autor: Katarzyna Krzciuk
Las przyszedł mi z pomocą, gdy byłam na życiowym zakręcie i potrzebowałam skuteczniej radzić sobie z nagromadzonymi emocjami.
Odkryłam las „na czuja” i wiem, że tak można... lecz nie wszyscy tak potrafią, chociaż głęboko wierzę, że każdy z nas, ma w sobie naturalne pragnienie kontaktu z przyrodą, choć czasem zasypane wszelkimi „muszę i tak trzeba”.
W końcu jest to pewien atawizm, który mamy po przodkach, a który rewolucja przemysłowa skrzętnie go nam ukryła.
Co prawda „nasza prababka” była zdana na Naturę i poddana jej rytmom, bo od tego zależało jej przetrwanie, niemniej jednak mogła z niej czerpać, będąc czasem tego połączenia nieświadoma.
Dzisiaj My- mając „supermarket” pod ręką, jesteśmy mniej zależni od Natury, bardziej od technologii i koncernów, a tym samym ubożsi o tę konieczną zależność naszego „pradziada”.
Zatem obecnie mamy wybór, który dawnym pokoleniom nie był dany.
Z czasem, gdy utwierdziłam się w przekonaniu, że las może uzdrawiać, zapragnęłam dzielić się swoim „odkryciem”, z innymi ludźmi, uznawszy, że będzie świetnie, gdy skorzystają też pozostali...
Tu zaskoczyłam się niezmiernie, bo okazało się, że wielu, na wskazówkę: ”idź do lasu, to pomaga” patrzyło się na mnie z politowaniem, tudzież drwiącym uśmiechem.
Zorientowałam się, że niektórzy potrzebują dowodów, by mi uwierzyć...
I tak zaczęłam poszukiwania po konkretne dowody naukowe, choć szybko okazało się, że Japończycy zrobili to przede mną.
Las „wzięli” pod lupę w latach osiemdziesiątych, dowodząc niezbicie twierdzeniu , że „LAS TO ZDROWIE” i wprowadzili nawet termin „shinrin-yoku”, czyli kąpiel leśna.
Na przestrzeni lat dowiedziono w badaniach, że spacer po lesie:
podnosi nasza odporność oraz wspomaga profilaktykę i proces walki z nowotworem.
znacząco obniża poziom kortyzolu oraz adrenaliny w organizmie, które to są wyznacznikami stresu.
pomaga obniżać ciśnienie krwi, u osób z nadciśnieniem oraz normalizować u niskociśnieniowców (więc bez obaw- nie grozi wam upadek znienacka, na skutek zbyt niskiego ciśnienia).
poprawia procesy poznawcze tj.: spostrzegawczość, koncentrację oraz szybkość podejmowania decyzji.
pomaga w funkcjonowaniu u osób z zaburzeniami psychicznymi m.in.: z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi, PTSD, w nerwicy oraz przy bezsenności.
kontakt z Naturą poprawia nasze zmysły (wzrok, słuch, dotyk itd.) oraz zmniejsza poziom odczuwalnego bólu- zarówno na poziomie psychicznym jak i fizycznym.
Dla większych korzyści zachęcam do chodzenia po lesie boso, wówczas proces „uziemiania” ma charakter bardziej intensywny, tym samych zdrowienie następuje szybciej, już nie mówiąc o czystej przyjemności z chodzenia po ciepłym mchu i rozkoszowania się tym doświadczeniem.
Obecnie, wiedząc jakim dobrodziejstwem potrafi być dla nas spacer po lesie, zdarza mi się organizować warsztaty dla moich klientów, by mogli z tej formy wsparcia w terapii skorzystać. Natomiast zachęcam wszystkich, by korzystali samodzielnie z tego sposobu, bo jest to sposób potwierdzony naukowo i dostępny bezpłatnie dla każdego!
Katarzyna Krzciuk- psycholog, psychoterapeuta. Ukończyła Uniwersytet Łódzki, gdzie uzyskała tytuł magistra psychologii, ponadto 4- letnie szkolenie w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii w Warszawie. Pracuje w nurcie integracyjnym, zajmuje się terapią dorosłych oraz młodzieży (25 lat doświadczenia). Pomaga osobom doświadczającym depresji, zaburzeń lękowych oraz wszelkich kryzysów życiowych. Jest zwolenniczką holistycznego podejścia do rozwiązywania problemów. Prywatnie miłośniczka zwierząt, Natury, poezji oraz dobrego towarzystwa.
PORADNIA PSYCHOLOGICZNA ONLINE
RADZENIA SOBIE Z LĘKIEM, STRESEM I DEPRESJĄ
Terapia Lęku Online
tel. 502 291 584
USŁUGI:
Konsultacje z psychologiem online
Psychoterapia online
Konsultacje telefoniczne
Znajdziesz nas na:
Copyright © 2019- 2025 by totylkostrach.pl