ich znaczenie i bardzo się ich boi. Ryzyko, niebezpieczeństwo, negatywne konsekwencje związane z pewnymi wydarzeniami i sytuacjami są bardzo mocno wyolbrzymiane, a szczególnie własna za nie odpowiedzialność. 

Gdy obsesyjne myśli brzmią groźnie i budzą silne emocje, szczególnie wstyd, poczucie winy... pojawia się potrzeba pozbycia się tych myśli...

Niestety to się nie udaje. Rozpoczyna się niekończąca się walka.

Im bardziej ktoś walczy by się tych myśli pozbyć, tym bardziej staje się to utrudnione i niemożliwe. 

Gdy toczy się wewnętrzne starcie, rośnie uwikłanie w myślenie: 

 

"Jak pozbyć się złych myśli? Jak pozbyć się natrętnych myśli?"

 

Ludzie wierzą, że myślenie jest procesem kontrolowanym, podczas gdy duża część myśli pojawia się mimowolnie, w niektórych przypadkach kierujemy myśleniem, a w innych nie.

 

To na co mamy wpływ to nasze działanie. Myśli to nie czyny.

 

Osoba, która doświadcza objawów zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych (OCD), usiłuje kontrolować swoje natrętne myśli, nieustannie poszukując dowodów na to, że niechciane wyobrażenia i obsesje nie zrealizują się.

W miarę rozwijania się tzw. nerwicy natręctw skupianie się na analizowaniu własnych myśli zaczyna pochłaniać znaczną część aktywności życiowej. 

Zdarza się, że w pomoc w odnajdywaniu argumentów, które dostarczą racjonalnych wyjaśnień, angażowane są najbliższe osoby (o ile wstyd związany z myślami nie doprowadził do samotności w zmaganiu się z problemem). Niestety, mimo usilnych starań, trudno uwierzyć na dłużej nawet w to co wydaje się najbardziej racjonalne. Logiczne myślenie i dystans przynoszą ulgę tylko na chwilę.

Nie zwlekaj. Gdy natrętne myśli zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie- jest to moment gdy zdecydowanie należy szukać pomocy.

 

2. Przykłady natrętnych myśli w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych  (nerwica natręctw)

 

Natrętne myśli dotyczą zwykle odpowiedzialności, seksualności, przemocy, wiary, zdrowia i miłości. To są "gorące" tematy- i właśnie dlatego te myśli powracają, bo wywołują silną reakcję emocjonalną.

Neutralne myśli, które nie budzą żadnych emocji ulegają zapomnieniu.

Im bardziej nadajemy własnym myślom i ich treści jakiekolwiek znaczenie, starając się ich unikać, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że znów się pojawią uzyskując miano natrętnych myśli.

 

Natrętne myśli- jakie są najczęstsze grupy tematyczne?- przykłady natrętnych myśli.

 

Przemoc i agresja

 

Natrętne myśli o agresji wobec innych: 

Szczególnie dotkliwe te, w których ktoś postrzegany jako słabszy zostaje ranny lub zabity (dziecko, osoba starsza, osoba bliska)- ten rodzaj natrętnych myśli powoduje silny dyskomfort, gdy osoba ich doświadczająca zaczyna bać się, że mogłaby te myśli wprowadzić w życie. „Mogłabym skrzywdzić swoje dziecko”. Używając noża w kuchni: "Mogę stracić kontrolę i zabić matkę."

Natrętne myśli o agresji wobec siebie:

Przykłady: " Boję się, że stracę kontrolę i zrobię krzywdę sobie- okaleczę się", "Pokroję się nożem.", "Zeskoczę z balkonu.", "Wskoczę pod samochód."

 

Brud i zanieczyszczenia: 

Przykłady: „Mógłbym mieć wirusa AIDS na rękach i zarazić nim swoją rodzinę”. 

 

Seksualność:

Wszystko co może w seksualności budzić niepokój i silne emocje czyli tematy tj. kazirodztwo, pedofilia, sadyzm, zoofilia. Może to być obrazowe przedstawienie w myślach nieprzyjemnego aktu seksualnego.

Myśli te stają się problematyczne czyli natrętne zwłaszcza wtedy gdy osoba ich doświadczająca uzna, że podważają one orientację seksualną lub w inny sposób wpływają kwestionując wartości moralne. Mogą to być myśli natrętne homoerotyczne (głównie u heteroseksualnych osób, którzy przywiązują dużą wagę dla swojej heteroseksualności)- "Mogę być lesbijką." 

 

Religia i magia: 

Myśli religijnej natury, dotykają najczęściej pobożne osoby i rozpoznawane są jako bluźniercze. Osoba spędza godziny na refleksjach czy Bóg istnieje- co powoduje silne poczucie winy i dyskomfort wynikający z poczucia, że rozmyślając tak sprzeciwia się wyznawanym zasadom.

Mogą to być też myśli o aktach seksualnych w kościele. Mogą to być wszystkie wyobrażenia, które w sposób szokujący i budzący wiele emocji będą w oczach tej osoby podważały wartości moralne czy religijne. 

Może to być też myślenie o jakiś określonych liczbach, które mają przynieść szczęście lub nieszczęście.

 

Porządek: 

Ten rodzaj myślenia wiąże się z silną potrzebą utrzymywania porządku, aby wszystkie rzeczy w mieszkaniu miały określony ład i symetrię.

Na przykład: książki na półce muszą być proste i ułożone wg rozmiaru. 

 

Bezpieczeństwo:

Ten rodzaj natrętnych myśli dotyczy bezpieczeństwa:

Przykłady np. w domu: "Czy zamknąłem drzwi? Czy okna są zamknięte?", "Czy żelazko, prostownica wyłączona?", w pracy: "Czy wyłączyłem piecyk?', "Czy nie wysłałem maila o treści innej jak chciałem?", na drodze: "Czy na pewno nikogo nie potrąciłem.?"

Może to być również przewidywanie, prorokowanie, że wydarzy się coś okropnego- na przykład śmierć kogoś bliskiego lub inne nieszczęście, którego osoba z OCD bardzo się boi. Myśl natrętna zostaje uznana za przeczucie, które wydaje się być na tyle namacalne, że osobie, która jej doświadcza wydaje się, że może się ziścić: „Coś może przydarzyć się mojemu małżonkowi.” 

 

Rozmyślania: 

Natrętne myśli mogą przybierać formę rozmyślań i wątpliwości.

Przykłady: „Kto z przechodniów obok mnie przejdzie na czerwonym świetle na światłach? Czy jeden z moich znajomych poszedłby na światłach na czerwono? Czy Kasia przeszłaby na czerwonym świetle? Kasia jest teraz na wakacjach. Czy jest tam sygnalizacja świetlna i czy przejdzie na czerwonym świetle?"


Natrętne myśli mają znaczenie tylko dlatego, że Ty je nadajesz


Podsumowując, myśl staje się natrętna gdy osoba jej doświadczająca nada jej takie znaczenie, które będzie sugerowało moralną porażkę tej osoby lub zostanie zinterpretowana jako realnie istniejące zagrożenie.

Aby zmniejszyć poziom lęku i napięcia związanego z myślą natrętną oraz by zapobiec wydarzeniu się niebezpiecznych rzeczy z pomocą przychodzą działania kompulsywne.

 

3. Przykłady kompulsji w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (nerwica natręctw)

 

Przykłady:

Mycie rąk lub mycie całego ciała w obawie przed zakażeniem.

Wielokrotne sprawdzanie np.:

czy są wyłączone kuchenka, żelazko lub inne sprzęty, czy zamknięte są drzwi, okna, czy nikogo obcego nie ma w domu, czy np. kot nie został w pralce.

Powtarzanie pewnych słów lub liczenie np. do 10, zliczanie pewnych przedmiotów.

Niedotykanie określonych kolorów.

 

Zmaganie się z problemem zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych ( z nerwica natręctw) wymaga wiele energii. Osoba nim dotknięta może mieć trudność w nadążaniu za codziennymi aktywnościami, gdyż czas pochłaniają objawy nerwicy.

W efekcie prowadzi to zaniedbania wielu obszarów życia, konsekwencją czego bywa pojawienie się depresji. Niestety wstyd towarzyszący tematyce natrętnych myśli lub kompulsji opóźnia szukanie pomocy i osoby decydują się na nią dopiero gdy objawy mocno utrudniają funkcjonowanie, a rytuały z nimi związane są silnie utrwalone.

Pamiętaj: Im szybciej zgłosisz się po pomoc tym szybciej wrócisz do normalnego życia. Zwlekanie z szukaniem pomocy tylko utrwali Twoje problemy, po latach życia z objawami, uporanie się z nimi będzie znacznie trudniejsze.

 

4. Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne - wskazówki: Jak pozbyć się natrętnych myśli i radzić sobie z nerwicą natręctw?

 

Nie pozbywać się ich. 

 

Im bardziej się ich próbujesz pozbyć tym bardziej one nie chcą odejść. Ważne by uwierzyć, że myśl, która się pojawiła w Twojej głowie została wygenerowana przypadkowo i nie ma żadnego znaczenia.

 

Nie unikaj myśli.

 

Przyjmij, że to co pomyślisz nie zawsze jest częścią Ciebie i Twojej osobowości. Myśl, która przeszła Ci przez głowę, może być przeciwieństwem prezentowanych przez Ciebie postaw, a nie ich reprezentacją. Przecież dlatego właśnie budzi Twój sprzeciw.

 

Nie interpretuj czegoś, co nie jest niebezpieczne, jako groźne.

 

To Ty nadajesz znaczenie. Myśl jest tylko myślą, nie faktem. Jeśli nadasz jej takie znaczenie, że ta myśl jest czymś realnym lub czym co świadczy o Tobie- uczynisz ją myślą natrętną, bo będziesz się jej bać.

 

Nie unikaj sytuacji, miejsc lub ludzi z obawy przed niechcianym myśleniem.

 

Skonfrontuj się i wystawiaj się na problematyczne sytuacje, a jeśli pojawi się problematyczna myśl, nie walcz z nią, przyjrzyj się jej a następnie zignoruj.

 

Porzuć myślenie o tym, że treść myśli natrętnych ma znaczenie i nie daj się wciągnąć w ich analizę.

 

Treść myśli natrętnych nie ma znaczenia. One są jedynie wyolbrzymionym odzwierciedleniem Twoich lęków i obaw. Te myśli stają się natrętne, ponieważ nadajesz im ważne emocjonalnie znaczenie.

Wiem, że objawy, które wywołują twoje zmartwienia, są tak silne i niepokojące, że rozpraszają cię i wtedy możesz uwierzyć, że reprezentują prawdziwe obawy. Walka na logiczne argumenty z samym sobą nie ma sensu. Pewnie znasz to bardzo dobrze i wiesz, że nie ma to końca.

 


Ta treść i ta tematyka myśli natrętnych nie ma znaczenia. Nabiera go tylko dlatego, że to Ty je nadajesz.


 

Nie próbuj szukać w tych irracjonalnych myślach logiki, a zajmij się niepokojem, który z nich wynika. 

Na przykład jeśli boisz się, że zrobisz krzywdę swojemu dziecku i np. obawiasz się przebywania w pobliżu noży, nie oznacza to, że chcesz swoje dziecko skrzywdzić, ale że jest ono dla Ciebie najważniejsze na świecie i usiłujesz je ochronić. Jednak Twoja wizja zagrożenia jest wyolbrzymiona, upatrujesz zagrożenia nawet w samym sobie lub samej siebie.

I tylko albo aż tyle.

Czytaj te myśli między wierszami, a nie wprost. Pomyśl sobie o tym, że myśli o takiej treści nie znaczą, tego że zrobisz swojemu dziecku krzywdę, ale że jest dla Ciebie najważniejsze to aby je ochronić.

 


Zaburzenia obsesyjno kompulsywne- przykładowa historia

Obawy Ani, że może skrzywdzić swoje dziecko:

Kilka miesięcy po tym gdy urodziłam córkę, zaczęłam się martwić, że mogłabym zrobić jej krzywdę. Potem było ciągle gorzej. W mojej głowie pojawiały się obrazy o duszeniu mojego dziecka, a gdy tylko znalazłam się obok balkonu w swoim mieszkaniu, natychmiast myślałam: „A co, jeśli teraz ją zrzucę?”. Gdy przygotowywałam mleko dla dziecka bałam się, że dotykałam wcześniej jakiegoś detergentu i że mogę nim zatruć moje dziecko. Bałam się trzymać w ręku nóż gdy nie było Męża w pobliżu, bo wydawało mi się, że mogę skrzywdzić dziecko tym nożem. Zaczęłam się bać, że jestem nieobliczalna i że mogę utracić kontrolę. Myślałam, że to oznacza, że ​​jestem najgorszą matką i nie można mi ufać, gdy zostaję sama z moim dzieckiem. To było przerażające. Bałam się zostawać z dzieckiem sama, stale prosiłam Męża by to on zajął się córką. Wszystko utrzymywałam długi czas w tajemnicy, bo bałam się, że jestem niepoczytalna i moje dziecko zostanie mi odebrane.


Takich historii jest wiele.


 

Nie szukaj odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości u bliskich lub w internecie. 

Wątpliwości zawsze jakieś będą, bo takie są objawy zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych.

I podejrzewam, że ile zapewnień nie przedstawisz sobie lub nie usłyszysz ich od kogoś- to nie w tym rzecz.

I tu wracamy do tego samego.

Nie ma znaczenia treść tzn. tematyka tych myśli czy wątpliwości. Znaczenie ma to, że te objawy nerwicy natręctw pojawiły się w jakimś kontekście życia, w jakiś okolicznościach np. w momencie przejścia z jednego etapu życia do innego (narodziny dziecka, ślub, wyprowadzka). Może to wszystko wynik jakiś trudności, obaw, które się pojawiły w nowej dla Ciebie sytuacji życiowej. To całkiem normalne i naturalne, że nowa rola życiowa albo nowy etap życia lub wyzwanie budzą pewien niepokój. Daj sobie wyrozumiałość.

Być może określone cechy osobowości, styl życia, sposób zorganizowania Twojego życia emocjonalnego uczyniły Cię podatnymi na ten rodzaj nerwicy. Z doświadczenia wiem, że wiążą się dość często z tematem wypełnienia jakiejś życiowej roli jak najlepiej to możliwe... wg własnego wyobrażonego ideału. W czasie terapii zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych poruszamy też często tematy odpowiedzialności (a raczej jej nadmiaru), perfekcjonizmu, pewności siebie i braku zaufania do siebie. 

 

Wierzysz, że tworzenie rytuałów to sposób na podarowanie sobie pewności gdy nie czujesz się bezpiecznie?

 

Czy możesz poczuć się pewniej w inny sposób jak tworzenie rytuałów? Ciekawe? Spróbuj zmienić choć troszkę swoją utartą rutynę. Może na początek zmień kolejność jakiś elementów, zrób coś inaczej jak zwykle np. idź inną drogą, sprawdź coś w innej kolejności, użyj innego środka do mycia itp.

 


Kontroluj tylko to co możesz kontrolować.

Nie jest możliwe kontrolowanie każdego ryzyka jakie w życiu się pojawi. Możesz to tylko zaakceptować.


 

Zaakceptuj stan niepewności.

Jak nauczyć się tolerować niepewność rzeczy? Otwórz się na elastyczność. Chcielibyśmy by nasze życie było idealne. Jednak nie mamy wpływu na pewne okoliczności, ciągle uczymy się jak reagować i jakie podejmować decyzje w nowych dla nas okolicznościach. Każdej nauce w życiu towarzyszy popełnianie błędów. Za tym z kolei idzie konieczność modyfikacji celów i planów. Otwórz się na to i zaakceptuj to. Nowe i nieznane zawsze jawi się jako trudne.

To naturalne, że się tego boisz.

Każda sytuacja ostatecznie wniesie i korzyści i niekorzyści.

Otwórz się na to. I przyjmij to. 

 

Zaakceptuj swoje myśli, zamiast z nimi walczyć. One nie świadczą o Tobie.

 

Twoje myśli i wyobrażenia zaczynają nabierać siły gdy Ty z nimi walczysz.

Im bardziej toczysz z nimi bój tym bardziej rosną w siłę.

Im bardziej próbujesz się ich pozbyć tym bardziej trwają. 

Zamiast walczyć z tym co sobie pomyślałeś/-aś naucz się wyrozumiałości dla siebie.

Osoba, która nie ma Zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych może mieć podobne myśli np. wyobrażenie o wypadku, który może spowodować albo o zranieniu lub zakażeniu kogoś. 

Różnica między Tobą a osobą z zaburzeniami obsesyjno- kompulsywnymi nie polega na tym, że ta osoba nie ma takich myśli.

Ta różnica polega na tym, że osoba bez nerwicy natręctw będzie inaczej te myśli interpretować. Nie pomyśli sobie o tym, że może stracić kontrolę i jest niebezpieczna dla otoczenia, obwiniając się przy tym, ale na przykład o tym, że chce w jakiej sytuacji być np. ostrożniejsza.

I tylko tyle.

A przede wszystkim nie czekaj, aż Twoje objawy się rozwiną i przejdą w formę przewlekłą utrudniając Ci Twoje życie.

Tak naprawdę wiele osób doświadcza takich objawów. Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne występują częściej niż sądzisz. Wstyd tylko hamuje Cię w szukaniu pomocy. Wiele osób cierpi czując obrzydzenie do siebie i karząc się za to co pomyślały.

Nawet na terapii nie musisz opowiadać szczegółowo o tych treściach, ponieważ:

Ta treść nie ma znaczenia!!!

Pamiętaj, to tylko myśli, a Ty wpadasz w pułapkę znaczenia jakie im nadajesz podczas gdy ich treść nie świadczy o Tobie.

Ważniejsze od tej tematyki jest to co dzieje się w życiu, jak sobie radzisz i czy można zrobić coś by żyło Ci się lepiej.

Jeśli chcesz, spróbujmy się przyjrzeć temu na terapii.

 

Literatura:

 

ICD-10. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych. Rewizja dziesiąta. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne. Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Kraków–Warszawa 2000.

 

Czytaj więcej:

 

Zaburzenia snu a nerwica. Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?

Nie bój się złości. Gdy lęk bywa wynikiem tłumionej złości...

List otwarty do bliskich i przyjaciół osób cierpiących z powodu zaburzeń lękowych, obsesyjno- kompulsywnych (OCD), depresji.

 

 

 

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

strach przed okazywaniem uczuć

POPULARNE ARTYKUŁY

Stany lękowe- co to w Twoim życiu oznacza? Jak pozbyć się lęku z organizmu? Czy
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do
Poniżej znajdziesz krótki poradnik co robić, gdy przechodzisz przez atak paniki. W pierwszej części przeczytasz
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć
1. Co to jest fobia społeczna/ lęk społeczny? 2. Nieśmiałość czy fobia społeczna (lęk społeczny)?
To wspaniałe, że jako członek rodziny lub przyjaciel, troszczysz się i chcesz pomóc swojemu bliskiemu
Wiele osób opisując swoje przeżywanie lęku, mówi o doświadczeniu, które określa jako trudne do wytłumaczenia,
Zaburzenia lękowe- inaczej nerwica lękowa- objawy- na czym to polega? Nerwica lękowa- co to oznacza
Gdy za złością ukrywa się lęk, a za lękiem złość... Złość i lęk to emocje,
Można zdobyć wiedzę na temat lęku, przeczytać książkę, przerobić i wypracowywać techniki, które mają podpowiadać
Problemy ze snem a nerwica lękowa. Problemy ze snem są jednym z objawów nerwicy lękowej,

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:

Petra pisze: 18.06. 2021 godz. 21:35

Jestem zmęczona już tymi natrętnymi myślami... czy można przestać, dzięki za ten tekst- gdy mogę nazwać co się dzieje, wiem że nie wariuję, że złe myśli o bliskich to tylko myśli, myśli natrętne. Tylko żeby jeszcze w to uwierzyć.

 


 

Mila pisze: 20.06.2021 godz. 08:35

Moje złe myśli o bliskich są gdy tylko widzę nóż. Kilka miesięcy temu bałam się nawet wejść do kuchni. Nerwica zniszczyła mnie. Boję się czasem, że jest coś ze mną nie tak i w takich chwilach ciężko uwierzyć, że to nerwica i myśli natrętne, a nie coś innego. Teraz jest lepiej. Od 2 miesięcy biorę leki, jedne przeciwdepresyjne i jest naprawdę lepiej, ale zastanawiam się nad psychoterapią. Kto ma doświadczenia i uważa, że to ma sens?

 


 

Zmagającysię pisze: 30.07.2021 godz. 22:00

Jakby ktoś mnie obserwował to owszem, może zauważyć, że 10 razy coś sprawdzam, domykam, poprawiam, ale u mnie nie chodzi o sam fakt powtórzenia tych czynności po prostu po to żeby to zrobić, lecz muszę robić to tak długo, aż zrobię to dobrze. Dla przykładu, zamykam drzwi, ale w czasie zamykania tych drzwi pojawia mi się w myślach twarz siostry, i teraz żeby nic złego jej się nie stało (chodzi o jakąś chorobę), muszę znowu pomyśleć o jej twarzy, otworzyć drzwi (cofnąć ten zły urok) i znowu zamknąć, ale nie myśląc o żadnej bliskiej mi osobie, i tak do skutku.. Trudno to wytłumaczyć. Bądź co bądź, nie widziałem w internecie opisu takiego przypadku, może po tylu latach to już jakaś bardziej zaawansowana forma tego daru.

 


 

Anna pisze: 14.08.2021 godz. 18:17

Cierpię na nerwicę natręctw. Gdy pojawi się niechciana myśl robi mi się gorąco. Dawno temu moje myśli natrętne dotyczyły religijności. Kiedy się z nimi oswoiłam i przeszły mi trochę. Wówczas pojawiły się myśli związane z seksualnością. A teraz moje dręczenie dotyczy skrzywdzenia innych, chociaż bardzo bym nie chciała nikomu najmniejszej krzywdy zrobić. Przychodzi nasilenie nerwów, gorąco i przeżywanie, dlaczego taka myśl mi przyszła do głowy? Wydaje mi się, że zwariuję.

 


 

Myśliciel pisze: 19.09.2021 godz. 16:04

Zacząłem psychoterapia CBT z psychologiem , po 2 wizytach jest dużo lepiej . Nie ma co się łudzić ze od razu wszystko minie , ale najważniejsze nie tracić wiary ,starać się żyć normalnie i nie zamykać się w pokoju . Nie śpię po nocach ,brakuje mi koncentracji zamyślam się cały czas ( jak o dobrych i złych myślach a te złe staram się lekceważyć i nie walczysz z nimi ). Mam różne tematyki myśli o najbliższych więc wiem jaki to koszmar .Trzeba zrozumieć że myśl to tylko myśl , łudzę myślą o wszystkim... Bardzo pomógł mi sport , ćwiczenia relaksacyjne ,odprężające i picie Melisy.

Bardzo polecam psychoterapia CBT !!

 


 

Ewik pisze: 23.10. 2021 godz. 10:24

Od jakiegoś czasu mam kłopot z hałaśliwymi sąsiadami, dochodzi do tego że kiedy wracam do domu wpadam w panikę, co jeśli będzie za głośno, to zaczyna mnie psychicznie wykańczać.

 


 

Zmartwiony pisze: 02.11. 2021 godz. 14:06

W czasie nabożeństw, czytania religijnej lektury, modlitw itp. przychodzą mi do głowy jakieś bluźniercze myśli z którymi chcę walczyć, ale znowu w różnych podobnych sytuacją te myśli przychodzą do głowy, a potem w walce z nimi robi się gorąco i chyba z tego powodu wzrasta ciśnienie.

 


 

Olgierd pisze: 03. 12. 2021 godz. 19:47

Witam wszystkich miewam bluźniercze myśli obrażające Boga, Maryję oraz Krzyż. Walczę z myślami ok 15 lat. Som codziennie. Jednego dnia większe drugiego mniejsze. Jestem osobą wierzącą. Spowiednik twierdzi że to pokusa a psychiatra że zaburzenia OCD. Obecnie bez leków. Dużo lepiej czuje się bez leków. Także wiem jak to jest ja ktoś ma takie myśli. Ten strach i smutek gdy występują nie do opisania dosłownie jakby jakiś paraliż psychiczny. Pozdrawiam Olgierd

 


 

Ania pisze: 26. 05. 2022 godz. 00:01

Świetny artykuł, zresztą jak wszystkie na tej stronie. Ja od jakiegoś czasu mam problem ze sobą i czasem sama już nie wiem co ze mną jest. Napady paniki, nerwica czy nerwica natręctw. Psychiatra stwierdził zaburzenia lękowe i przepisał Prozak. Stwierdziłam, że wszystko tylko nie ten kontrowersyjny lek. W tym momencie chce podjąć psychoterapię. Czuje ze bardzo jej potrzebuje bo zakopałam się we własnych emocjach.

 


Malika pisze: 20.06. 2022 godz. 9:17

Zaburzenia obsesyjno kompulsyjne... cóż ja zmagam się od lat, ale ten tekst dał mi dużo wsparcia, łatwiej mi jest dziś przynajmniej.

 


 

Joanna pisze: 14.08. 2022 godz. 15:37

Też walczę od lat.. To już koło 30-tu. Ten tekst jednak znowu coś mi otworzył, pomógł, a napewno zachęcił, by wracać na tą stronę i czerpać z niej inspiracje do pracy nad sobą. Dziękuję! Super byłoby mieć takie miejsce, gdzie zachowując anonimowość można porozmawiać z innymi osobami, które tego doświadczają. Może jakaś grupa? Czat?

 


 

Renata pisze: 02. 01. 2023 godz. 14:49

Wspaniała treść, artykuł mądry, przejrzysty, zwięzły. Jak dla mnie, nerwicowca z natręctwami, to po prostu głębszy oddech. Praca nad sobą jest ciężka, nie raz bolesna, ale musi być systematyczna. Dziękuję autorce za nieocenione, niestraszenie, merytoryczne podejście. U mnie artykuł znalazł się w zakładce "ulubione", by móc do niego wrócić, gdy zapomnę czasem o sobie.

 


Maks pisze: 04.03. 2023 godz. 09:04

 

Witam Was Chciałbym podzielić się z Wami moja choroba. Mam stwierdzona schizofrenia paranoidalna I nerwice natręctw. Bralem w życiu różne leki w rożnorodnych połączeniach, nie mam raczej schizofrenii. Mój problem polega na tym ze stale od lat odczuwam nieustanny stres leki boje się ludzi gdy się denerwuje czy stresuje to krzyczę wrzeszczę rzucam wszystkim drapię się do krwi na twarzy i opuszkach palców po nogach Rozdrapuje usta wyglądam. Jak bym się bił Biore doxepin 25 w dawce 150 MG sertralina 100 MG perazinum 300 MG pregabalin a 450 MG amuzepin 1200mg jest MI bardzo cieżko. Najgorsze są ranki nie Daje sobie rady Raz w tygodniu uczęszczam na psychoterapie. Nauczyłem się nie oceniać, nie krytykować i nie kontrolować. Uczę się wyrażać spokojnie emocje bez krzyku. I urażania innych ludzi Rano wpadam w szał. Wrzeszczę bez powodu. Proszę o pomoc. Jestem uzależniony od bdz od sierpnia ubiegłego roku czysty I chodzę także do psychoterapeuty uzależnień żeby wytrwać w czystości.

 


Weteran pisze: 31. 03. 2023 godz. 14:11

Zmagam się czynnie z tą nerwicą od ośmiu lat, choć pierwsze objawy miałem już ok. piątego-siódmego roku życia. OCD to nie tylko system natręctwo-rytuał. To bardzo złożony problem nakładający się na cały czynnik myślowy. Osoba z nerwicą natręctw po prostu za dużo myśli. Po wielu latach wylanych łez w walce z tym kagańcem szczęścia mogę powiedzieć jedno: nie ruszaj g..., bo śmierdzi. Tak jest z natręctwami, trochę też jak z wysypką. Wysypka sprawia nam dyskomfort, więc mamy ogromną ochotę ją podrapać, by poczuć ulgę. Owa ulga utrzyma się raptem chwilę, by swędzenie mogło znów uderzyć z podwojoną siłą. Wysypkę trzeba przeczekać, nie ruszać jej. Tak samo jest z natręctwami: nie będziesz wchodził w dyskusję z natręctwem, to sobie pójdzie.

 

Nie wolno w nerwicy wykonywać rytuałów (czy to czynności fizycznych, czy przemielenia fałszywej obawy w głowie). Słowo klucz to ,,niemyślenie". Nie ma innej drogi. Po prostu nie myśl - to jedno zdanie to przepis na sukces. Nie licz na to, że wyleczysz się z nerwicy, że będziesz kiedyś wolny od jakichkolwiek natrętnych obaw. Jak wspomniałem: ja OCD nie traktuję jak choroby, tylko bardziej jako po prostu rodzaj umysłu ludzkiego, który jest wręcz nadświadomy, za dużo analizuje, za dużo dostrzega. Trzeba się odciąć od tych wszystkich nadmiernych przemyśleń. Nigdy ich nie wykorzenisz, ale możesz nauczyć się z nimi żyć. A żyć z nimi to znaczy unikać ich. Ja wyrzuciłem ze swojego życia jakiekolwiek pojęcie myśli natrętnych, rytuałów, całej tej nomenklatury OCD. Każdy człowiek wbrew pozorom wykonuje rytuały, np. pisząc SMS-a do dziecka, czy wszystko OK, w nadziei, że odpisze ,,dobrze". Ponownie wspomnę: osoba z OCD ma dokładnie taki sam umysł, jak człowiek ,,zdrowy", tylko bardziej ,,obrotowy". To oznacza, że nie każde natręctwo jest złe. Mimo swej uporczywości wiele natręctw jest słuszną obawą. Dlatego proponuję wykluczyć jakąkolwiek nazyfikację tych myśli, tylko brać je w ten sposób: jeśli uważamy, że dana myśl jest przesadna/irracjonalna/nie zgadza się z naszym prawdziwym podejściem do życia, to należy wywalić ją z głowy. Po prostu nie myśleć na siłę. Ja zawsze sobie mówię ,,ja wiem, o czym mam nie myśleć". Te myśli bardzo łatwo da się zidentyfikować, dzięki właśnie m.in. temu, że często uważamy je za nie swoje. Niemyślenie to odcięcie danego zagadnienia lub elementu jakiegoś zagadnienia z naszej świadomości. Dajmy na to że musimy posprzątać toaletę: wyłączamy wtedy myślenie o tym, co sprzątamy, po prostu robimy to, co do nas należy. Nie rozwodzimy się w myślach nad tym, co sprzątamy. Robimy to jakby bezpodmiotowo.

Inny przykład: boisz się, czy zdasz jakiś egzamin? Nie myśl o tym, że możesz nie zdać, a skup się na tym, by się dobrze nauczyć. Skupienie też jest tu ważnym, właściwie drugorzędnym elementem. W niemyśleniu bardzo może pomóc zajęcie się czymś. OCD to nadmiar myśli, nierównomierność między światem własnego umysłu a światem realnym. Trzeba więc tę nierównomierność wyrównać i po prostu żyć. Olać natrętne uczucie i robić to, co do nas należy. Nie myśleć o głupotach, a myśleć pozytywnie. Wtedy owe natręctwa same się wycofają. To trudne, ale ćwicząc to na każdym kroku zacznie działać. I ponownie: nie łudź się, że pozbędziesz się natręctw. Po prostu z czasem przestaną ci przeszkadzać. I licz się z tym, że rezultatów nie dostrzeżesz od razu. Musisz trochę przecierpieć, zanim oswoisz nerwicę. Mój wywód mogę podsumować jeszcze w taki sposób: wyłącz błędne myślenie, włącz dobre myślenie. I najważniejsze, co musisz mieć w głowie, to to jedno sformułowanie: nie myśl.

 


Marl pisze: 18. 12. 2023 godz. 17:23

Moim problemem jest ciągłe banie się, że od natrętnych myśli można zwariować, nabawić się choroby psychicznej. Ale samo w sobie myślenie o tym to już są natrętne myśli. Na przykład mam myśl natrętną taką, że źle pomyślę o moich bliskich to znaczy, że mogłabym kogoś skrzywdzić i wtedy myślę, że zachorowałam na chorobę psychiczną i wpadam w panikę. Nie mogę wbić sobie do głowy, choć jednocześnie wiem, że to natręty. Czasem wydaje mi się, że to już nastąpiło i nie mogę zrozumieć co ja mam w tej swojej głowie. Czemu my to robimy? Czemu nie można przestać? Czy mój mózg już jest zmieniony od tego?

 

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

 

Znajdziesz nas na:

Poradnia Psychologiczna Online

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Copyright © 2019- 2024 by totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!