Usługi:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

FAQ- dowiedz się więcej o psychoterapii

Cennik i metody płatności

Poradnia Psychologiczna Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright © 2019- 2021 totylkostrach.pl


Fobia społeczna- czy to nieśmiałość czy już fobia społeczna?


05 października 2021

WRóĆ

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
05 października 2021
Większość ludzi w sytuacjach społecznych, nowych czy podczas publicznego wystąpienia, odczuwa lęk- jest to naturalna reakcja na tego typu sytuację. Jeżeli jednak lęk jest na tyle silny, że powoduje unikanie
29 września 2021
Lęk przed śmiercią. Śmierć jest częścią naszego życia, a lęk przed nią jest naturalny. Nie oznacza to jednak, że wszyscy boimy się tego samego. Osoba, która stoi w obliczu zagrożenia
28 września 2021
Lęk, mimo że powszechny i nieunikniony, jest emocją, która potrafi naprawdę udręczyć człowieka. Jak to się dzieje, że w obiektywnie tej samej sytuacji odczuwasz ogromny lęk, któremu czasem towarzyszą napady
12 lipca 2021
Dlaczego walka z atakami paniki bywa nieskuteczna? W jaki sposób rozwijają się zaburzenia lękowe (nerwica lękowa) z atakami paniki? Co to jest atak paniki? Atak paniki to reakcja lękowa polegająca
10 lutego 2021
Gdy za złością ukrywa się lęk, a za lękiem złość... Złość i lęk to emocje, które mogą zamieniać się ze sobą. Obie mogą pojawić się wtedy gdy ocenimy sytuację jako

Czytaj więcej:

Anna Szot- Psycholog, psychoterapeuta, studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym SWPS w Sopocie (specjalizacja: psychologia kliniczna). Zrealizowała szkolenie I i II stopnia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz I stopień Racjonalnej Terapii Zachowań. Członek Pomorskiego Holistycznego Centrum Profilaktyki i Edukacji Nowotworowej. Doświadczenie zdobywała pracując z osobami w dużym kryzysie psychicznym w Stacjonarnym Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza oraz w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Prowadzi prywatną praktykę psychologiczną w Gdańsku.

 
psychoterapia nerwicy lękowej

Większość ludzi w sytuacjach społecznych, nowych czy podczas publicznego wystąpienia, odczuwa lęk- jest to naturalna reakcja na tego typu sytuację. Jeżeli jednak lęk jest na tyle silny, że powoduje unikanie takich sytuacji, wiąże się to z dużym stresem.

Pojawiają się objawy lękowe: drżenie rąk, zaczerwienienie twarzy, mdłości, odrętwienie, duszność, zawroty głowy, częste wizyty w toalecie itp. 

Jeżeli lęk pojawia się przed wyjściem do sklepu, rozmową telefoniczną, kiedy dzwoni nieznany numer czy gdy próbujemy telefonicznie umówić wizytę u lekarza, to taki stan zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie.

 


Może to tylko nieśmiałość?

A może jestem introwertykiem?


 

Nieśmiałość- podobnie jak introwersja jest cechą osobowości, fobia społeczna- to zaburzenie lękowe. Introwertyk może odmówić spotkania ze znajomymi, bo woli posiedzieć w spokoju i poczytać książkę, osoba z fobią bardzo chciałaby wyjść, jednak lęk jej na to nie pozwala.

 


Czego boi się osoba z fobią społeczną?


 

Zwykle boi się, że inni będą ją oceniać, że zrobi coś niemądrego, dziwnego, głupiego. Boi się tego, co inni o niej pomyślą. To strach przed zażenowaniem, upokorzeniem. Takiej osobie może się wydawać, że wszyscy wokół na nią patrzą i oceniają ją. 

Fobia bardzo często objawia się w postaci lęku przed wystąpieniami publicznymi, przed zarumienieniem, zadławieniem czy upuszczeniem jedzenia podczas posiłku w miejscu publicznym. Czasem fobia społeczna dotyczy każdej sytuacji społecznej, w której mamy poczucie, że jesteśmy obserwowani czy oceniani.

Osoba dotknięta fobią społeczną zdaje sobie sprawę, że jej lęk jest nieadekwatny do sytuacji, nie łagodzi to jednak jego objawów. 

Lęki społeczne do pewnego stopnia dotyczą wszystkich ludzi, są powszechne, warto zgłosić się po pomoc, jeśli utrudniają codzienną aktywność, przeszkadzają w relacjach z innymi ludźmi, gdy pojawia się ból psychiczny z nimi związany.

Tak jak w przypadku innych lęków, najlepszym sposobem na pozbycie się fobii jest konfrontacja z nią, oczywiście stopniowa. Najpierw fobię trzeba zrozumieć, potem stopniowo ją łagodzić.  

Unikanie sytuacji społecznych w dłuższej perspektywie nasila fobię społeczną. 

 


Fobia społeczna- jaka terapia?


 

Najbardziej skuteczną formą pomocy jest psychoterapia. Do metod wykorzystywanych w leczeniu fobii społecznej należą m.in.:

- trening relaksacyjny, ćwiczenia oddechowe,

- metody poznawcze i ekspozycyjne,

- koncentracja na zadaniu,

- techniki wyobrażeniowe,

- trening umiejętności społecznych,

- trening asertywności,

- farmakoterapia, najlepiej w połączeniu z psychoterapią (kiedy leki maskują lęk i pacjent nie ma z nim kontaktu, może nie być w stanie w dłuższej perspektywie sobie z nim poradzić).

 

Literatura:

Edmund J. Bourne Lęk i fobia

 

UMÓW wizytę ON-LINE lub Konsultację Telefoniczną 
tel. 502 291 584

502 291 584

X

autor: Anna Szot