BLOG CZĘŚĆ vi: PSYCHOTERAPIA I METODY LECZENIA
nie bój się psychoterapii
autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska
Czy zmiana jest możliwa? Czy psychoterapeuta mi pomoże? Czy będę potrafił/- ła otworzyć się przed nieznajomym/- ą? Co usłyszę? Jak mnie oceni...? A może jest jeszcze więcej pytań, które Cię powstrzymują przed szukaniem pomocy?
Myśl o zmianach, o zrobieniu czegoś innego niż dotychczas może przerażać... Człowiek ma taką zdolność, że potrafi przywyknąć nawet do niewygodnego i w tym żyć, bojąc się zmiany. Nieznane życie może w głębi duszy wydawać się jeszcze bardziej ryzykowne od tego, co chociaż bardzo uciążliwe i trudne to w jakiś sposób oswojone, znane, a przez to również pozornie... bezpieczne. Gdy przyzwyczaiłeś/ -aś się do życia z nerwicą, wyobrażenie, że życie mogłoby wyglądać inaczej, też może też budzić strach.
Z jednej strony pragnienie, by wyjść z nerwicy, połączone z cierpieniem wynikającym z niemocy, brakiem sił, aby podejmować kolejne próby, a z drugiej ogromny strach, jak to w ogóle miałoby wyglądać i czy to możliwe.
Jeśli doświadczasz takich emocji, zmagając się ze swoją nerwicą od lat, to zupełnie naturalne.
Naturalny jest lęk przed nieznanym.
Niewygodna sytuacja, w której tkwimy od dawna, może się wydawać bezpieczniejsza i budzić mniej lęku, a to, co nieznane będzie powodowało strach. Instynktownie, jak strach przed ciemnością. Nie wiemy co w czeluściach ciemności i nieznanego się znajduje.
Czy zdarzyło się Wam w dzieciństwie obudzić w nocy w ciemnym pokoju? Czy przyglądaliście się bacznie niektórym przedmiotom, jakie były w pokoju, a one w niczym nie przypominały tych zza dnia? Jednak zagięcie na firance, otwarta szafa lub to coś na krześle, nie były już tak straszne przy zapalonej lampie.
A może i Ty odczuwając swój lęk, też spróbujesz odważyć się to światło zapalić, aby rozświetliło wreszcie to, co za tym lękiem stoi ...?
Często przecież bywa tak, że ktoś nie dokonuje zmian, bo boi się, że jego sytuacja się pogorszy, natomiast teraźniejszość, daje gwarant, że wiadomo, czego można się spodziewać. W końcu przecież, człowiek potrafi nauczyć się funkcjonowania w wyjątkowo niewygodnych warunkach, a następnie do nich przywyknąć.
Dlatego warto uczyć się gotowości do prób i ryzyka. Pierwszym krokiem w kierunku nieznanego, może być odważenie się i podjęcie psychoterapii.
Postaram się poniżej przybliżyć obraz tego, jak może kontakt z psychologiem czy psychoterapeutą wyglądać, tak by nadać tematowi odrobinę jasności, a także uczynić znanym i mniej strasznym.
Nie jest to tak jak na amerykańskim filmie. Nie ma kozetki do leżenia, najczęściej psycholog nie siedzi z mądrą miną, potakując i mówiąc hym..., choć jeśli tak by robił to może rzeczywiście lepiej nie... :)
Psychoterapia nie zmieni trudnych okoliczności ani nie zmieni bliskich lub innych osób w otoczeniu. Psychoterapia jest procesem- zwykle dopiero pewien cykl spotkań przynosi pewien efekt (choć bywa, że i jedno spotkanie może przynieść już korzystny rezultat).
Psycholog jest wolny od czynienia osądów, opinii, oczekiwań i życzeń, które mają zazwyczaj przyjaciele lub rodzina. Dostajesz przestrzeń bez oceny. A dystans i neutralność wspierają znalezienie rozwiązań.
Psycholog jest przeszkolony, by słuchać. I nie jest to zwykłe słuchanie, a tzw. słuchanie aktywne i ono też jest inne w relacji z psychologiem jak z przyjacielem.
Kiedy ostatnio czułeś, że jesteś słyszany/-na?
A Ty? Kiedy ostatnio tak naprawdę kogoś słuchałeś/-aś?
Czy czujesz uwagę innych tak naprawdę prawdziwie? (gratulacje, jeśli masz kogoś takiego, kto rzeczywiście słucha- TO PRAWDZIWE SZCZĘŚCIE )
Czy też raczej nie czujesz się wysłuchany/ -na do końca i źle zrozumiany/-na?
Zrozumienie.
Często słuchając innych, nie uzyskujemy dostępu do ich świata, nie poznajemy wyjątkowości ich natury, a jedynie pewien wycinek rzeczywistości drugiej osoby. Aby poznać go pełniej, wymaga to wysiłku, dialogu opartego na zrozumieniu interpretacji świata drugiej osoby.
A wreszcie: wiedza, doświadczenie jak szukać rozwiązań dla problemów, z jakimi się zmagasz — oto kolejne co może Cię w rozmowie z psychologiem czekać :).
Oto został uchylony pewien rąbek nieznanego...
Może się już decydujesz?
Jeśli spróbujesz raz, pamiętaj, że zawsze możesz się wycofać... a potem znów wrócić. W swoim tempie, bo nie będzie oceny, a przestrzeń i czas byś mógł/-a swoje zmiany wprowadzać według własnego uznania.
Albo nie wprowadzać żadnych... a jedynie się przyjrzeć, uporządkować co wiesz o sobie i swoim życiu. A jeśli nadal czujesz swój strach, może po prostu spotkajmy się i mi o tym opowiedz.
Do zobaczenia.
Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.
Komentarze:
PORADNIA PSYCHOLOGICZNA ONLINE
RADZENIA SOBIE Z LĘKIEM, STRESEM I DEPRESJĄ
Terapia Lęku Online
tel. 502 291 584
USŁUGI:
Konsultacje z psychologiem online
Psychoterapia online
Konsultacje telefoniczne
Znajdziesz nas na:
Copyright © 2019- 2025 by totylkostrach.pl