Usługi:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

 

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

Poradnia Psychologiczna Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

UMÓW wizytę ON-LINE lub Konsultację Telefoniczną 

Copyright © 2019- 2021 totylkostrach.pl

Nerwica lękowa- objawy


Zaburzenia lękowe (nerwica lękowa). Diagnoza i objawy nerwicy lękowej.

05 marca 2020

WRóĆ

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:

Paula pisze: 10.04. 2021 godz. 17:35

 

To dobrze opisuje moje objawy nerwicy lękowej. Niby nic, a nie mogę przestać myśleć o tym, że zachoruję na raka, całymi dniami dręczę się tymi myślami. Najbardziej boję się o moje dzieci co z nimi będzie jeśli mnie coś się stanie.

 

 


Karo pisze: 09.05. 2021 godz. 14:27

 

Ja boję się, że mam chorobę psychiczną jak mój wujek... Niby wiem, że to objawy nerwicy, ale gdy mam ataki lęku, nie mogę przestać... 

 


Maria pisze: 16.05. 2021 godz. 19:29

 

Mam problem z nerwicą lękową już od roku... Biorę leki i nie mogę z tego wyjść. Czy psychoterapia może pomóc?

 


Oliwia Mazelewska- Sokołowska odpowiada: 18.05. 2021 12:09

 

Leki nie są tu jedyną i wystarczającą formą pomocy. Psychoterapia plus farmakoterapia przynosi często najlepsze efekty. Leki nie zmienią naszego stylu życia ani nie dokonają za nas wyborów życiowych, są bardziej wsparciem w wychodzeniu z zaburzeń lękowych. Psychoterapia pozwala nabrać dystansu do siebie, swoich emocji i problemów, może dodać odwagi i siły aby zmienić swoje podejście do różnych życiowych spraw. Gdy w życiu będzie więcej równowagi- lęk zmniejsza się.

 


Kalina pisze: 19.11. 2021 godz. 23:34

 

Depersonalizacja i derealizacja to najgorsze według mnie objawy nerwicy lękowej, może moglibyście coś o tym opisać? Ja też nie mogę z tego wyjść, ale odkąd znalazłam ten blog lepiej to rozumiem już co się dzieje i czytam gdy jest gorzej. 

 


Ola pisze: 13.12. 2021 godz. 06:47

 

Siedzę na izbie przyjęć. Przyjechałam karetka, bo miałam nieprawidłowy zapis ekg a w szpitalu już ok. Praktycznie wszystkie objawy poza wymiotami i poczuciem że zwariuje. Zastanawia mnie jednak, że po 8h na izbie przyjęć mam nadal wysokie ciśnienie (zupełnie dla mnie nienormalne). Nie udało się kilkakrotnie pobrać ode mnie krwi i nadal czekam. Myślałam że to odwodnienie bo po wypiciu butli wody poczułam się lepiej i mam nadzieje ze teraz uda się pobrać krew. Czy to normalne że wysokie ciśnienie utrzymuje się tak długo? Atak nastąpił nagle, rozmawiałam z koleżanką na komunikatorze i nagle serce mi tak przyspieszyło że miałam huk w głowie i 156/90, trzęsłam się, traciłam przytomność, miałam uderzę gorąco w głowie. Uważam się za osobę opanowana, nie stresuje się, ale paramedycy powiedzieli mi że to może być podświadome. Przez 3 ostatnie dni miałam ucisk w klatce piersiowej. No i te zapadnięte żyły. Nie wiem. Może to atak + odwodnienie. Ciężki temat ale skoro przez 8h nie umarłam na izbie to chyba jednak to atak paniki.

 


Maks pisze: 21.12.2021 godz. 12:56

 

Jak sobie radzić z tą nerwicą lękową? Skąd to się wzięło. Jak żyć i się nie bać? Od 3 lat jest to lepiej to gorzej, biorę leki, ale to nie mija. Nie wychodzę z domu, bo jak tylko wyjdę do jest źle.

 

Czytaj więcej:

 

Czym jest atak paniki? Atak paniki- objawy. Dlaczego pojawiają się kolejne ataki?- "Lęk przed lękiem".  Ile trwa atak Paniki? Atak paniki- co robić? Jak się uspokoić gdy przeżywam atak paniki?
Odczuwanie lęku jest naturalne Człowiek nie rodzi się z patologicznym lękiem, większość zaburzeń lękowych (nerwicowych) pojawia się dopiero w życiu dorosłym. Nie znaczy to, że jako dzieci nie odczuwamy lęku.
Większość ludzi w sytuacjach społecznych, nowych czy podczas publicznego wystąpienia, odczuwa lęk- jest to naturalna reakcja na tego typu sytuację. Jeżeli jednak lęk jest na tyle silny, że powoduje unikanie
Wiele osób doświadcza lęku uogólnionego, którego nie można powiązać z konkretnym zagrożeniem czy sytuacją stresującą. Ponadto, wraz z tym lękiem możemy borykać się z różnymi dolegliwościami ciała, dla których lekarze
Odczucie lęku jest znane każdemu z nas. Zwykle udaje nam się opanować jego objawy w ramach własnych zasobów, czy  też przy wsparciu bliskich osób. Bywają też okoliczności, w których korzystamy
Żyjemy w czasie maksymalizacji efektywności. Świat ma być szybszy, produktywność większa – tacy sami mamy stać się my. Towarzyszy nam stały stres, powodowanym wzrastającym pędem życia oraz ciągły lęk, że

Zaburzenia lękowe- Nerwica lękowa- objawy

Gdy człowiek zmagający się z zaburzeniami lękowymi doświadcza lęku, trudno jest mu określić czego on konkretnie dotyczy, powód zagrożenia wydaje się być niejasny, trudny do określenia.

Można się obawiać "utraty kontroli" nad sobą lub jakąś sytuacją albo można odczuwać lęk, że "wydarzy się coś złego". Lęk może mieć różną intensywność. Może się wahać od zwykłego poczucia niepokoju do pełnoobjawowego ataku paniki charakteryzującego się kołataniem serca, dezorientacją, często opisywanym jako poczucie, że "zaraz się umrze lub zwariuje". 

Lęk sytuacyjny (fobiczny) inaczej fobia pojawia się w reakcji na konkretną sytuację i jest niewspółmierny do zagrożenia albo nierealistyczny np. lęk przed jazdą samochodem, przed wizytą u lekarza, przed tłumem ludzi itp.

Lęk antycypacyjny natomiast to lęk, który pojawia się już w wyniku samego myślenia o tych sytuacjach, które ktoś wyobraża sobie jako zagrażające. Wówczas osoba martwi się tym co się wydarzy i jak będzie się mierzyć z tym wyobrażonym przez siebie scenariuszem. Czasem zdarza się, że lęk antycypacyjny jest na tyle silny i intensywny, że można nazwać go paniką antycypacyjną.

Lęk stanowi nierozłączną część naszego życia, reagowanie lękiem na pewnym, odpowiednim poziomie jest reakcją w pełni adekwatną i właściwą.

Gdyby nie odczuwać żadnego lęku w reakcji na codzienne wyzwania, które mogą się wiązać z pewną potencjalną stratą lub porażką, mogło by to prowadzić do zaniechania pewnych działań i aktywności, które mają służyć osiągnięciu założonych celów i realizacji planów.

Zaburzenia lękowe różnią się od codziennie doświadczanego lęku czy napięcia tym, że przeżywany w nich lęk:

 • jest bardziej intensywny (np. napady paniki)
 • dłużej trwa (utrzymuje się miesiącami)
 • prowadzi do fobii, które utrudniają codzienne funkcjonowanie

 

Najczęściej występujące zaburzenia lękowe-objawy (potocznie nerwica lękowa):

 

1. Zaburzenia lękowe z napadami paniki- objawy

Są to epizody ostrego, intensywnego lęku, które w odczuciu osoby ich doświadczającej pojawiają się "nie wiadomo skąd" i bez wyraźnej przyczyny. Intensywne napady zwykle trwają nie dłużej jak kilka minut, rzadziej wracają "falami" w okresie do dwóch godzin. 

Objawy można zdiagnozować jako zaburzenie lękowe z napadami paniki (nerwica lękowa z atakami paniki) jeśli:

 • miałeś co najmniej dwa napady paniki
 • przynajmniej po jednym z tych napadów przez miesiąc zamartwiałeś się możliwością wystąpienia kolejnego napadu- to znaczy doświadczasz tzw. "lęku przed lękiem"

 

Objawy nerwicy lękowej z napadami paniki

Jeśli doświadczasz co najmniej czterech z poniżej wypisanych objawów oznacza to, że masz napad paniki:

 • skrócenie oddechu
 • szybkie lub nieregularne bicie serca (kołatanie serca)
 • drżenie lub dygotanie
 • pocenie się
 • dławienie się
 • nudności lub dolegliwości żołądkowe
 • odrętwienie
 • zawroty głowy lub zaburzenia równowagi
 • poczucie obcości samego siebie, oddzielenia od siebie, depersonalizacja
 • odrętwienie, mrowienie na rękach, stopach, twarzy
 • uderzenia gorąca lub zimna
 • lęk przed śmiercią
 • lęk przed utratą panowania nad sobą, popadnięciem w obłęd

 

2. Fobia społeczna- objawy

Ten rodzaj zaburzeń lękowych dotyczy strachu przed zażenowaniem lub upokorzeniem w sytuacjach gdy jesteśmy wystawieni na ocenę. Najczęściej spotykaną fobią społeczną jest lęk przed publicznym wystąpieniem.

Osoby, które nie są dotknięte takim zaburzeniem również mogą doświadczać pewnego lęku w sytuacji publicznego wystąpienia, ale wówczas doświadcza się go na optymalnym poziomie tzn. nie powodującym dezorganizacji zachowania (tzw. trema). U osób z fobią społeczną poziom lęku będzie na tyle wysoki, że może uniemożliwiać i skutecznie utrudniać uczestniczenie w takiej sytuacji.

Fobii społecznej mogą również towarzyszyć napady paniki.

Lęki dotyczące fobii społecznej:

 • lęk przed zarumienieniem się w obecności innych

 • lęk przed zadławieniem się lub rozsypaniem jedzenia- w czasie spożywania posiłku w miejscu publicznym

 • lęk przed byciem obserwowanym w pracy

 • lęk przed korzystaniem z toalet publicznych

 • lęk przed przebywaniem w tłumie

 • lęk przed egzaminami

 • lęk przed rozmową z przełożonym

 • lęk przed uczestniczeniem w przyjęciach

 • lęk przed umawianiem się na randki

 • lęk przed rozmowami z osobami przeciwnej płci

 

3. Zaburzenia lękowe uogólnione- objawy

Zaburzenia lękowe uogólnione polegają na doświadczaniu przewlekłego lęku, który utrzymuje się co najmniej 6 miesięcy, jednak bez napadów paniki. Osoba doświadczająca tego lęku całymi dniami zamartwia się różnymi problemami, które istnieją i potencjalnie mogą zaistnieć. Problemy dotyczą wszystkich lub wielu sfer życia (finanse, relacje z innymi, praca, szkoła itp.)

     Diagnoza zaburzeń lękowych uogólnionych jest stawiana wówczas gdy:

 • lęk i zamartwianie muszą się skupiać na co najmniej dwóch sferach życiowych przez większość dni w okresie 6 miesięcy
 • opanowanie tych obaw i próby powstrzymania zamartwiania się okazują się niemożliwe lub udają się rzadko
 • intensywność i częstość zamartwiania się są nieadekwatne do rzeczywistego prawdopodobieństwa lub rozmiaru budzących strach zdarzeń
 • oprócz tego stwierdza się co najmniej trzy z następujących sześciu objawów (przez większość dni w okresie 6 miesięcy): niepokój, łatwa męczliwość, trudności z koncentracją, drażliwość, napięcie mięśni, trudności ze snem.
 • zamartwianie się utrudnia funkcjonowanie społeczne, w pracy i innych obszarach

 

Ten rodzaj zaburzenia podtrzymują towarzyszące mu lęki np.:

 • lęk przed utratą kontroli
 • lęk przed bezradnością
 • lęk przed porażką
 • lęk przed porzuceniem czy odrzuceniem
 • lęk przed śmiercią i chorobą

 

4. Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (nerwica natręctw) OCD- objawy

Obsesje- myśli natrętne

    Obsesje to nawracające myśli, wyobrażenia, które często wydają się bezsensowne, jednak próby powstrzymania ich spełzają na niczym. Przykłady:

 • wyobrażenia przemocy, o wyrządzeniu krzywdy sobie lub komuś
 • obawy przed pozostawieniem zapalonych świateł, sprzętów agd, niezamkniętych drzwi
 • lęk, że spowoduje się wypadek np. w trakcje jazdy samochodem
 • lęk, że można zgubić coś ważnego dla siebie

 

Osoba ich doświadczająca zdaje sobie sprawę, że myśli te i obawy są irracjonalne i próbuje je stłumić i walczyć z nimi. Jednak walka z nimi jest nieskuteczna a myśli te narzucają się trwając całe godziny, dni, tygodnie lub dłużej.

Myśli natrętne mogą występować same lub razem z kompulsjami.

Kompulsje

    Kompulsje to zachowania i rytuały, które osoba wykonuje w celu obniżenia napięcia lub lęku spowodowanego obsesjami.

Przykłady:

 • wielokrotne mycie rąk w obawie przed skażeniem
 • sprawdzanie czy została wyłączona kuchenka, prostownica, żelazko
 • spoglądanie w lusterko wsteczne podczas jazdy samochodem
 • nieustanne sprawdzanie czegoś lub liczenie

 

Osoba stale powtarza te zachowania pomimo tego, że zdaje sobie sprawę z tego, ze rytuały te są nieuzasadnione, jednak napięcie związane z powstrzymaniem się jest zbyt trudne do pokonania. 

W toku zmagania się z tymi zaburzeniami, gdy kolejne próby uwolnienia się od kompulsji okazują się niemożliwe, pojawia się wewnętrzna rozpacz, poczucie wstydu, lęku, a nawet objawy depresji. 

Pomimo wiedzy na ten temat osobom doświadczającym OCD (nerwicy natręctw) trudno uwierzyć, że myśli to nie to samo co czyny. Poczucie winy bywa ogromne i jest jednym z elementów podtrzymującym nawracanie trudnych do pozbycia się obsesyjnych myśli.

 

Czytaj więcej:

Zaburzenia lękowe uogólnione- lęk uogólniony. Jak się nie martwić?

Koronawirus a zaburzenia obsesyjno- kompulsywne- nerwica natręctw- OCD

Zaburzenia lękowe- nerwica lękowa- agorafobia- test do samobadania

Atak paniki- co robić? 6 sprawdzonych porad co robić w chwili ataku paniki.

Natrętne myśli- zaburzenie obsesyjno- kompulsywne z przewagą myśli czy ruminacji natrętnych

Czego możesz dowiedzieć się o swoim lęku na konsultacji i psychoterapii online u mnie?

Nie bój się złości. Gdy lęk bywa wynikiem tłumionej złości...

List otwarty do bliskich i przyjaciół osób cierpiących z powodu zaburzeń lękowych, obsesyjno- kompulsywnych (OCD), depresji.

 

 

UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną