UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

autor: Anna Szot

Większość ludzi w sytuacjach społecznych, nowych czy podczas publicznego wystąpienia, odczuwa lęk- jest to naturalna reakcja na tego typu sytuację. Jeżeli jednak lęk jest na tyle silny, że powoduje unikanie takich sytuacji, wiąże się to z dużym stresem.

Pojawiają się objawy lękowe: drżenie rąk, zaczerwienienie twarzy, mdłości, odrętwienie, duszność, zawroty głowy, częste wizyty w toalecie itp. 

Jeżeli lęk pojawia się przed wyjściem do sklepu, rozmową telefoniczną, kiedy dzwoni nieznany numer czy gdy próbujemy telefonicznie umówić wizytę u lekarza, to taki stan zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie.

 


Może to tylko nieśmiałość?

A może jestem introwertykiem?


 

Nieśmiałość- podobnie jak introwersja jest cechą osobowości, natomiast fobia społeczna- to zaburzenie lękowe. Introwertyk może odmówić spotkania ze znajomymi, bo woli posiedzieć w spokoju i poczytać książkę, osoba z fobią społeczną bardzo chciałaby wyjść, jednak lęk jej na to nie pozwala.

 


Czego boi się osoba z fobią społeczną?


 

Zwykle boi się, że inni będą ją oceniać, że zrobi coś niemądrego, dziwnego, głupiego. Boi się tego, co inni o niej pomyślą. To strach przed zażenowaniem, upokorzeniem. Takiej osobie może się wydawać, że wszyscy wokół na nią patrzą i oceniają ją. 

Fobia społeczna bardzo często objawia się w postaci lęku przed wystąpieniami publicznymi, przed zarumienieniem, zadławieniem czy upuszczeniem jedzenia podczas posiłku w miejscu publicznym. Czasem fobia dotyczy każdej sytuacji społecznej, w której mamy poczucie, że jesteśmy obserwowani czy oceniani.

Osoba dotknięta fobią społeczną zdaje sobie sprawę, że jej lęk jest nieadekwatny do sytuacji, nie łagodzi to jednak jego objawów. 

Lęki społeczne do pewnego stopnia dotyczą wszystkich ludzi, są powszechne, warto zgłosić się po pomoc, jeśli utrudniają codzienną aktywność, przeszkadzają w relacjach z innymi ludźmi, gdy pojawia się ból psychiczny z nimi związany.

Tak jak w przypadku innych lęków, najlepszym sposobem na pozbycie się fobii społecznej jest konfrontacja z nią, oczywiście stopniowa. Najpierw fobię trzeba zrozumieć, potem stopniowo ją łagodzić.  

Unikanie sytuacji społecznych w dłuższej perspektywie nasila fobię społeczną. 

 


Fobia społeczna- jaka terapia?


 

Najbardziej skuteczną formą pomocy jest psychoterapia. Do metod wykorzystywanych w leczeniu fobii społecznej należą m.in.:

- trening relaksacyjny, ćwiczenia oddechowe,

- metody poznawcze i ekspozycyjne,

- koncentracja na zadaniu,

- techniki wyobrażeniowe,

- trening umiejętności społecznych,

- trening asertywności,

- farmakoterapia, najlepiej w połączeniu z psychoterapią (kiedy leki maskują lęk i pacjent nie ma z nim kontaktu, może nie być w stanie w dłuższej perspektywie sobie z nim poradzić).

 

Literatura:

Edmund J. Bourne, Lęk i fobia, 2011, Kraków WUJ.

 
psychoterapia nerwicy lękowej

Anna Szot- Psycholog, psychoterapeuta, studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym SWPS w Sopocie (specjalizacja: psychologia kliniczna). Zrealizowała szkolenie I i II stopnia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz I stopień Racjonalnej Terapii Zachowań. Członek Pomorskiego Holistycznego Centrum Profilaktyki i Edukacji Nowotworowej. Doświadczenie zdobywała pracując z osobami w dużym kryzysie psychicznym w Stacjonarnym Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza oraz w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Prowadzi prywatną praktykę psychologiczną w Gdańsku.

 

Artykuły wg kategorii

ATAKI PANIKI ZABURZENIA LĘKOWE

UOGÓLNIONE ZABURZENIA LĘKOWE

ZABURZENIA OBSESYJNO- KOMPULSYWNE OCD

FOBIA SPOŁECZNA

LĘKI W TWOIM ŻYCIU

NIE BÓJ SIĘ ...TEGO CO CZUJESZ

TERAPIA LĘKU  PSYCHOTERAPIA

LĘK W TWOIM CIELE

STRES I ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO

Czytaj więcej:

12 lipca 2023
Najczęściej ludzie boją się samotności i robią wszystko, aby jej uniknąć. Jeśli doświadczają poczucia samotności starają się za wszelką cenę rozproszyć je lub stłumić na różne możliwe sposoby. Media społecznościowe,
16 kwietnia 2022
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do góry nogami, obijając sobie głowy? Osoba B: To niemożliwe, ponieważ byłoby to wbrew teorii kwantowej,
16 kwietnia 2022
Zaburzenia lękowe uogólnione- test (nerwica lękowa) 1. Czy miewasz poniżej wymienione objawy( co najmniej 4 jednocześnie)?: przyspieszony lub nieregularny rytm pracy serca pocenie się drżenie lub niepokój suchość w ustach
13 kwietnia 2022
Część I Atak paniki- jakie są objawy i jak wygląda atak paniki? Czym jest atak paniki? Atak paniki- jakie są objawy ataku paniki, co się dzieje w chwili ataku paniki?
13 kwietnia 2022
Pierwszy atak paniki często kończy się na pogotowiu. Intensywność doświadczanej emocji, przerażające objawy z ciała tworzą poczucie, że śmierć jest nieuchronna... i albo zawał albo udar, a w najlepszym przypadku
12 kwietnia 2022
Napady paniki- test (nerwica lękowa): Sprawdź czy cierpisz na zaburzenia lękowe (nerwica lękowa). 1. Czy występują u Ciebie poniżej wymienione objawy (co najmniej 4 poniżej wymienione jednocześnie)?: przyspieszona lub nieregularna
12 kwietnia 2022
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u Ciebie wystąpienie napadów paniki, lęku lub uczucia duszności (objawy lęku dotyczą co najmniej dwóch poniższych
31 marca 2022
Lęk, mimo że powszechny i nieunikniony, jest emocją, która potrafi naprawdę udręczyć człowieka. Jak to się dzieje, że w obiektywnie tej samej sytuacji odczuwasz ogromny lęk, któremu czasem towarzyszą napady

 

Dodaj komentarz:

 

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

 

WRóĆ

08 lutego 2022


Fobia społeczna- czy to nieśmiałość czy już fobia społeczna?


Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Poradnia Psychologiczna Online

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

 

Znajdziesz nas na: