UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

Nie bój się psychoterapii- "Chcę podjąć terapię... ale się boję."

WRóĆ

02 lipca 2020

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska

Czy podjąć psychoterapię online

Psychoterapia- lęk przed nieznanym. Czy zmiana jest możliwa? Czy psychoterapeuta mi pomoże? Czy będę potrafił/-ła otworzyć się przed nieznajomym/-ą? Co usłyszę, jak mnie oceni...?- a może jest jeszcze więcej pytań jakie Cię powstrzymują przed szukaniem pomocy.

Myśl o zmianach, o zrobieniu czegoś innego jak dotychczas może przerażać... Gdy przyzwyczaiłeś się do życia z nerwicą, wyobrażenie, że życie mogło by wyglądać inaczej, też może też budzić strach.

Z jednej strony pragnienie by wyjść z nerwicy połączone z cierpieniem wynikającym z niemocy, braku sił by próbować, a z drugiej ogromny strach, jak to w ogóle miałoby wyglądać i czy to możliwe.

Jeśli doświadczasz takich emocji, zmagając się ze swoją nerwicą od lat, to zupełnie naturalne.

Naturalny jest lęk przed nieznanym.

Niewygodna sytuacja, w której tkwimy od dawna, może się wydawać bezpieczniejsza i budzić mniej lęku, a to co nieznane, będzie powodowało strach. Instynktownie, jak strach przed ciemnością. Nie wiemy co w czeluściach ciemności i nieznanego się znajduje. Czy zdarzyło się Wam w dzieciństwie obudzić w nocy w ciemnym pokoju? Czy przyglądaliście się bacznie niektórym przedmiotom jakie były w pokoju, a one w niczym nie przypominały tych zza dnia? Jednak zagięcie na firance, otwarta szafa lub to coś na krześle, nie były już tak straszne przy zapalonej lampie.

A może i Ty w swoich lękach też spróbujesz odważyć się to światło zapalić, aby rozświetliło wreszcie to, co za tym lękiem stoi..?

Często przecież bywa tak, że ktoś nie dokonuje zmian, bo boi się, że jego sytuacja się pogorszy, a to co jest aktualne, daje gwarant, że wiadomo czego można się spodziewać. Jednak można nauczyć się i przyzwyczaić do funkcjonowania w wyjątkowo niewygodnych warunkach. 

Dlatego warto uczyć się gotowości do prób i ryzyka. Pierwszym krokiem w kierunku nieznanego, może być odważenie się i podjęcie psychoterapii.

Postaram się poniżej przybliżyć obraz tego jak może kontakt z psychologiem czy psychoterapeutą wyglądać, tak by nadać tematowi odrobinę jasności , a także uczynić znanym i mniej strasznym.  

Czym psychoterapia nie jest?

Nie jest to tak jak na amerykańskim filmie. Nie ma kozetki do leżenia, najczęściej psycholog nie siedzi z mądrą miną, potakując i mówiąc hym (choć jeśli tak by robił to może rzeczywiście lepiej nie...)Psychoterapia nie zmieni trudnych okoliczności, ani nie zmieni bliskich lub innych osób w otoczeniu. Psychoterapia jest procesem- zwykle dopiero pewien cykl spotkań przynosi pewien efekt (choć bywa, że i jedno spotkanie może przynieść już korzystny rezultat). 

Jaki jest psycholog?

Psycholog jest wolny od czynienia osądów, opinii, oczekiwań i życzeń, które mają zazwyczaj przyjaciele lub rodzina. Dostajesz przestrzeń bez oceny. A dystans i neutralność wspierają znalezienie rozwiązań.

Psycholog jest przeszkolony by słuchać. I nie jest to zwykłe słuchanie, a tzw. słuchanie aktywne i ono też jest inne w relacji z psychologiem jak z przyjacielem. 

Kiedy ostatnio czułeś, że jesteś słyszany/-na?A Ty? Kiedy ostatnio tak naprawdę kogoś słuchałeś/-aś?Czy czujesz uwagę innych tak naprawdę prawdziwie?(gratulacje jeśli masz kogoś takiego kto rzeczywiście słucha- TO PRAWDZIWE SZCZĘŚCIE)

Czy też raczej nie czujesz się wysłuchany/ -na do końca i źle zrozumiany/-na?

Zrozumienie.

Często słuchając innych nie uzyskujemy dostępu do ich świata, nie poznajemy wyjątkowości ich natury, a pewien wycinek rzeczywistości drugiej osoby. Aby poznać go pełniej wymaga to wysiłku, dialogu opartego na zrozumieniu interpretacji świata drugiej osoby. 

A wreszcie: wiedza, doświadczenie jak szukać rozwiązań dla problemów z jakimi się zmagasz- oto kolejne co może Cię w rozmowie z psychologiem czekać. 

Oto został uchylony pewien rąbek nieznanego... Może się już decydujesz? Jeśli spróbujesz raz, pamiętaj, że zawsze możesz się wycofać... a potem znów wrócić. W swoim tempie, bo nie będzie oceny, a przestrzeń i czas byś mógł/-a swoje zmiany wprowadzać według własnego uznania. Albo nie wprowadzać żadnych... a jedynie się przyjrzeć, uporządkować co wiesz o sobie i swoim życiu. A jeśli nadal czujesz swój strach, może po prostu spotkajmy się i mi o tym opowiedz.

Do zobaczenia.

 

Czytaj więcej:

 

Zaburzenia snu a nerwica. Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?

Natrętne myśli- zaburzenie obsesyjno- kompulsywne z przewagą myśli czy ruminacji natrętnych

Nie bój się być taki jaki jesteś. Poczucie własnej wartości. 

 

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

 

strach przed okazywaniem uczuć

POPULARNE ARTYKUŁY

Problemy ze snem a nerwica lękowa. Problemy ze snem są jednym z objawów nerwicy lękowej,
Można zdobyć wiedzę na temat lęku, przeczytać książkę, przerobić i wypracowywać techniki, które mają podpowiadać
Gdy za złością ukrywa się lęk, a za lękiem złość... Złość i lęk to emocje,
Czym są zaburzenia lękowe- inaczej nerwica lękowa- objawy- na czym to polega? Czym jest nerwica
Wiele osób opisując swoje przeżywanie lęku lub zaburzeń lekowych, mówi o doświadczeniu, które określa jako
To wspaniałe, że jako członek rodziny lub przyjaciel, troszczysz się i chcesz pomóc swojemu bliskiemu
1. Co to jest fobia społeczna/ lęk społeczny? 2. Nieśmiałość czy fobia społeczna (lęk społeczny)?
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u
Poniżej znajdziesz krótki poradnik co robić, gdy przechodzisz przez atak paniki. Przeczytasz tutaj o tym,
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do
Stany lękowe- co to w Twoim życiu oznacza? Jak pozbyć się lęku z organizmu? Czy

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:

 

PORADNIA PSYCHOLOGICZNA ONLINE

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

Współpraca

 

Znajdziesz nas na:

Copyright © 2019- 2024 by totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!