Sprawdź czy cierpisz na zaburzenia lękowe (nerwica lękowa).
Jeśli objawy te nie występują w formie gwałtownych napadów, lecz pojawiają się pojedynczo w ciągu dnia- przejdź na stronę:
Zaburzenia lękowe uogólnione- test do samobadania
Jeśli napady paniki pojawiają się w związku z konkretnymi sytuacjami przejdź tutaj:
Agorafobia- test do samobadania(nerwica lękowa)
Podsumowanie
Jeśli dotyczą Cię co najmniej 4 z wyżej wymienionych objawów, a na pytania 2 i 3 odpowiadasz twierdząco najprawdopodobniej cierpisz na zaburzenia lękowe z napadami paniki (nerwica lękowa)
Opracowanie na podstawie: Nie bój się lęku, Borwin Badelow, GWP, Sopot, 2018.
Jak rozwijają się zaburzenia lękowe z atakami paniki i dlaczego walka z lękiem bywa nieskuteczna?
Dlaczego ludzie odczuwają lęk?
Zaburzenia lękowe- Diagnoza i objawy nerwicy lękowej
Jak przestać się martwić? 5 powodów dlaczego nie możesz przestać się martwić.
Atak paniki- co robić? 6 sprawdzonych porad co robić w chwili ataku paniki.
Czego możesz dowiedzieć się o swoim lęku na konsultacji i psychoterapii online u mnie?
Jachoks pisze: 09.05. 2021 godz. 00:02
Nie rozumiem tego co czuje.
Oliwia Mazelewska- Sokołowska odpowiada: 17.05. 2021 9:04:
Zachęcam, aby rozważyć podjęcie psychoterapii, która jest bardzo pomocna w rozpoznawaniu, nazywaniu i porządkowaniu doświadczaniu emocji. Często bywa, że już sama zdolność do nazwania tego co czujemy i określenia jakie potrzeby się za tym kryją, pozwoli na więcej świadomości i kontaktu ze sobą, a co za tym idzie utrzymanie dobrej kondycji w zakresie zdrowia psychicznego.
Nati pisze: 17.05. 2021 godz. 09:04
Witam, w sumie mam lęki przed wieloma rzeczami dzień w dzień, mam jak by ciągły atak paniki, upocona raz dreszcze raz zimno, duszność coś w gardle i drżenia tylko się nie leczę, bo okropnie boję się brać leków wzięłam raz i myślałam, że już naprawdę po tym umrę czy jest jakaś inna forma leczenia?
Oliwia Mazelewska- Sokołowska odpowiada: 17.05. 2021 9:04:
Witam, zgodnie z zaleceniami terapeutycznymi najefektywniej jest połączyć psychoterapię z farmakoterapią. W zależności od stopnia nasilenia i charakteru zaburzeń leki nie muszą być niezbędne, jednak bywają bardzo pomocne, szczególnie w przypadku bardzo nasilonych objawów. O podjęciu farmakoterapii decyduje lekarz, najczęściej psychiatra, natomiast psychoterapię prowadzi psycholog/psychoterapeuta.
Farmakoterapia działa objawowo, pozwala, szczególnie w ostrej fazie zaburzeń, dzięki doraźnym lekom uspokajającym, zapanować nad silnymi atakami i obniżyć napięcie mięśniowe, pomaga osiągnąć uczucie relaksu. Jednocześnie proponowane są leki podtrzymujące o działaniu przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym- trzeba uzbroić się w cierpliwość, te leki podawane są przez kilka miesięcy. Istotna jest regularność.
Psychoterapia natomiast pozwala całościowo przyjrzeć się swojemu życiu i funkcjonowaniu w zakresie emocji, a wtedy być może nabrać do siebie dystansu, zmienić pewne niekorzystne sposoby funkcjonowania, nauczyć się nowych sposobów reagowania na różne sytuacje itd. Poprawa jakości życia przełoży się na obniżenie poziomu lęku i napięcia.
Podsumowując, farmakoterapia umożliwi zapanowanie nad objawami, wpływając na obniżenie napięcia, a psychoterapia wspomaga wprowadzenie w życiu zmian w zakresie myślenia, radzenia sobie z emocjami i ogólnego funkcjonowania psychicznego.
Ktosiek pisze: 10.12. 2021 godz. 19:32
Chyba zostało właśnie potwierdzone że mam ataki paniki.
Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl
Poradnia Psychologiczna Online
Terapia Lęku Online
tel. 502 291 584
kontakt@totylkostrach.pl
USŁUGI:
Konsultacje psychologiczne online
Psychoterapia online
Konsultacje telefoniczne
Znajdziesz nas na: