Usługi:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

 

Regulamin 

Polityka prywatności

FAQ- dowiedz się więcej o psychoterapii

Cennik i metody płatności

Poradnia Psychologiczna Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright © 2019- 2021 totylkostrach.pl

lęki w nocy w wypaleniu zawodowym


Wypalenie zawodowe czyli o "lęku przed poniedziałkiem."


15 listopada 2021

WRóĆ

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
26 listopada 2021
Żyjemy w czasie maksymalizacji efektywności. Świat ma być szybszy, produktywność większa – tacy sami mamy stać się my. Towarzyszy nam stały stres, powodowanym wzrastającym pędem życia oraz ciągły lęk, że
25 listopada 2021
Wiele osób doświadcza lęku uogólnionego, którego nie można powiązać z konkretnym zagrożeniem czy sytuacją stresującą. Ponadto, wraz z tym lękiem możemy borykać się z różnymi dolegliwościami ciała, dla których lekarze
23 listopada 2021
Odczucie lęku jest znane każdemu z nas. Zwykle udaje nam się opanować jego objawy w ramach własnych zasobów, czy  też przy wsparciu bliskich osób. Bywają też okoliczności, w których korzystamy
15 listopada 2021
Często zdarza się, że ludzie odczuwają lęk, ale nie potrafią rozpoznać z czym konkretnie jest on związany. Niejednokrotnie bywa on związany z pracą zawodową. W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że
13 listopada 2021
Gdy rozpada się nasz związek- czy to wieloletni jak małżeństwo czy krótszy, ale taki z którymi wiązaliśmy duże nadzieje- u większości osób pojawia się lęk, ciągły lub nasilający się okresowo,

Czytaj więcej:

Anna Battek- Psycholog, psychoterapeuta, mediator rodzinny. Ukończyła dwustopniowe zaawansowane szkolenie z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Studium Psychoterapii Par oraz wiele szkoleń z zakresu rozwoju osobistego. Ukończyła szkolenie we Wrocławskim Instytucie Psychoterapii (afiliowane przez European Association for Psychotherapy) uzyskując międzynarodowy certyfikat Konsultanta Psychoterapii Pozytywnej. Pomaga osobom doświadczającym lęków, stresu, wypalenia zawodowego, zaburzeń depresyjnych oraz problemów w życiu osobistym i społecznym, a także w sytuacji kryzysów życiowych takich jak rozwód i rozstanie, strata.

psychoterapia nerwicy lękowej

Często zdarza się, że ludzie odczuwają lęk, ale nie potrafią rozpoznać z czym konkretnie jest on związany. Niejednokrotnie bywa on związany z pracą zawodową. W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że normą jest to, że praca nas stresuje jak również, że trzeba się z tym pogodzić, bo po prostu „tak już jest”.

 

Wielu z nas wychowywało się w domach, gdzie widzieliśmy i słyszeliśmy, że praca to "dopust boży", trzeba ciężko pracować by zarobić na życie i właściwie nie ma z tego wyjścia i trzeba się z tym pogodzić.

Oczywiście, jest wiele zawodów, w które wpisany jest podwyższony poziom stresu. Jednak często istotnym czynnikiem, który sprawia, że czujemy lęk i stres jest to jaki mamy stosunek do naszej pracy, wykonywanego zajęcia czy firmy w której pracujemy.

Jeżeli nie lubimy naszej pracy, zakresu obowiązków czy współpracowników, to nawet obiektywnie mało stresujące zajęcie może wzbudzać w nas lęki i podwyższać poziom stresu.

Z kolei, gdy pasjonujemy się naszą pracą, naprawdę jesteśmy w nią zaangażowani sercem, to nawet w obiektywnie stresujących warunkach (np. w ratownictwie) możemy nie ulegać lękowi.

Duże obciążenie obowiązkami, nierealistyczne oczekiwania przełożonych czy praca pod dużą presją może powodować poczucie wypalenia zawodowego, zniechęcenia, frustracji i uczucia ciągłego zmęczenia.

Czasem bywa tak, że sami przed sobą nie chcemy przyznać, że dana praca nie jest dla nas odpowiednia. Z różnych powodów unikamy konfrontacji z tym faktem – może z obaw o stabilizację finansową jeśli etat i stała pensja lub wysokie zarobki dają nam poczucie bezpieczeństwa.

 

Z jakich powodów nie chcemy przyznać, że praca nie jest dla nas odpowiednia?

gdy wiele zainwestowaliśmy czasu, energii i pieniędzy, by zdobyć konkretne wykształcenie i przygotowanie zawodowe

gdy obawiamy się zmian w życiu zawodowym, bo nie mamy pewności, że inny wybór da nam coś lepszego

gdy zwyczajnie nie wiemy co innego moglibyśmy robić zawodowo, co dawałoby nam i godne zarobki i satysfakcję.

 

Lęki w nocy przed poniedziałkiem.

Czy to Cię dotyczy?

 

Gdy utkniemy w takim punkcie, możemy być owładnięci lękiem z dwóch stron – z jednej strony chodzenie do nielubianej pracy wyczerpuje nas i stresuje (pojawiają się lęki przed poniedziałkiem, kolejnym tygodniem pracy, lęki w nocy – „rano znowu trzeba tam iść”), zaś z drugiej strony lęk, że nie wiemy co innego moglibyśmy zrobić i jak zmienić tą sytuację.

 

A może odejść?

 

Gdy już przyznamy się sami przed sobą, że w obecnej pracy nie chcemy zostać – zamiast ulgi czujemy często kolejny lęk o to jak poradzimy sobie z procesem zmiany, czy da nam oczekiwany rezultat, ile czasu to zajmie.

Warto w tym procesie mieć wsparcie, aby po kolei rozprawiać się z tymi lękami. W stanie podwyższonego niepokoju trudno nam podejmować racjonalne przemyślane decyzje, a przy silnym lęku jest to wręcz niemożliwe.

 

Boję się, że to za późno...

 

Wiele osób ma też przekonanie, że „już jest za późno na zmiany” – zwłaszcza gdy odkryją, że pragnęliby całkowicie się przekwalifikować i zacząć robić zawodowo coś zupełnie innego. Niejednokrotnie otoczenie – rodzina i znajomi (powodowani własnymi obawami) wręcz zniechęcają do takich odważnych decyzji. Trzeba jednak zastanowić się, czy jeśli mamy np. 40 lat i już niemal 20 lat męczymy się w pracy, której nie lubimy, to czy jesteśmy gotowi robić to przez kolejnych 20 czy 25 lat.

 

Nigdy nie jest za późno na nowy początek – wiele osób nawet po pięćdziesiątym roku życia zmienia swoje życie zawodowe, odchodząc z etatu i zakładając własne działalności.

 

Już minęły czasy, gdy człowiek spędzał całe życie zawodowe w jednym miejscu pracy. Młodzi ludzie są bardziej otwarci na elastyczność w tym zakresie, choć również im zdarza się, że po przeznaczeniu kilku lat na studia w określonym kierunku i 2-3 latach pracy w wyuczonym zawodzie, odkrywają, że to nie jest coś co chcą robić przez kolejne lata.

Dobrze jest też pamiętać, że nie musimy czuć się zobowiązani do pozostania w wyuczonym zawodzie. Mamy prawo do zmiany zdania i to nie jest żadne błąd. Po prostu wcześniej nie wiedzieliśmy jakie to będzie dla nas, dopóki nie doświadczyliśmy tego, albo trzymani w objęciach lęku tkwiliśmy w sytuacji, która sprawiała, że czuliśmy się coraz gorzej.

Zmiany na lepsze są możliwe, o ile poradzimy sobie z lękiem, który często paraliżuje nasze działania i sprawia, że nie widzimy innych perspektyw, rozwiązań i możliwości. 

 

autor: Anna Battek

UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną