UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska

To wspaniałe, że jako członek rodziny lub przyjaciel, troszczysz się i chcesz pomóc swojemu bliskiemu poszukując informacji, które ułatwią mu odzyskanie równowagi w kryzysie psychicznym.

Wiedza na temat specyfiki tych objawów, może ułatwić codzienne życie, a także wesprzeć Ciebie w zrozumieniu co może być pomocne, a co nie będzie posuwało spraw do przodu.

 

Jak pomóc osobie bliskiej, która cierpi z powodu nerwicy, lęku lub depresji?

Obserwowanie cierpienia osoby, którą się kocha, może być bardzo trudne. Ponadto wysiłek, który wkładasz w pomoc, może sprawić, że Ty też będziesz wspólnie ze swoim bliskim cierpieć. Pamiętaj też o zatroszczeniu się o siebie- troska o Twojego bliskiego musi być odpowiednio zbalansowana- Twoje zdrowie jest równie ważne. To co się dzieje to stresujący czas dla Was obojga.

Trudno jest zobaczyć, a tym bardziej poczuć coś z perspektywy drugiej osoby. Nawet jeśli założymy czyjeś buty to i tak nie poczujemy w którym miejscu i jak bardzo są one za ciasne... Można się tylko domyślać jak coś boli. Tylko o ile ból związany z chorobą somatyczną będzie miał swoje odzwierciedlenie w wynikach badań usg, tomografii czy laboratoryjnych, tak cierpienia wynikającego z kryzysu psychicznego w sposób obiektywny nie widać. Niezrozumiałe zachowanie i sposób myślenia bliskiego mogą budzić wątpliwości i złość.

Być może czujesz się zmęczony i sfrustrowany. Może zadajesz sobie pytania: Czemu nie może poprostu z tym skończyć i wziąć się w garść? Czemu nie może przestać tak się zamartwiać- czy nie wystarczy logicznie pomyśleć? Czemu choć robię wszystko by pomóc nie przyjmuje moich rad i wytłumaczeń?

To normalne, że tak się czujesz. Trudno jest uwierzyć i zrozumieć w coś czego nie można zobaczyć.

Jednak...

Dokładnie te same pytania stawia sobie ten kto cierpi z powodu tych zaburzeń. Czemu taki jestem? Czemu nie mogę przestać i zachowuję się tak nieracjonalnie i głupio? Czemu choć wszystko to rozumiem, nie potrafię myśleć o czymś innym? Co się ze mną stało? Wstydzę się, że nadal się to nie zmienia. Co ze mną nie tak, że choć tak bardzo się staram nie udawało się tego powstrzymać...

Świadomość stresu i presji by jak najszybciej poradzić sobie z lękiem i towarzyszącymi mu objawami, powodują wstyd, rozpacz, poczucie winy, wzmagają poczucie bezradności, nierzadko wtórnie przyczyniając się do pojawienia się również depresji. Oczekiwanie by powrót do równowagi nastąpił natychmiast, wewnętrzna niezgoda na to aby zaakceptować nie tylko istnienie tego kryzysu, ale też to, że wychodzenie z niego jest procesem, który wymaga czasu, pogłębiają jedynie frustrację, przyczyniając się do wzmacniania się objawów. Wstyd dotyczący tej niemocy i bezradności powoduje, że Twój bliski może tłumić lub ukrywać przed Tobą swoje myśli i emocje w obawie przed niezrozumieniem, co niestety w dalszej perspektywie również będzie wpływało niekorzystnie i pogarszało sytuację.

Im lepiej Twój bliski funkcjonował wcześniej tym trudniej w to uwierzyć, że problemy, których doświadcza, jawią się dla niego jako tak trudne. Dla niego samego z całą pewnością też, poczucie winy i wstyd bywają na tyle duże, że czasem całymi latami, wiele osób ukrywa swoje samopoczucie, nie szukając pomocy i leczenia. Zresztą sam lęk nierzadko jest wynikiem tłumienia pewnych emocji, niedopuszczania do świadomości pewnych ważnych potrzeb.

Jeśli ktoś złamie nogę, to można powiedzieć, że my bardziej widzimy jego ból, możemy sobie to wyobrazić i współczujemy mu tego przez co przechodzi. Widać gips, na prześwietleniu złamanie... Łatwiej jest wtedy przyjąć, a nawet może to już wydawać się wtedy oczywiste, że osoba ze złamaną nogą będzie po prostu potrzebowała czasu, odpoczynku na swoją regenerację.

Okazuje się, że zaburzenie lękowe jest problemem niezwykle częstym- około 25% ludzi doświadczy jego objawów choć jeden raz w ciągu życia. Jeśli kiedykolwiek w życiu przechodziłeś przez jakiś kryzys, być może wiesz, że dawane Ci rady najlepiej mogą pasować do osoby, która je dawała, a nie do Ciebie samego. Mówienie komuś, aby wziął się w garść, znalazł sobie hobby lub inne zajęcie w tej sytuacji nie mają sensu.

Nie musisz mieć pomysłu na to co Twój bliski ma zrobić by wydostać się ze swojego kryzysu. On musi sam znaleźć ten klucz na siebie, to co Ty możesz zrobić to dać mu oparcie i zrozumienie, daj mu znać, że jesteś przy nim obecny i jesteś gotów do pomocy. Nie musisz się czuć zobowiązany, że powinieneś pomóc coś zaradzić, znaleźć pomysł, zdobyć wiedzę co robić, by ten problem rozwiązać. Porzuć swoją bezradność. Samo wysłuchanie, zrozumienie i akceptacja są 100% cenniejsze od najbardziej fantastycznie prezentującej się "złotej rady co robić". 

Twoja obecność i akceptacja są niezastąpione i mają w sobie więcej mocy niż sądzisz. Mogą dodać tyle siły i tak wzmocnić, że Twój bliski uwierzy w siebie i znajdzie sposób jak wyjść z kryzysu. Najlepsze porady będą to moc odbierały, a frustracja rośnie tym bardziej im więcej niemocy związanej z tym, że tak dobrej rady nie można wcielić w życie. Gdyby noga Twojego bliskiego była złamana, nie ponaglałbyś go, a raczej czekał, dodawał otuchy i wiary, aż sam będzie gotów by wstać i chodzić.

Co możesz robić:

  • Otwórz się na zaakceptowanie, że jest problem, z którym twój bliski się zmaga. Wspieraj go aby zaakceptował swoją chwilową słabość. Zrozumienie daje siłę. Nie naciskaj, nie ponaglaj, daj czas. Pośpiech będzie tu działał z odwrotnym skutkiem.

 

  • Twój bliski potrafi nadal myśleć o tym co się z nim dzieje racjonalnie, ale nie potrafi zatrzymać tego co doświadcza. Jest świadomy tego, że jego myśli są irracjonalne, jednak ta świadomość nie jest w stanie powstrzymać problemu. Nie czyń mu o to wyrzutów. Powiedzenie bliskiemu, że to co robi i myśli jest irracjonalne, nie ma sensu. On już to wie i nie rozwiązuje to problemu.

 

  • Spróbuj być elastyczny w realizowaniu planów jakie macie, być może trzeba je dostosować do obecnych możliwości.

 

  • Zaakceptuj, że powrót do równowagi odbywa się stopniowo. Kroki do tyłu też wpisane są w ten proces.

 

  • Pamiętaj, że Twój bliski jest tak samo zmęczony i tak samo jak Ty chciałby aby to wszystko się skończyło.

 

  • Nie bój się mówić o swoich potrzebach i emocjach, jednak pamiętaj by mówić o nich skupiając się na tym czego chcesz od Twojego bliskiego, uwzględniając jego możliwości bez obwiniania go o to czego nie jest w stanie zrobić.

 

  • Pamiętaj, że to nie brak chęci czy zdolności albo złośliwość wobec Ciebie hamują Twojego bliskiego w rozwiązaniu swoich problemów.

 

  • Poradzenie sobie z zaburzeniami lękowymi jest trochę jak z nauką pływania. Wrzucenie kogoś na głęboką wodę może co najwyżej spowodować traumę i niechęć do dalszej nauki. W pływaniu, trzeba wyczuć, że można sobie pozwolić położyć na tafli wody i ona nas po prostu uniesie. Podobnie z lękiem, gwałtowne ruchy, presja i pośpiech, będą ciągnęły w dół. Potrzeba wiary i spokoju.

 

  • Nie musisz robić więcej, dawać rad, wymyślać rozwiązania, to tylko wpędzi Cię w bezradność. Spróbuj zwyczajnie ze swym bliskim być i mu w jego wyjściu z kryzysu dodając wiary w siebie towarzyszyć. Twoje zrozumienie i akceptacja mogą dodać więcej siły niż sądzisz. Gdy Twój bliski poczuje się silny, z pewnością sobie poradzi.

 

Pozdrawiam.

Życzę zrozumienia, cierpliwości i miłości do siebie nawzajem. Bliskość, miłość, przyjaźń nierzadko rozpuszczą wiele lęków. 

 

Czytaj więcej:

 

Zaburzenia lękowe (nerwica lękowa). Diagnoza i objawy nerwicy lękowej.

Zaburzenia lękowe uogólnione- lęk uogólniony. Jak się nie martwić?

Dlaczego ludzie odczuwają lęk?

Nie bój się być taki jaki jesteś. Poczucie własnej wartości- niezbędne do współpracy z Twoim lękiem.

Natrętne myśli- zaburzenie obsesyjno- kompulsywne z przewagą myśli czy ruminacji natrętnych

Nie bój się stresu. Zamień stres w ciekawość.

Nie bój się złości. Gdy lęk bywa wynikiem tłumionej złości...

Jak rozwijają się zaburzenia lękowe z atakami paniki i dlaczego walka z lękiem bywa nieskuteczna?

 

 

psychoterapia nerwicy lękowej

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

 

Artykuły wg kategorii

ATAKI PANIKI ZABURZENIA LĘKOWE

UOGÓLNIONE ZABURZENIA LĘKOWE

ZABURZENIA OBSESYJNO- KOMPULSYWNE OCD

FOBIA SPOŁECZNA

LĘKI W TWOIM ŻYCIU

NIE BÓJ SIĘ ...TEGO CO CZUJESZ

TERAPIA LĘKU  PSYCHOTERAPIA

LĘK W TWOIM CIELE

STRES I ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO

  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do góry nogami, obijając sobie głowy? Osoba B: To niemożliwe, ponieważ byłoby to wbrew teorii kwantowej,
Zaburzenia lękowe uogólnione- test (nerwica lękowa) 1. Czy miewasz poniżej wymienione objawy( co najmniej 4 jednocześnie)?: przyspieszony lub nieregularny rytm pracy serca pocenie się drżenie lub niepokój suchość w ustach
Część I Atak paniki- czym jest i na czym polega? Czym jest atak paniki? Atak paniki- co się dzieje w chwili ataku paniki? Dlaczego pojawiają się kolejne ataki paniki?- "Lęk
Pierwszy atak paniki często kończy się na pogotowiu. Intensywność doświadczanej emocji, przerażające objawy z ciała tworzą poczucie, że śmierć jest nieuchronna... i albo zawał albo udar, a w najlepszym przypadku
Napady paniki- test (nerwica lękowa): Sprawdź czy cierpisz na zaburzenia lękowe (nerwica lękowa). 1. Czy występują u Ciebie poniżej wymienione objawy (co najmniej 4 poniżej wymienione jednocześnie)?: przyspieszona lub nieregularna
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u Ciebie wystąpienie napadów paniki, lęku lub uczucia duszności (objawy lęku dotyczą co najmniej dwóch poniższych
Lęk, mimo że powszechny i nieunikniony, jest emocją, która potrafi naprawdę udręczyć człowieka. Jak to się dzieje, że w obiektywnie tej samej sytuacji odczuwasz ogromny lęk, któremu czasem towarzyszą napady
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć trochę bardziej co się z Tobą dzieje. Mam nadzieję, że czytając je zmienisz swój kierunek
Z uwagi na różne subiektywne wzorce zachowań oraz przekazy kulturowe ludzie na różne sposoby pokazują i postrzegają swoje emocje. To co dla jednych jest naturalne, dla innych będzie wyrazem słabości
OCD co to znaczy? Zaburzenie obsesyjno- kompulsywne- Obsessive- Compulsive Disorders – OCD (inaczej nerwica natręctw). OCD to inaczej skrót od Obsessive- Compulsive Disorders czyli zaburzenia obsesyjno- kompulsywne nazywane dawniej nerwicą

Czytaj więcej:

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:

Anna pisze: 11.11. 2021 godz. 11:39

Mam nerwice lękową, rozwodzę się i jestem wpędzana w poczucie winy, a ja nic złego nikomu nie robię, chciałabym być w końcu szczęśliwa i zrozumiana.

 

P pisze: 10.10. 2022 godz. 21:29

Bardzo dziękuję za ten wpis. W pełni oddaje to co czuje osoba, której bliski jest w kryzysie emocjonalnym.

 

 

 

WRóĆ

06 lutego 2022

List otwarty do bliskich i przyjaciół osób cierpiących z powodu zaburzeń lękowych, obsesyjno- kompulsywnych (OCD), depresji.

jak pomóc komuś w ataku paniki

UMÓW wizytę ON-LINE lub Konsultację Telefoniczną 

Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Poradnia Psychologiczna Online

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

 

Znajdziesz nas na: