Przyjrzyj się i nie oceniaj, nie zaprzeczaj, bo stres jest czymś naturalnym, czego doświadcza każdy w sytuacji trudnej. Nie próbuj go kontrolować lub oceniać. Może martwisz się o siebie, o kogoś bliskiego, rodzinę? A może o warunki bytowe, bo Twoja praca jest zagrożona?
Spróbuj określić poziom stresu na skali 1-10 (bardzo niski- bardzo wysoki).
Jak Twój stres się wyraża?
W jaki sposób go doświadczasz? Jakie emocje mu towarzyszą? Doświadczasz niepokoju, lęku, rozdrażnienia, smutku?
A może masz problemy z koncentracją?
Zaczynasz się odcinać od innych emocjonalnie czy możesz wchodzisz w konflikty z innymi?
Doświadczasz napięcia w różnych częściach ciała, masz skurcze mięśni?
A może cierpisz z powodu bólu głowy lub problemów żołądkowych albo nieświadomie zaciskasz i/lub zgrzytasz zębami?
Masz mniej energii i czujesz się zmęczony, osłabiony?
Masz problemy ze snem, śpisz nieustannie albo spać nie możesz lub męczą Cie koszmary?
Naturalnym jest przecież, że można martwić się o zdrowie swoje lub bliskich lub też o swoją sytuację bytową, pracę itd. Niepewność dotycząca rozprzestrzeniania się koronawirusa będzie wzmagała poziom stresu.
Jeśli odpowiednio dostrzeżesz już swój stres i ocenisz, po prostu przyznaj, że jest. Dzięki temu unikniesz zaprzeczania, wypierania, co pozwoli na skuteczne zarządzanie tym stresem. Światowa organizacja zdrowia ogłosiła pandemię nie dlatego, żeby nas nastraszyć, a dlatego, żeby wzmóc naszą uważność i ostrożność w zakresie ochrony zdrowia. Twój stres robi dokładnie to samo. Twój organizm również ogłosił pewnego rodzaju alarm ostrzegawczy w celu wezwania Cię do działań dotyczących ochrony twojego zdrowia.
Potraktuj swój stres jako sygnał ostrzegawczy, nawołujący do podjęcie działań, które przyczynią się do rozwiązywania istniejących problemów. Ten sposób myślenia przyczyni się do wzmocnienia Twojego poczucia kontroli i zmniejszenia objawów stresu. Nie skupiaj się na tym czego nie możesz zrobić. Nie kontroluj tego czego i tak kontrolować nie możesz.
Czyli odpowiedz sobie na pytanie co dziś i w najbliższych dniach jest możliwe i realne do zrobienia?
Staraj się szukać informacji o koronawirusie rzeczowych i z sprawdzonych źródeł np. WHO. Nie ładuj się wiadomościami przez cały dzień, przeczytaj raczej jakieś streszczenie pod koniec dnia o jakiejś określonej godzinie lub po zrobieniu czegoś co miałeś w planie dnia. Określ limit czasowy do przeglądania tych wiadomości.
Nie koncentruj się na tym czego teraz robić nie możesz, a na tym co w tej sytuacji, w tych warunkach zrobić możesz. To świetna okazja dla nowych doświadczeń lub nadrabiania zaległości w różnych obszarach życia.
Zastanów się co możesz zrobić by inaczej wykonać codzienne czynności domowe, urozmaicić sobie codzienność np. zupe też można ugotować w sposób kreatywny. Masz pomysły na dzisiejszy dzień?
Jest to moment by zadbać o innych. Zainteresuj się samopoczuciem, sprawami innych. Podziękuj komuś bliskiemu za coś. Zatroszcz się. W ten sposób wpłyniesz też na poprawienie nastroju innym. Obecna sytuacja tworzy doskonałą okazję by spędzić czas z bliskimi.
Nie zapomnij też przeznaczyć trochę czasu na jakieś chwile zapomnienia i oderwania się od trudnych tematów lub obowiązków np. poszukaj dobrej komedii lub serialu komediowego wszechczasów :)
Czytaj więcej:
Dlaczego ludzie odczuwają lęk?
Jak przestać się martwić?- zaburzenia lękowe uogólnione
Koronawirus a zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (nerwica natręctw)-OCD
Atak paniki- co robić? 6 sprawdzonych porad co robić w chwili ataku paniki.
Czego możesz dowiedzieć się o swoim lęku na konsultacji i psychoterapii online u mnie?
Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl
Poradnia Psychologiczna Online
Terapia Lęku Online
tel. 502 291 584
kontakt@totylkostrach.pl
USŁUGI:
Konsultacje psychologiczne online
Psychoterapia online
Konsultacje telefoniczne
Znajdziesz nas na: