UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

Problemy ze snem a nerwica lękowa.

 

Problemy ze snem są jednym z objawów nerwicy lękowej, a gdy już się pojawią, mogą wtórnie prowadzić do ich narastania. Częste budzenie się w nocy znacząco wpływa na jakość snu i pogłębia doświadczanie niepokoju i lęku. Ataki lęku i paniki w nocy pojawiają się czasem zupełnie niespodziewanie, a osoba, która się z nimi zmaga, nie potrafi przypisać pojawieniu się ich żadnej przyczyny.

W zaburzeniach lękowych problemy najczęściej dotyczą trudności z zaśnięciem lub wybudzania się w nocy z powodu ataku lęku. W depresji natomiast osoby budzą się na godzinę przed świtem i nie potrafią zasnąć ponownie. Nierzadko oba problemy ze snem współwystępują i w lęku i depresji.

Większość ludzi potrzebuje od 7 do 8 godzin snu w nocy, z czego minimum 6 godzin to powinien być sen nieprzerwany, ponieważ tylko taki zapewni odpowiednią regenerację organizmu. Im dłuższy sen tym dłuższe fazy REM (czyli inaczej faza snu z marzeniami sennymi). Im dłużej trwa sen tym dłużej trwają kolejne fazy REM, a co za tym idzie lepsza regeneracja organizmu, bo właśnie w trakcie REM organizm wypoczywa najefektywniej.

 

Bezsenność- leczenie zaburzeń snu.

 

Zalecane jest by efektywne leczenie bezsenności polegało na leczeniu farmakologicznym i działaniach psychoterapeutycznych.  

Spróbuj niefarmakologicznych metod radzenia sobie z bezsennością:

Higiena snu to w pierwszej kolejności najważniejsze co możesz zrobić. Ponadto suplementacja tryptofanu i melatoniny mogą być także rozwiązaniem dla Twoich problemów ze snem. Porozmawiaj o tym z odpowiednim specjalistą.

 

Jak radzić sobie z bezsennością przy nerwicy?

 

1. Utrzymuj stałe pory snu- kładź się i wstawaj codziennie o tej samej porze- również bez względu na to ile spałeś w nocy. 

 

Różne pory zasypiania i budzenia się są bardzo powszechne u osób cierpiących na bezsenność. Jeśli idziesz spać zbyt późno następnego dnia możesz mieć problemy z zaśnięciem. Dlatego często odkładanie pójścia spać do późnej nocy w weekendy jest częstym powodem problemów ze wstaniem w poniedziałek rano.

Skrajnym problemem zaburzenia pory snu jest praca na różnych zmianach. Jeśli nie jesteś do tego zmuszony unikaj takich stanowisk pracy. Z czasem tym trybem życia możesz narażać swoje zdrowie. 

Gdy miałeś bezsenną noc- nie odsypiaj ani rano ani w ciągu dnia. 

 

2. Wyłącz komputery i smartfony. 

 

Zasypianie z laptopem i telefonem to obecnie najczęstszy powód zaburzeń rytmu okołodobowego. Na zegar biologiczny wpływa melatonina, która wydziela się jedynie w ciemności. Jeśli przed snem jesteśmy wystawieni na działanie "światła niebieskiego" z ekranów laptopów i telefonów, zwiększa się aktywność mózgu co blokuje wydzielanie się potrzebnej do zaśnięcia melatoniny.

 

3. Jeśli nie możesz spać- nie leż w łóżku.

 

Jeśli nie zasnąłeś w ciągu 20 min, wstań i zajmij się jakąś relaksującą czynnością. Wróć dopiero gdy znów poczujesz się śpiący. W ten sposób łóżko będzie Ci się kojarzyło tylko ze snem a nie czuwaniem. Z tego samego powodu unikaj pracy w łóżku lub czynności nie związanych ze snem. Chyba, że ta czynność np. czytanie jest częścią wieczornego rytuału przed snem.

 

4. Nie bój się bezsenności. Nie siłuj się ze sobą.

 

Zaprzestaj ciągłego sprawdzania godziny gdy nie możesz zasnąć. Im usilniej starasz się zasnąć tym trudniej to przychodzi. Sen jest czymś automatycznym i trzeba dać mu się poddać. Im bardziej o tym myślisz tym bardziej staje się niemożliwe. Próby walczenia z myślami, że nie śpisz też nie poskutkują. Najlepiej sprawdzą się tu taktyki polegające na odwracaniu uwagi. Mogą to być różne techniki relaksacyjne. Jeśli odczuwasz napięcie mięśni sprawdzą się te rozluźniające ciało, jeśli nie możesz sobie poradzić z myślami, wybierz relaksacje oparte na wizualizacjach. 

Zaakceptuj, że możesz mieć takie noce gdy nie śpisz dobrze i po takich nocach też można w ciągu dnia funkcjonować. Jednak jeśli zaczniesz stale myśleć o tym, że czeka Cię ciężka noc i bać się tego najprawdopodobniej popadniesz w błędne koło walki ze sobą. Im bardziej będziesz walczyć z bezsennością tym będzie trudniej. Po prostu odpuść, a zaśniesz.

 

5. Unikaj większych posiłków przed snem, kofeiny lub alkoholu przed snem.

 

Pij odpowiednią ilość płynów. Każdy jest oczywiście inny, jednak można przyjąć, że jeśli masz problemy ze snem unikaj kofeiny popołudniu i rozważ rezygnację z niej w ciągu dnia.

 

6. Gimnastykuj się. Oczywiste.

 

Ćwicz w ciągu dnia- czasem 15- 20 min może wystarczyć by poprawić Twój sen. Ćwiczenia pomogą obniżyć napięcie mięśni i spalić nadmiar hormonów stresu( takich jak adrenalina i tyroksyna). Jeśli trenujesz intensywnie- nie rób tego na 2-3 godz. przed snem, bo może działać zbyt pobudzająco. 

 

7. Odpuść sobie, zrelaksuj się.

 

Unikaj nadmiaru stymulacji i pobudzenia w godzinach wieczornych (ekscytujący i pełen przemocy film; pobudzająca, pełna emocji rozmowa telefoniczna, wykonywanie trudnych zadań). Postaraj się podejmować raczej czynności wyciszające. Włącz słabsze światło, weź prysznic, poczytaj coś relaksującego, rób już tylko to co odpręża. To koniec dnia, nie czas na tematy, które są wyzwaniem.

 

8. Przygotuj odpowiednio pokój. 

 

Wywietrz pomieszczenie, śpij przy zgaszonym świetle, utrzymuj odpowiednią temperaturę do snu tzn. 18-21 stopni.

 

7. Spotkaj się z psychoterapeutą.

 

Zaburzenia lękowe i depresyjne często są powodem problemów ze snem.

 

Opracowanie na podstawie:

Lęk i fobia, Edmund J. Bourne, Wuj, Kraków, 2011.

 

Czytaj więcej:

Nie bój się stresu. Zamień stres w ciekawość.

Nie bój się być taki jaki jesteś. Poczucie własnej wartości- niezbędne do zarządzania Twoim lękiem.

Nie bój się psychoterapii-"Chcę podjąć terapię... ale się boję."

Dlaczego ludzie odczuwają lęk?

Nie bój się złości. Gdy lęk bywa wynikiem tłumionej złości...

 

 

 

 

Komentarze:

Emi pisze: 02.05. 2021 godz. 02:37

 

Od marca mam duszności. Trudno mi oddychać, nieraz gniecie i taki ciężar, często pobolewa w mostku koło serca, nie umiem zasnąć, niepokój... robiłam Ekg ,echo serca, RTG płuc, wyniki ok. Trochę coś z sercem, minimalnie, podejrzenie, że to nerwica, ale aż takie objawy? Była poprawa, ale dziś znowu astma... Mam 67 lat nie miałam większych problemów ze zdrowiem, wyglądam młodziej, szczupła, waga do wzrostu ok. Czy mam iść do psychiatry? Jak mam duszności lekko mi w powiece kręci i czuje mrowienie w stopach i dłoniach, saturacja dobra. Nieraz mam skaczące ciśnienie bez gorączki. Emilia.

 


 

Oliwia Mazelewska- Sokołowska odpowiada: 04.05. 2021 11:08

 

Objawy nerwicowe często objawiają się przez dolegliwości somatyczne typu: bóle brzucha, głowy, kołatania serca. Jednak to lekarz psychiatra powinien w tej sytuacji oszacować czy te objawy są związane z nerwicą, a następnie postawić diagnozę i zlecić odpowiednie leczenie. Jeśli będzie to diagnoza zaburzeń lękowych zachęcam do podjęcia psychoterapii.

 


 

Magda pisze: 05.02. 2022 godz. 01:05

 

Właśnie czytam o bezsenności, bo już się boję, że nie zasnę. Ale tak dokładnie jest jak w tym tekście. Co ta bezsenność robi z człowieka... Im bardziej człowiek walczy ze sobą tym jeszcze gorzej. Trzeba odpuścić i się zaśnie, problemy ze snem się skończą.

 


 

Majorelo pisze: 01.04.2022 godz. 5:16

 

Ja przez nerwicę budzę się koło 2 w nocy nie mogę spać aż do następnego wieczora biorę leki na nerwicę i nic one nie dają mam też nadciśnienie które leczę a przy nerwicy mam zawsze wysokie jestem wrakiem człowieka z dnia na dzień jest coraz gorzej.

Stany lękowe- co to w Twoim życiu oznacza? Jak pozbyć się lęku z organizmu? Czy
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do
Poniżej znajdziesz krótki poradnik co robić, gdy przechodzisz przez atak paniki. W pierwszej części przeczytasz
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć
1. Co to jest fobia społeczna/ lęk społeczny? 2. Nieśmiałość czy fobia społeczna (lęk społeczny)?
To wspaniałe, że jako członek rodziny lub przyjaciel, troszczysz się i chcesz pomóc swojemu bliskiemu
Wiele osób opisując swoje przeżywanie lęku, mówi o doświadczeniu, które określa jako trudne do wytłumaczenia,
Zaburzenia lękowe- inaczej nerwica lękowa- objawy- na czym to polega? Nerwica lękowa- co to oznacza
Gdy za złością ukrywa się lęk, a za lękiem złość... Złość i lęk to emocje,
Można zdobyć wiedzę na temat lęku, przeczytać książkę, przerobić i wypracowywać techniki, które mają podpowiadać
Problemy ze snem a nerwica lękowa. Problemy ze snem są jednym z objawów nerwicy lękowej,

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

WRóĆ

10 kwietnia 2020

Zaburzenia snu a nerwica. Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?

Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

 

Znajdziesz nas na:

Poradnia Psychologiczna Online

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Copyright © 2019- 2024 by totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!