UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

autor: Anna Battek


Wypalenie zawodowe czyli o "lęku przed poniedziałkiem."


lęki w nocy w wypaleniu zawodowym

Często zdarza się, że ludzie odczuwają lęk, ale nie potrafią rozpoznać z czym konkretnie jest on związany. Niejednokrotnie bywa on związany z pracą zawodową. W wielu kręgach i grupach zawodowych pokutuje założenie, że nadmierny stres towarzyszący obowiązkom zawodowym to zjawisko naturalne i wpisane w samą ideę pracy.

Wielu z nas wychowywało się w domach, gdzie widzieliśmy i słyszeliśmy, że praca to "dopust boży" ,trzeba ciężko pracować by zarobić na życie i właściwie nie ma z tego wyjścia i trzeba się z tym pogodzić.

Oczywiście, jest wiele zawodów, w które wpisany jest podwyższony poziom stresu. Jednak często istotnym czynnikiem, który sprawia, że czujemy lęk i stres jest to jaki mamy stosunek do naszej pracy, wykonywanego zajęcia czy firmy w której pracujemy.

Jeżeli nie mamy dobrych relacji ze współpracownikami, a nasze obowiązki napawają nas niechęcią, to nawet niezbyt wymagające czynności mogą powodować stres i nasilać uczucie lęku.

Natomiast osoba pracująca z pasją, mocno zaangażowana w jakieś przedsięwzięcie, może nie odczuwać nadmiernego lęku mimo obiektywnie stresujących okoliczności (np. chirurg lub ratownik).

Duże obciążenie obowiązkami, nierealistyczne oczekiwania przełożonych czy praca pod dużą presją może powodować poczucie wypalenia zawodowego, zniechęcenia, frustracji i uczucia ciągłego zmęczenia.

Czasem bywa tak, że sami przed sobą nie chcemy przyznać, że nasza praca nie jest dla nas odpowiednia. Unikamy konfrontacji z tym z wielu przyczyn, niektórzy z lęku o stabilizację finansową jeśli etat i stała pensja lub wysokie zarobki dają nam poczucie bezpieczeństwa.

 

Z jakich powodów nie chcemy przyznać, że praca nie jest dla nas odpowiednia?

 

  • gdy dużo czasu, naszych zasobów, często również finansowych przeznaczyliśmy na uzyskanie wykształcenia i zdobycia doświadczenia w dziedzinie dotychczasowej aktywności zawodowej.
  • gdy obawiamy się zmian, bo nie mamy zaufania do tego czy zdołamy zmienić sytuację na bardziej korzystną.
  • gdy zwyczajnie nie wiemy w jakim innym obszarze moglibyśmy działać zawodowo i co zapewni nam stabilne dochody.

 

Lęki w nocy przed poniedziałkiem. Czy to Cię dotyczy?

 

Gdy utkniemy w takim punkcie, możemy być owładnięci lękiem z dwóch stron – czujemy niechęć i zmęczenie obecną pracą (pojawiają się lęki przed poniedziałkiem, kolejnym tygodniem pracy, lęki w nocy – „rano znowu trzeba tam iść”), a jednocześnie pojawia lęk, że nie wiemy co innego moglibyśmy zrobić i jak zmienić tą sytuację.

 

A może odejść?

 

Gdy już przyznamy się sami przed sobą, że w obecnej pracy nie chcemy zostać – zamiast ulgi czujemy często kolejny lęk o to jak poradzimy sobie z procesem zmiany, czy da nam oczekiwany rezultat, ile czasu to zajmie.

Niezmiernie ważne jest aby zapewnić sobie wsparcie, aby po kolei rozprawiać się z tymi lękami. Wstanie podwyższonego niepokoju trudno nam podejmować racjonalne przemyślane decyzje, a przy silnym lęku jest to wręcz niemożliwe.

 

Boję się, że to za późno...

 

Wiele osób, gdy zdoła uznać tę niewygodną prawdę, że chcieliby robić zawodowo coś zupełnie innego niż dotychczas, odczuwa silny lęk przed dokonaniem takiego przewrotu w swoim życiu. Niestety, często bywa tak, że bliscy i przyjaciele, zamiast w tym wesprzeć, starają się odwieść osobę od takiego pomysłu. Warto wtedy znaleźć w swoim otoczeniu kogoś, kto będzie nam kibicował i wspierał podczas tej przemiany.

Bo czy w imię „przewidywalności i spokoju” wolimy zostać w pracy, która nas stresuje i męczy przez kolejne lata?

Obecnie, mnóstwo ludzi, niezależnie od wieku, zmienia swoją drogę zawodową kilka razy w ciągu życia zakładając nowe firmy, wchodząc w nowe branże lub rezygnując z etatu w jednej instytucji, nawet jeśli spędzili w niej całe dotychczasowe życie zawodowe.

W obecnych warunkach możliwości zdobywania nowych kwalifikacji są zupełnie inne niż dawniej i praktycznie nieograniczone (choćby poprzez możliwość edukacji online w formie zdalnej).

Nie musimy pozostawać w pierwszym wyuczonym zawodzie.

Tylko metodą próbowania nowych rzeczy i zdobywania nowych doświadczeń nabywamy wiedzę o tym co będzie dla nas odpowiednie. Nie musimy tkwić w okolicznościach, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo.

Dokonanie korzystnych zmian jest realne, jeżeli poradzimy sobie z lękiem, który często sprawia, że nie widzimy nowych możliwości, gdyż owładnięci lękiem nie potrafimy spojrzeć z innej lub szerszej perspektywy. Przy pomocy drugiej osoby staje się to znacznie łatwiejsze.

psychoterapia nerwicy lękowej

Anna Battek- Psycholog, psychoterapeuta, mediator rodzinny. Ukończyła dwustopniowe zaawansowane szkolenie z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Studium Psychoterapii Par oraz wiele szkoleń z zakresu rozwoju osobistego. Ukończyła szkolenie we Wrocławskim Instytucie Psychoterapii (afiliowane przez European Association for Psychotherapy) uzyskując międzynarodowy certyfikat Konsultanta Psychoterapii Pozytywnej. Pomaga osobom doświadczającym lęków, stresu, wypalenia zawodowego, zaburzeń depresyjnych oraz problemów w życiu osobistym i społecznym, a także w sytuacji kryzysów życiowych takich jak rozwód i rozstanie, strata.

Artykuły wg kategorii

ATAKI PANIKI ZABURZENIA LĘKOWE

UOGÓLNIONE ZABURZENIA LĘKOWE

ZABURZENIA OBSESYJNO- KOMPULSYWNE OCD

FOBIA SPOŁECZNA

LĘKI W TWOIM ŻYCIU

NIE BÓJ SIĘ ...TEGO CO CZUJESZ

TERAPIA LĘKU  PSYCHOTERAPIA

LĘK W TWOIM CIELE

STRES I ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO

Czytaj więcej:

12 lipca 2023
Najczęściej ludzie boją się samotności i robią wszystko, aby jej uniknąć. Jeśli doświadczają poczucia samotności starają się za wszelką cenę rozproszyć je lub stłumić na różne możliwe sposoby. Media społecznościowe,
16 kwietnia 2022
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do góry nogami, obijając sobie głowy? Osoba B: To niemożliwe, ponieważ byłoby to wbrew teorii kwantowej,
16 kwietnia 2022
Zaburzenia lękowe uogólnione- test (nerwica lękowa) 1. Czy miewasz poniżej wymienione objawy( co najmniej 4 jednocześnie)?: przyspieszony lub nieregularny rytm pracy serca pocenie się drżenie lub niepokój suchość w ustach
13 kwietnia 2022
Część I Atak paniki- jakie są objawy i jak wygląda atak paniki? Czym jest atak paniki? Atak paniki- jakie są objawy ataku paniki, co się dzieje w chwili ataku paniki?
13 kwietnia 2022
Pierwszy atak paniki często kończy się na pogotowiu. Intensywność doświadczanej emocji, przerażające objawy z ciała tworzą poczucie, że śmierć jest nieuchronna... i albo zawał albo udar, a w najlepszym przypadku
12 kwietnia 2022
Napady paniki- test (nerwica lękowa): Sprawdź czy cierpisz na zaburzenia lękowe (nerwica lękowa). 1. Czy występują u Ciebie poniżej wymienione objawy (co najmniej 4 poniżej wymienione jednocześnie)?: przyspieszona lub nieregularna
Pierwszy atak paniki często kończy się na pogotowiu. Intensywność doświadczanej emocji, przerażające objawy z ciała tworzą poczucie, że śmierć jest nieuchronna... i albo zawał albo udar, a w najlepszym przypadku
Część I Atak paniki- jakie są objawy i jak wygląda atak paniki? Czym jest atak paniki? Atak paniki- jakie są objawy ataku paniki, co się dzieje w chwili ataku paniki?
Wiele osób opisując swoje przeżywanie lęku, mówi o doświadczeniu, które określa jako trudne do wytłumaczenia, ale szczególnie nieprzyjemne i przerażające. Są to derealizacja i depersonalizacja. Na czym polega depersonalizacja i
Dlaczego walka z atakami lęku / paniki bywa nieskuteczna? W jaki sposób rozwijają się zaburzenia lękowe (nerwica lękowa) z lękiem napadowym? Jakie są przyczyny rozwoju lęku? Co to jest atak
To wspaniałe, że jako członek rodziny lub przyjaciel, troszczysz się i chcesz pomóc swojemu bliskiemu poszukując informacji, które ułatwią mu odzyskanie równowagi w kryzysie psychicznym. Wiedza na temat specyfiki tych
OCD co to znaczy? Zaburzenie obsesyjno- kompulsywne- Obsessive- Compulsive Disorders – OCD (inaczej nerwica natręctw). OCD to inaczej skrót od Obsessive- Compulsive Disorders czyli zaburzenia obsesyjno- kompulsywne nazywane dawniej nerwicą
Można zdobyć wiedzę na temat lęku, przeczytać książkę, przerobić i wypracowywać techniki, które mają podpowiadać jak pokonać swój lęk... a i tak w jedną stronę rozsądek a w drugą emocje.
Pozwól sobie być taki jaki jesteś.  Temat poczucia własnej wartości i samooceny jest chyba najchętniej poruszanym tematem na blogach, a także na rynku wydawniczym. Można pomyśleć, że napisano już na

Popularne artykuły

 

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:


Nela pisze: 23.12. 2021 godz. 18:48

Czy można mieć lęki i ataki paniki od wypalenia zawodowego? Gdy już wiem, że to wypalenie zawodowe co mogę robić? Nie zmienię pracy tak łatwo...? Czy jest jakieś na to leczenie? 

 

 

WRóĆ

15 listopada 2021

Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Poradnia Psychologiczna Online

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

 

Znajdziesz nas na: