autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska
Niektórzy opisują to jako uczucie oderwania się od własnego ciała, utratę kontaktu z realną rzeczywistością, mówią że życie wydaje się snem lub że wszystko dookoła wydaje się być jakby we mgle.
Jednak największym kłopotem związanym z doświadczaniem tych objawów jest brak świadomości i wiedzy na temat tego co w tym danym momencie się dzieje, a to z kolei prowadzi do dalszego narastania lęku i niepokoju.
Przeżywanie tych objawów rodzi strach i pełne obaw pytania o własne zdrowie psychiczne.
To co chcę o tym najważniejszego powiedzieć to:
Depersonalizacja i derealizacja są częstą konsekwencją i objawem stanów lękowych. W lęku uogólnionym bywają konsekwencją nieustannego zamartwiania się i zaabsorbowania problemami oraz swoim stanem wewnętrznym. Natomiast w sytuacji ataku paniki są wynikiem siły i natężenia doświadczanego lęku.
Ta koncentracja na własnym samopoczuciu, na obserwacji swoich emocji, które często towarzyszy osobom z zaburzeniami lękowymi powoduje ogromne zmęczenie i przeciążenie tą sytuacją. Jednocześnie to skupienie na sobie i swoim świecie wewnętrznym jest tak intensywne, że daje odczucie oderwania się od otoczenia, od świata zewnętrznego.
Towarzyszy temu dezorientacja, brak koncentracji, wyczerpanie po ogromnym wysiłku tego niekończącego się myślenia o sobie i katastroficznych problemach.
Zamartwianie staje się nawykiem, przyzwyczajeniem od którego trudno się oderwać. Gdy głowa jest tak zajęta, gdy jesteś tak oderwany/-na myślami od otoczenia, nie bądźmy zadziwieni, że to prowadzi do tak intensywnych odczuć jak:
Na szczęście, tak jak pisałam, to nie jest niebezpieczne, to minie, jak każdy inny objaw związany z zaburzeniami lękowymi. A nawet nie tylko nie jest niebezpieczne, a stanowi naturalny sposób ochrony.
To uczucie może się przydarzyć również osobom np. w sytuacji żałoby lub innych ciężkich doświadczeń, można powiedzieć, że stanowi taki tymczasowy sposób poradzenia sobie z silnymi emocjami, taki zawór bezpieczeństwa.
Gdy zbyt dużo silnych emocji w danym momencie może być już za trudne na daną chwilę do udźwignięcia, nasz organizm poprzez depersonalizacje/ derealizację tworzy dla nas taką bańkę ochronną.
Gdy minie pierwszy szok, stopniowo można będzie te emocje dopuścić i objawy depersonalizacji/derealizacji też miną.
Jednak chwilowo te emocje są odsunięte, nasz organizm chce nas tak zmusić do odpoczynku.
Można zatem powiedzieć, że Twój umysł próbuje Cię chronić przed tymi wszystkimi myślami i problemami, które przerabiasz w swojej głowie.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, a powyższe porady to mało, nie zwlekaj z umówieniem się na konsultację/psychoterapię do terapeuty zajmującego się lękiem.
Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.
Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl
Poradnia Psychologiczna Online
Terapia Lęku Online
tel. 502 291 584
kontakt@totylkostrach.pl
USŁUGI:
Konsultacje psychologiczne online
Psychoterapia online
Konsultacje telefoniczne
Znajdziesz nas na: