UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska

Wiele osób opisując swoje przeżywanie lęku, mówi o doświadczeniu, które określa jako trudne do wytłumaczenia, ale szczególnie nieprzyjemne i przerażające. Są to derealizacja i depersonalizacja.

 

Na czym polega depersonalizacja i derealizacja?

 

Niektórzy opisują to jako uczucie oderwania się od własnego ciała, utratę kontaktu z realną rzeczywistością, mówią że życie wydaje się snem lub że wszystko dookoła wydaje się być jakby we mgle. 

Jednak największym kłopotem związanym z doświadczaniem tych objawów jest brak świadomości i wiedzy na temat tego co w tym danym momencie się dzieje, a to z kolei prowadzi do dalszego narastania lęku i niepokoju.

Przeżywanie tych objawów rodzi strach i pełne obaw pytania o własne zdrowie psychiczne.

 

"Bałem się, że zwariuję", "To na pewno nie było normalne", "Popadam w ciężką chorobę psychiczną"- oto co mówią osoby, które doświadczyły depersonalizacji/derealizacji.

 

To co chcę o tym najważniejszego powiedzieć to:

 

Jest bezpiecznie, nie zwariujesz, nie popadniesz w obłęd, to nie jest niebezpieczne.

 

Depersonalizacja i derealizacja są częstą konsekwencją i objawem stanów lękowych. W lęku uogólnionym bywają konsekwencją nieustannego zamartwiania się i zaabsorbowania problemami oraz swoim stanem wewnętrznym. Natomiast w sytuacji ataku paniki są wynikiem siły i natężenia doświadczanego lęku.

Ta koncentracja na własnym samopoczuciu, na obserwacji swoich emocji, które często towarzyszy osobom z zaburzeniami lękowymi powoduje ogromne zmęczenie i przeciążenie tą sytuacją. Jednocześnie to skupienie na sobie i swoim świecie wewnętrznym jest tak intensywne, że daje odczucie oderwania się od otoczenia, od świata zewnętrznego.

Towarzyszy temu dezorientacja, brak koncentracji, wyczerpanie po ogromnym wysiłku tego niekończącego się myślenia o sobie i katastroficznych problemach.

 

Poranki już często zaczynają się od zadania sobie pytań:

" Jak się czuję? Jaki ten dzień będzie, czy dam radę? Czy dostanę ataku paniki?"

 

Zamartwianie staje się nawykiem, przyzwyczajeniem od którego trudno się oderwać. Gdy głowa jest tak zajęta, gdy jesteś tak oderwany/-na myślami od otoczenia, nie bądźmy zadziwieni, że to prowadzi do tak intensywnych odczuć jak:

derealizacja i depersonalizacja

 

Na szczęście, tak jak pisałam, to nie jest niebezpieczne, to minie, jak każdy inny objaw związany z zaburzeniami lękowymi. A nawet nie tylko nie jest niebezpieczne, a stanowi naturalny sposób ochrony.

 

Twój organizm broni się w sposób naturalny przed siłą emocji.

 

To uczucie może się przydarzyć również osobom np. w sytuacji żałoby lub innych ciężkich doświadczeń, można powiedzieć, że stanowi taki tymczasowy sposób poradzenia sobie z silnymi emocjami, taki zawór bezpieczeństwa.

Gdy zbyt dużo silnych emocji w danym momencie może być już za trudne na daną chwilę do udźwignięcia, nasz organizm poprzez depersonalizacje/ derealizację tworzy dla nas taką bańkę ochronną.

Gdy minie pierwszy szok, stopniowo można będzie te emocje dopuścić i objawy depersonalizacji/derealizacji też miną.

Jednak chwilowo te emocje są odsunięte, nasz organizm chce nas tak zmusić do odpoczynku.

Można zatem powiedzieć, że Twój umysł próbuje Cię chronić przed tymi wszystkimi myślami i problemami, które przerabiasz w swojej głowie.  

 

Co możesz robić gdy doświadczasz depersonalizacji/derealizacji?

 

  • Spróbuj nie uciekać przed tym stanem, zaakceptuj to i na chwilę zostań w tym oderwaniu, daj sobie czas, nie wymuszaj na sobie tego, że masz się czuć normalnie. Walka z tym będzie miała odwrotny skutek.

