Usługi:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

 

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

Poradnia Psychologiczna Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

UMÓW wizytę ON-LINE lub Konsultację Telefoniczną 

Copyright © 2019- 2021 totylkostrach.pl


Fobia społeczna- czy to nieśmiałość czy już fobia społeczna?


05 października 2021

WRóĆ

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
26 listopada 2021
Żyjemy w czasie maksymalizacji efektywności. Świat ma być szybszy, produktywność większa – tacy sami mamy stać się my. Towarzyszy nam stały stres, powodowanym wzrastającym pędem życia oraz ciągły lęk, że
25 listopada 2021
Wiele osób doświadcza lęku uogólnionego, którego nie można powiązać z konkretnym zagrożeniem czy sytuacją stresującą. Ponadto, wraz z tym lękiem możemy borykać się z różnymi dolegliwościami ciała, dla których lekarze
23 listopada 2021
Odczucie lęku jest znane każdemu z nas. Zwykle udaje nam się opanować jego objawy w ramach własnych zasobów, czy  też przy wsparciu bliskich osób. Bywają też okoliczności, w których korzystamy
15 listopada 2021
Często zdarza się, że ludzie odczuwają lęk, ale nie potrafią rozpoznać z czym konkretnie jest on związany. Niejednokrotnie bywa on związany z pracą zawodową. W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że
13 listopada 2021
Gdy rozpada się nasz związek- czy to wieloletni jak małżeństwo czy krótszy, ale taki z którymi wiązaliśmy duże nadzieje- u większości osób pojawia się lęk, ciągły lub nasilający się okresowo,

Czytaj więcej:

Anna Szot- Psycholog, psychoterapeuta, studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym SWPS w Sopocie (specjalizacja: psychologia kliniczna). Zrealizowała szkolenie I i II stopnia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz I stopień Racjonalnej Terapii Zachowań. Członek Pomorskiego Holistycznego Centrum Profilaktyki i Edukacji Nowotworowej. Doświadczenie zdobywała pracując z osobami w dużym kryzysie psychicznym w Stacjonarnym Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza oraz w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Prowadzi prywatną praktykę psychologiczną w Gdańsku.

 
psychoterapia nerwicy lękowej

Większość ludzi w sytuacjach społecznych, nowych czy podczas publicznego wystąpienia, odczuwa lęk- jest to naturalna reakcja na tego typu sytuację. Jeżeli jednak lęk jest na tyle silny, że powoduje unikanie takich sytuacji, wiąże się to z dużym stresem.

Pojawiają się objawy lękowe: drżenie rąk, zaczerwienienie twarzy, mdłości, odrętwienie, duszność, zawroty głowy, częste wizyty w toalecie itp. 

Jeżeli lęk pojawia się przed wyjściem do sklepu, rozmową telefoniczną, kiedy dzwoni nieznany numer czy gdy próbujemy telefonicznie umówić wizytę u lekarza, to taki stan zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie.

 


Może to tylko nieśmiałość?

A może jestem introwertykiem?


 

Nieśmiałość- podobnie jak introwersja jest cechą osobowości, fobia społeczna- to zaburzenie lękowe. Introwertyk może odmówić spotkania ze znajomymi, bo woli posiedzieć w spokoju i poczytać książkę, osoba z fobią bardzo chciałaby wyjść, jednak lęk jej na to nie pozwala.

 


Czego boi się osoba z fobią społeczną?


 

Zwykle boi się, że inni będą ją oceniać, że zrobi coś niemądrego, dziwnego, głupiego. Boi się tego, co inni o niej pomyślą. To strach przed zażenowaniem, upokorzeniem. Takiej osobie może się wydawać, że wszyscy wokół na nią patrzą i oceniają ją. 

Fobia bardzo często objawia się w postaci lęku przed wystąpieniami publicznymi, przed zarumienieniem, zadławieniem czy upuszczeniem jedzenia podczas posiłku w miejscu publicznym. Czasem fobia społeczna dotyczy każdej sytuacji społecznej, w której mamy poczucie, że jesteśmy obserwowani czy oceniani.

Osoba dotknięta fobią społeczną zdaje sobie sprawę, że jej lęk jest nieadekwatny do sytuacji, nie łagodzi to jednak jego objawów. 

Lęki społeczne do pewnego stopnia dotyczą wszystkich ludzi, są powszechne, warto zgłosić się po pomoc, jeśli utrudniają codzienną aktywność, przeszkadzają w relacjach z innymi ludźmi, gdy pojawia się ból psychiczny z nimi związany.

Tak jak w przypadku innych lęków, najlepszym sposobem na pozbycie się fobii jest konfrontacja z nią, oczywiście stopniowa. Najpierw fobię trzeba zrozumieć, potem stopniowo ją łagodzić.  

Unikanie sytuacji społecznych w dłuższej perspektywie nasila fobię społeczną. 

 


Fobia społeczna- jaka terapia?


 

Najbardziej skuteczną formą pomocy jest psychoterapia. Do metod wykorzystywanych w leczeniu fobii społecznej należą m.in.:

- trening relaksacyjny, ćwiczenia oddechowe,

- metody poznawcze i ekspozycyjne,

- koncentracja na zadaniu,

- techniki wyobrażeniowe,

- trening umiejętności społecznych,

- trening asertywności,

- farmakoterapia, najlepiej w połączeniu z psychoterapią (kiedy leki maskują lęk i pacjent nie ma z nim kontaktu, może nie być w stanie w dłuższej perspektywie sobie z nim poradzić).

 

Literatura:

Edmund J. Bourne Lęk i fobia

 

autor: Anna Szot

UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną