Usługi:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

 

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

Poradnia Psychologiczna Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

UMÓW wizytę ON-LINE lub Konsultację Telefoniczną 

Copyright © 2019- 2021 totylkostrach.pl

Czy podjąć psychoterapię online


Nie bój się psychoterapii- "Chcę podjąć terapię... ale się boję."

02 lipca 2020

WRóĆ

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

Psychoterapia- lęk przed nieznanym. Czy zmiana jest możliwa? Czy psychoterapeuta mi pomoże? Czy będę potrafił/-ła otworzyć się przed nieznajomym/-ą? Co usłyszę, jak mnie oceni...?- a może jest jeszcze więcej pytań jakie Cię powstrzymują przed szukaniem pomocy.

Myśl o zmianach, o zrobieniu czegoś innego jak dotychczas może przerażać... Gdy przyzwyczaiłeś się do życia z nerwicą, wyobrażenie, że życie mogło by wyglądać inaczej, też może też budzić strach.

Z jednej strony pragnienie by wyjść z nerwicy połączone z cierpieniem wynikającym z niemocy, braku sił by próbować, a z drugiej ogromny strach, jak to w ogóle miałoby wyglądać i czy to możliwe.

Jeśli doświadczasz takich emocji, zmagając się ze swoją nerwicą od lat, to zupełnie naturalne.

Naturalny jest lęk przed nieznanym.

Niewygodna sytuacja, w której tkwimy od dawna, może się wydawać bezpieczniejsza i budzić mniej lęku, a to co nieznane, będzie powodowało strach. Instynktownie, jak strach przed ciemnością. Nie wiemy co w czeluściach ciemności i nieznanego się znajduje. Czy zdarzyło się Wam w dzieciństwie obudzić w nocy w ciemnym pokoju? Czy przyglądaliście się bacznie niektórym przedmiotom jakie były w pokoju, a one w niczym nie przypominały tych zza dnia? Jednak zagięcie na firance, otwarta szafa lub to coś na krześle, nie były już tak straszne przy zapalonej lampie.

A może i Ty w swoich lękach też spróbujesz odważyć się to światło zapalić, aby rozświetliło wreszcie to, co za tym lękiem stoi..?

Często przecież bywa tak, że ktoś nie dokonuje zmian, bo boi się, że jego sytuacja się pogorszy, a to co jest aktualne, daje gwarant, że wiadomo czego można się spodziewać. Jednak można nauczyć się i przyzwyczaić do funkcjonowania w wyjątkowo niewygodnych warunkach. 

Dlatego warto uczyć się gotowości do prób i ryzyka. Pierwszym krokiem w kierunku nieznanego, może być odważenie się i podjęcie psychoterapii.

Postaram się poniżej przybliżyć obraz tego jak może kontakt z psychologiem czy psychoterapeutą wyglądać, tak by nadać tematowi odrobinę jasności , a także uczynić znanym i mniej strasznym.  

Czym psychoterapia nie jest?

Nie jest to tak jak na amerykańskim filmie. Nie ma kozetki do leżenia, najczęściej psycholog nie siedzi z mądrą miną, potakując i mówiąc hym (choć jeśli tak by robił to może rzeczywiście lepiej nie...)Psychoterapia nie zmieni trudnych okoliczności, ani nie zmieni bliskich lub innych osób w otoczeniu. Psychoterapia jest procesem- zwykle dopiero pewien cykl spotkań przynosi pewien efekt (choć bywa, że i jedno spotkanie może przynieść już korzystny rezultat). 

Jaki jest psycholog?

Psycholog jest wolny od czynienia osądów, opinii, oczekiwań i życzeń, które mają zazwyczaj przyjaciele lub rodzina. Dostajesz przestrzeń bez oceny. A dystans i neutralność wspierają znalezienie rozwiązań.

Psycholog jest przeszkolony by słuchać. I nie jest to zwykłe słuchanie, a tzw. słuchanie aktywne i ono też jest inne w relacji z psychologiem jak z przyjacielem. 

Kiedy ostatnio czułeś, że jesteś słyszany/-na?A Ty? Kiedy ostatnio tak naprawdę kogoś słuchałeś/-aś?Czy czujesz uwagę innych tak naprawdę prawdziwie?(gratulacje jeśli masz kogoś takiego kto rzeczywiście słucha- TO PRAWDZIWE SZCZĘŚCIE)

Czy też raczej nie czujesz się wysłuchany/ -na do końca i źle zrozumiany/-na?

Zrozumienie.

Często słuchając innych nie uzyskujemy dostępu do ich świata, nie poznajemy wyjątkowości ich natury, a pewien wycinek rzeczywistości drugiej osoby. Aby poznać go pełniej wymaga to wysiłku, dialogu opartego na zrozumieniu interpretacji świata drugiej osoby. 

A wreszcie: wiedza, doświadczenie jak szukać rozwiązań dla problemów z jakimi się zmagasz- oto kolejne co może Cię w rozmowie z psychologiem czekać. 

Oto został uchylony pewien rąbek nieznanego... Może się już decydujesz? Jeśli spróbujesz raz, pamiętaj, że zawsze możesz się wycofać... a potem znów wrócić. W swoim tempie, bo nie będzie oceny, a przestrzeń i czas byś mógł/-a swoje zmiany wprowadzać według własnego uznania. Albo nie wprowadzać żadnych... a jedynie się przyjrzeć, uporządkować co wiesz o sobie i swoim życiu. A jeśli nadal czujesz swój strach, może po prostu spotkajmy się i mi o tym opowiedz.

Do zobaczenia.

 

Zaburzenia lękowe uogólnione- lęk uogólniony. Jak się nie martwić?

Atak paniki- co robić? 6 sprawdzonych porad co robić w chwili ataku paniki.

Zaburzenia snu a nerwica. Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?

Natrętne myśli- zaburzenie obsesyjno- kompulsywne z przewagą myśli czy ruminacji natrętnych

Zaburzenia lękowe. Diagnoza i objawy nerwicy lękowej.

Czego możesz dowiedzieć się o swoim lęku na konsultacji i psychoterapii online u mnie?

 

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
26 listopada 2021
Żyjemy w czasie maksymalizacji efektywności. Świat ma być szybszy, produktywność większa – tacy sami mamy stać się my. Towarzyszy nam stały stres, powodowanym wzrastającym pędem życia oraz ciągły lęk, że
25 listopada 2021
Wiele osób doświadcza lęku uogólnionego, którego nie można powiązać z konkretnym zagrożeniem czy sytuacją stresującą. Ponadto, wraz z tym lękiem możemy borykać się z różnymi dolegliwościami ciała, dla których lekarze
23 listopada 2021
Odczucie lęku jest znane każdemu z nas. Zwykle udaje nam się opanować jego objawy w ramach własnych zasobów, czy  też przy wsparciu bliskich osób. Bywają też okoliczności, w których korzystamy
15 listopada 2021
Często zdarza się, że ludzie odczuwają lęk, ale nie potrafią rozpoznać z czym konkretnie jest on związany. Niejednokrotnie bywa on związany z pracą zawodową. W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że
13 listopada 2021
Gdy rozpada się nasz związek- czy to wieloletni jak małżeństwo czy krótszy, ale taki z którymi wiązaliśmy duże nadzieje- u większości osób pojawia się lęk, ciągły lub nasilający się okresowo,
05 października 2021
Większość ludzi w sytuacjach społecznych, nowych czy podczas publicznego wystąpienia, odczuwa lęk- jest to naturalna reakcja na tego typu sytuację. Jeżeli jednak lęk jest na tyle silny, że powoduje unikanie

Czytaj więcej:

 

 

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska

UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną