autor: Anna Szot
Pojawiają się objawy lękowe: drżenie rąk, zaczerwienienie twarzy, mdłości, odrętwienie, duszność, zawroty głowy, częste wizyty w toalecie itp.
Jeżeli lęk pojawia się przed wyjściem do sklepu, rozmową telefoniczną, kiedy dzwoni nieznany numer czy gdy próbujemy telefonicznie umówić wizytę u lekarza, to taki stan zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie.
Nieśmiałość- podobnie jak introwersja jest cechą osobowości, natomiast fobia społeczna- to zaburzenie lękowe. Introwertyk może odmówić spotkania ze znajomymi, bo woli posiedzieć w spokoju i poczytać książkę, osoba z fobią społeczną bardzo chciałaby wyjść, jednak lęk jej na to nie pozwala.
Zwykle boi się, że inni będą ją oceniać, że zrobi coś niemądrego, dziwnego, głupiego. Boi się tego, co inni o niej pomyślą. To strach przed zażenowaniem, upokorzeniem. Takiej osobie może się wydawać, że wszyscy wokół na nią patrzą i oceniają ją.
Fobia społeczna bardzo często objawia się w postaci lęku przed wystąpieniami publicznymi, przed zarumienieniem, zadławieniem czy upuszczeniem jedzenia podczas posiłku w miejscu publicznym. Czasem fobia dotyczy każdej sytuacji społecznej, w której mamy poczucie, że jesteśmy obserwowani czy oceniani.
Osoba dotknięta fobią społeczną zdaje sobie sprawę, że jej lęk jest nieadekwatny do sytuacji, nie łagodzi to jednak jego objawów.
Lęki społeczne do pewnego stopnia dotyczą wszystkich ludzi, są powszechne, warto zgłosić się po pomoc, jeśli utrudniają codzienną aktywność, przeszkadzają w relacjach z innymi ludźmi, gdy pojawia się ból psychiczny z nimi związany.
Tak jak w przypadku innych lęków, najlepszym sposobem na pozbycie się fobii społecznej jest konfrontacja z nią, oczywiście stopniowa. Najpierw fobię trzeba zrozumieć, potem stopniowo ją łagodzić.
Unikanie sytuacji społecznych w dłuższej perspektywie nasila fobię społeczną.
Najbardziej skuteczną formą pomocy jest psychoterapia. Do metod wykorzystywanych w leczeniu fobii społecznej należą m.in.:
- trening relaksacyjny, ćwiczenia oddechowe,
- metody poznawcze i ekspozycyjne,
- koncentracja na zadaniu,
- techniki wyobrażeniowe,
- trening umiejętności społecznych,
- trening asertywności,
- farmakoterapia, najlepiej w połączeniu z psychoterapią (kiedy leki maskują lęk i pacjent nie ma z nim kontaktu, może nie być w stanie w dłuższej perspektywie sobie z nim poradzić).
Literatura:
Edmund J. Bourne, Lęk i fobia, 2011, Kraków WUJ.
Anna Szot- Psycholog, psychoterapeuta, studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym SWPS w Sopocie (specjalizacja: psychologia kliniczna). Zrealizowała szkolenie I i II stopnia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz I stopień Racjonalnej Terapii Zachowań. Członek Pomorskiego Holistycznego Centrum Profilaktyki i Edukacji Nowotworowej. Doświadczenie zdobywała pracując z osobami w dużym kryzysie psychicznym w Stacjonarnym Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza oraz w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Prowadzi prywatną praktykę psychologiczną w Gdańsku.
Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl
Poradnia Psychologiczna Online
Terapia Lęku Online
tel. 502 291 584
kontakt@totylkostrach.pl
USŁUGI:
Konsultacje psychologiczne online
Psychoterapia online
Konsultacje telefoniczne
Znajdziesz nas na: