UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska

Psychoterapia- lęk przed nieznanym. Czy zmiana jest możliwa? Czy psychoterapeuta mi pomoże? Czy będę potrafił/-ła otworzyć się przed nieznajomym/-ą? Co usłyszę, jak mnie oceni...?- a może jest jeszcze więcej pytań jakie Cię powstrzymują przed szukaniem pomocy.

Myśl o zmianach, o zrobieniu czegoś innego jak dotychczas może przerażać... Gdy przyzwyczaiłeś się do życia z nerwicą, wyobrażenie, że życie mogło by wyglądać inaczej, też może też budzić strach.

Z jednej strony pragnienie by wyjść z nerwicy połączone z cierpieniem wynikającym z niemocy, braku sił by próbować, a z drugiej ogromny strach, jak to w ogóle miałoby wyglądać i czy to możliwe.

Jeśli doświadczasz takich emocji, zmagając się ze swoją nerwicą od lat, to zupełnie naturalne.

Naturalny jest lęk przed nieznanym.

Niewygodna sytuacja, w której tkwimy od dawna, może się wydawać bezpieczniejsza i budzić mniej lęku, a to co nieznane, będzie powodowało strach. Instynktownie, jak strach przed ciemnością. Nie wiemy co w czeluściach ciemności i nieznanego się znajduje. Czy zdarzyło się Wam w dzieciństwie obudzić w nocy w ciemnym pokoju? Czy przyglądaliście się bacznie niektórym przedmiotom jakie były w pokoju, a one w niczym nie przypominały tych zza dnia? Jednak zagięcie na firance, otwarta szafa lub to coś na krześle, nie były już tak straszne przy zapalonej lampie.

A może i Ty w swoich lękach też spróbujesz odważyć się to światło zapalić, aby rozświetliło wreszcie to, co za tym lękiem stoi..?

Często przecież bywa tak, że ktoś nie dokonuje zmian, bo boi się, że jego sytuacja się pogorszy, a to co jest aktualne, daje gwarant, że wiadomo czego można się spodziewać. Jednak można nauczyć się i przyzwyczaić do funkcjonowania w wyjątkowo niewygodnych warunkach. 

Dlatego warto uczyć się gotowości do prób i ryzyka. Pierwszym krokiem w kierunku nieznanego, może być odważenie się i podjęcie psychoterapii.

Postaram się poniżej przybliżyć obraz tego jak może kontakt z psychologiem czy psychoterapeutą wyglądać, tak by nadać tematowi odrobinę jasności , a także uczynić znanym i mniej strasznym.  

Czym psychoterapia nie jest?

Nie jest to tak jak na amerykańskim filmie. Nie ma kozetki do leżenia, najczęściej psycholog nie siedzi z mądrą miną, potakując i mówiąc hym (choć jeśli tak by robił to może rzeczywiście lepiej nie...)Psychoterapia nie zmieni trudnych okoliczności, ani nie zmieni bliskich lub innych osób w otoczeniu. Psychoterapia jest procesem- zwykle dopiero pewien cykl spotkań przynosi pewien efekt (choć bywa, że i jedno spotkanie może przynieść już korzystny rezultat). 

Jaki jest psycholog?

Psycholog jest wolny od czynienia osądów, opinii, oczekiwań i życzeń, które mają zazwyczaj przyjaciele lub rodzina. Dostajesz przestrzeń bez oceny. A dystans i neutralność wspierają znalezienie rozwiązań.

Psycholog jest przeszkolony by słuchać. I nie jest to zwykłe słuchanie, a tzw. słuchanie aktywne i ono też jest inne w relacji z psychologiem jak z przyjacielem. 

Kiedy ostatnio czułeś, że jesteś słyszany/-na?A Ty? Kiedy ostatnio tak naprawdę kogoś słuchałeś/-aś?Czy czujesz uwagę innych tak naprawdę prawdziwie?(gratulacje jeśli masz kogoś takiego kto rzeczywiście słucha- TO PRAWDZIWE SZCZĘŚCIE)

Czy też raczej nie czujesz się wysłuchany/ -na do końca i źle zrozumiany/-na?

Zrozumienie.

Często słuchając innych nie uzyskujemy dostępu do ich świata, nie poznajemy wyjątkowości ich natury, a pewien wycinek rzeczywistości drugiej osoby. Aby poznać go pełniej wymaga to wysiłku, dialogu opartego na zrozumieniu interpretacji świata drugiej osoby. 

A wreszcie: wiedza, doświadczenie jak szukać rozwiązań dla problemów z jakimi się zmagasz- oto kolejne co może Cię w rozmowie z psychologiem czekać. 

Oto został uchylony pewien rąbek nieznanego... Może się już decydujesz? Jeśli spróbujesz raz, pamiętaj, że zawsze możesz się wycofać... a potem znów wrócić. W swoim tempie, bo nie będzie oceny, a przestrzeń i czas byś mógł/-a swoje zmiany wprowadzać według własnego uznania. Albo nie wprowadzać żadnych... a jedynie się przyjrzeć, uporządkować co wiesz o sobie i swoim życiu. A jeśli nadal czujesz swój strach, może po prostu spotkajmy się i mi o tym opowiedz.

Do zobaczenia.

 

Zaburzenia lękowe uogólnione- lęk uogólniony. Jak się nie martwić?

Atak paniki- co robić? 6 sprawdzonych porad co robić w chwili ataku paniki.

Zaburzenia snu a nerwica. Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?

Natrętne myśli- zaburzenie obsesyjno- kompulsywne z przewagą myśli czy ruminacji natrętnych

Zaburzenia lękowe. Diagnoza i objawy nerwicy lękowej.

Czego możesz dowiedzieć się o swoim lęku na konsultacji i psychoterapii online u mnie?

 

psychoterapia nerwicy lękowej

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

 

Artykuły wg kategorii

ATAKI PANIKI ZABURZENIA LĘKOWE

UOGÓLNIONE ZABURZENIA LĘKOWE

ZABURZENIA OBSESYJNO- KOMPULSYWNE OCD

FOBIA SPOŁECZNA

LĘKI W TWOIM ŻYCIU

NIE BÓJ SIĘ ...TEGO CO CZUJESZ

TERAPIA LĘKU  PSYCHOTERAPIA

LĘK W TWOIM CIELE

STRES I ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO

Najczęściej ludzie boją się samotności i robią wszystko, aby jej uniknąć. Jeśli doświadczają poczucia samotności starają się za wszelką cenę rozproszyć je lub stłumić na różne możliwe sposoby. Media społecznościowe,
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do góry nogami, obijając sobie głowy? Osoba B: To niemożliwe, ponieważ byłoby to wbrew teorii kwantowej,
Zaburzenia lękowe uogólnione- test (nerwica lękowa) 1. Czy miewasz poniżej wymienione objawy( co najmniej 4 jednocześnie)?: przyspieszony lub nieregularny rytm pracy serca pocenie się drżenie lub niepokój suchość w ustach
Część I Atak paniki- jakie są objawy i jak wygląda atak paniki? Czym jest atak paniki? Atak paniki- jakie są objawy ataku paniki, co się dzieje w chwili ataku paniki?
Pierwszy atak paniki często kończy się na pogotowiu. Intensywność doświadczanej emocji, przerażające objawy z ciała tworzą poczucie, że śmierć jest nieuchronna... i albo zawał albo udar, a w najlepszym przypadku
Napady paniki- test (nerwica lękowa): Sprawdź czy cierpisz na zaburzenia lękowe (nerwica lękowa). 1. Czy występują u Ciebie poniżej wymienione objawy (co najmniej 4 poniżej wymienione jednocześnie)?: przyspieszona lub nieregularna
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u Ciebie wystąpienie napadów paniki, lęku lub uczucia duszności (objawy lęku dotyczą co najmniej dwóch poniższych
Lęk, mimo że powszechny i nieunikniony, jest emocją, która potrafi naprawdę udręczyć człowieka. Jak to się dzieje, że w obiektywnie tej samej sytuacji odczuwasz ogromny lęk, któremu czasem towarzyszą napady
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć trochę bardziej co się z Tobą dzieje. Mam nadzieję, że czytając je zmienisz swój kierunek
Z uwagi na różne subiektywne wzorce zachowań oraz przekazy kulturowe ludzie na różne sposoby pokazują i postrzegają swoje emocje. To co dla jednych jest naturalne, dla innych będzie wyrazem słabości

Czytaj więcej:

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:

 

WRóĆ

02 lipca 2020


Nie bój się psychoterapii- "Chcę podjąć terapię... ale się boję."

Czy podjąć psychoterapię online

Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Poradnia Psychologiczna Online

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

 

Znajdziesz nas na: