UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

15 listopada 2021

autor: Anna Battek

WRóĆ

Wypalenie zawodowe, czyli o "lęku przed poniedziałkiem."


lęk przed pracą

Często zdarza się, że ludzie odczuwają lęk, ale nie potrafią rozpoznać z czym konkretnie jest on związany. Niejednokrotnie bywa on związany z pracą zawodową. W wielu kręgach i grupach zawodowych pokutuje założenie, że nadmierny stres towarzyszący obowiązkom zawodowym to zjawisko naturalne i wpisane w samą ideę pracy.

Wielu z nas wychowywało się w domach, gdzie widzieliśmy i słyszeliśmy, że praca to "dopust boży" ,trzeba ciężko pracować by zarobić na życie i właściwie nie ma z tego wyjścia i trzeba się z tym pogodzić.

Oczywiście, jest wiele zawodów, w które wpisany jest podwyższony poziom stresu. Jednak często istotnym czynnikiem, który sprawia, że czujemy lęk i stres jest to jaki mamy stosunek do naszej pracy, wykonywanego zajęcia czy firmy w której pracujemy.

Jeżeli nie mamy dobrych relacji ze współpracownikami, a nasze obowiązki napawają nas niechęcią, to nawet niezbyt wymagające czynności mogą powodować stres i nasilać uczucie lęku.

Natomiast osoba pracująca z pasją, mocno zaangażowana w jakieś przedsięwzięcie, może nie odczuwać nadmiernego lęku mimo obiektywnie stresujących okoliczności (np. chirurg lub ratownik).

Duże obciążenie obowiązkami, nierealistyczne oczekiwania przełożonych czy praca pod dużą presją może powodować poczucie wypalenia zawodowego, zniechęcenia, frustracji i uczucia ciągłego zmęczenia.

Czasem bywa tak, że sami przed sobą nie chcemy przyznać, że nasza praca nie jest dla nas odpowiednia. Unikamy konfrontacji z tym z wielu przyczyn, niektórzy z lęku o stabilizację finansową jeśli etat i stała pensja lub wysokie zarobki dają nam poczucie bezpieczeństwa.

 

Z jakich powodów nie chcemy przyznać, że praca nie jest dla nas odpowiednia?

 

  • gdy dużo czasu, naszych zasobów, często również finansowych przeznaczyliśmy na uzyskanie wykształcenia i zdobycia doświadczenia w dziedzinie dotychczasowej aktywności zawodowej.
  • gdy obawiamy się zmian, bo nie mamy zaufania do tego czy zdołamy zmienić sytuację na bardziej korzystną.
  • gdy zwyczajnie nie wiemy w jakim innym obszarze moglibyśmy działać zawodowo i co zapewni nam stabilne dochody.

 

Lęki w nocy przed poniedziałkiem. Czy to Cię dotyczy?

 

Gdy utkniemy w takim punkcie, możemy być owładnięci lękiem z dwóch stron – czujemy niechęć i zmęczenie obecną pracą (pojawiają się lęki przed poniedziałkiem, kolejnym tygodniem pracy, lęki w nocy – „rano znowu trzeba tam iść”), a jednocześnie pojawia lęk, że nie wiemy co innego moglibyśmy zrobić i jak zmienić tą sytuację.

 

A może odejść?

 

Gdy już przyznamy się sami przed sobą, że w obecnej pracy nie chcemy zostać – zamiast ulgi czujemy często kolejny lęk o to jak poradzimy sobie z procesem zmiany, czy da nam oczekiwany rezultat, ile czasu to zajmie.

Niezmiernie ważne jest aby zapewnić sobie wsparcie, aby po kolei rozprawiać się z tymi lękami. Wstanie podwyższonego niepokoju trudno nam podejmować racjonalne przemyślane decyzje, a przy silnym lęku jest to wręcz niemożliwe.

 

Boję się, że to za późno...

 

Wiele osób, gdy zdoła uznać tę niewygodną prawdę, że chcieliby robić zawodowo coś zupełnie innego niż dotychczas, odczuwa silny lęk przed dokonaniem takiego przewrotu w swoim życiu. Niestety, często bywa tak, że bliscy i przyjaciele, zamiast w tym wesprzeć, starają się odwieść osobę od takiego pomysłu. Warto wtedy znaleźć w swoim otoczeniu kogoś, kto będzie nam kibicował i wspierał podczas tej przemiany.

Bo czy w imię „przewidywalności i spokoju” wolimy zostać w pracy, która nas stresuje i męczy przez kolejne lata?

Obecnie, mnóstwo ludzi, niezależnie od wieku, zmienia swoją drogę zawodową kilka razy w ciągu życia zakładając nowe firmy, wchodząc w nowe branże lub rezygnując z etatu w jednej instytucji, nawet jeśli spędzili w niej całe dotychczasowe życie zawodowe.

W obecnych warunkach możliwości zdobywania nowych kwalifikacji są zupełnie inne niż dawniej i praktycznie nieograniczone (choćby poprzez możliwość edukacji online w formie zdalnej).

Nie musimy pozostawać w pierwszym wyuczonym zawodzie.

Tylko metodą próbowania nowych rzeczy i zdobywania nowych doświadczeń nabywamy wiedzę o tym co będzie dla nas odpowiednie. Nie musimy tkwić w okolicznościach, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo.

Dokonanie korzystnych zmian jest realne, jeżeli poradzimy sobie z lękiem, który często sprawia, że nie widzimy nowych możliwości, gdyż owładnięci lękiem nie potrafimy spojrzeć z innej lub szerszej perspektywy. Przy pomocy drugiej osoby staje się to znacznie łatwiejsze.

 

Czytaj więcej:

 

Nie bój się stresu. Zamień stres w ciekawość.

Jak poradzić sobie z rozstaniem/rozwodem?- lęk i stres w sytuacji rozwodu.

 

rozwód co robić

Anna Battek- Psycholog, Konsultantka Psychoterapii pozytywnej, Terapeuta, mediator rodzinny. Ukończyła dwustopniowe zaawansowane szkolenie z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Studium Psychoterapii Par oraz wiele szkoleń z zakresu rozwoju osobistego. Ukończyła szkolenie we Wrocławskim Instytucie Psychoterapii (afiliowane przez European Association for Psychotherapy) uzyskując międzynarodowy certyfikat Konsultanta Psychoterapii Pozytywnej. Pomaga osobom doświadczającym lęków, stresu, wypalenia zawodowego, zaburzeń depresyjnych oraz problemów w życiu osobistym i społecznym, a także w sytuacji kryzysów życiowych takich jak rozwód i rozstanie, strata.

Stany lękowe- co to w Twoim życiu oznacza? Jak pozbyć się lęku z organizmu? Czy
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do
Poniżej znajdziesz krótki poradnik co robić, gdy przechodzisz przez atak paniki. Przeczytasz tutaj o tym,
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć
1. Co to jest fobia społeczna/ lęk społeczny? 2. Nieśmiałość czy fobia społeczna (lęk społeczny)?
To wspaniałe, że jako członek rodziny lub przyjaciel, troszczysz się i chcesz pomóc swojemu bliskiemu
Wiele osób opisując swoje przeżywanie lęku lub zaburzeń lekowych, mówi o doświadczeniu, które określa jako
Czym są zaburzenia lękowe- inaczej nerwica lękowa- objawy- na czym to polega? Czym jest nerwica
Gdy za złością ukrywa się lęk, a za lękiem złość... Złość i lęk to emocje,
Można zdobyć wiedzę na temat lęku, przeczytać książkę, przerobić i wypracowywać techniki, które mają podpowiadać
Problemy ze snem a nerwica lękowa. Problemy ze snem są jednym z objawów nerwicy lękowej,

 

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:


Nela pisze: 23.12. 2021 godz. 18:48

Czy można mieć lęki i ataki paniki od wypalenia zawodowego? Gdy już wiem, że to wypalenie zawodowe co mogę robić? Nie zmienię pracy tak łatwo...? Czy jest jakieś na to leczenie? 

 

 

PORADNIA PSYCHOLOGICZNA ONLINE

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

Współpraca

 

Znajdziesz nas na:

Copyright © 2019- 2024 by totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!