 

  • Pomyśl, że to minie, to stan tymczasowy, jedynie jeden z objawów jakich doświadczasz, nie utracisz kontroli nad sobą, to po prostu Twój organizm sam robi Ci przerwę w tej wytężonej pracy umysłu lub od siły emocji jakich doświadczasz. 

 

  • Zwróć się na chwilę do świata zewnętrznego (możesz sobie pomyśleć, że chwilowo jesteś jak komputer w stanie awaryjnym- podstawowe funkcje działają, ale niektóre są wyłączone np. emocje, koncentracja):  zaangażuj się w jakieś zadanie/aktywność, którą robiłeś/ -aś lub w ludzi wokół siebie, zaciekaw się ich sprawami.

 

  • Uznaj, że potrzebujesz czasu, a te objawy zaczną zanikać, nie poganiaj się.

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia, a powyższe porady to mało, nie zwlekaj z umówieniem się na konsultację/psychoterapię do terapeuty zajmującego się lękiem.

 

 

psychoterapia nerwicy lękowej

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

 

Artykuły wg kategorii

ATAKI PANIKI ZABURZENIA LĘKOWE

UOGÓLNIONE ZABURZENIA LĘKOWE

ZABURZENIA OBSESYJNO- KOMPULSYWNE OCD

FOBIA SPOŁECZNA

LĘKI W TWOIM ŻYCIU

NIE BÓJ SIĘ ...TEGO CO CZUJESZ

TERAPIA LĘKU  PSYCHOTERAPIA

LĘK W TWOIM CIELE

STRES I ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO

Najczęściej ludzie boją się samotności i robią wszystko, aby jej uniknąć. Jeśli doświadczają poczucia samotności starają się za wszelką cenę rozproszyć je lub stłumić na różne możliwe sposoby. Media społecznościowe,
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do góry nogami, obijając sobie głowy? Osoba B: To niemożliwe, ponieważ byłoby to wbrew teorii kwantowej,
Zaburzenia lękowe uogólnione- test (nerwica lękowa) 1. Czy miewasz poniżej wymienione objawy( co najmniej 4 jednocześnie)?: przyspieszony lub nieregularny rytm pracy serca pocenie się drżenie lub niepokój suchość w ustach
Część I Atak paniki- jakie są objawy i jak wygląda atak paniki? Czym jest atak paniki? Atak paniki- jakie są objawy ataku paniki, co się dzieje w chwili ataku paniki?
Pierwszy atak paniki często kończy się na pogotowiu. Intensywność doświadczanej emocji, przerażające objawy z ciała tworzą poczucie, że śmierć jest nieuchronna... i albo zawał albo udar, a w najlepszym przypadku
Napady paniki- test (nerwica lękowa): Sprawdź czy cierpisz na zaburzenia lękowe (nerwica lękowa). 1. Czy występują u Ciebie poniżej wymienione objawy (co najmniej 4 poniżej wymienione jednocześnie)?: przyspieszona lub nieregularna
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u Ciebie wystąpienie napadów paniki, lęku lub uczucia duszności (objawy lęku dotyczą co najmniej dwóch poniższych
Lęk, mimo że powszechny i nieunikniony, jest emocją, która potrafi naprawdę udręczyć człowieka. Jak to się dzieje, że w obiektywnie tej samej sytuacji odczuwasz ogromny lęk, któremu czasem towarzyszą napady
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć trochę bardziej co się z Tobą dzieje. Mam nadzieję, że czytając je zmienisz swój kierunek
Z uwagi na różne subiektywne wzorce zachowań oraz przekazy kulturowe ludzie na różne sposoby pokazują i postrzegają swoje emocje. To co dla jednych jest naturalne, dla innych będzie wyrazem słabości

Czytaj więcej:

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:

 

WRóĆ

05 lutego 2022


Depersonalizacja i derealizacja- objawy na jakie często skarżą się osoby z zaburzeniami lękowymi

Jak wygląda atak paniki

Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Poradnia Psychologiczna Online

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

 

Znajdziesz nas na: