UMÓW WIZYTĘ ONLINE LUB KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Objawy somatyczne nerwicy lękowej (zaburzeń lękowych)

11 lutego 2025

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska

nerwica objawy fizyczne

Kompleksowy przegląd objawów somatycznych nerwicy lękowej.

Sprawdź, czy Twoje objawy lęku to lęk nerwicowy i objawy somatyczne nerwicy (zaburzeń lękowych)?

 

Objawy fizyczne nerwicy i lęku — co chce Twój organizm powiedzieć przez ciało.

 

Istnieje wiele objawów fizycznych stresu i niepokoju, a każdy człowiek przeżywa swój stres w inny sposób.

Nie wszystkie objawy somatyczne, o których przeczytasz w poniższym tekście, muszą być właśnie tymi, których doświadczasz. Nie musisz się zatem martwić, że w efekcie spotkają Cię wszystkie z nich.

Spróbuj raczej potraktować poniższy tekst jako informacje, które pomogą Ci rozpoznać, co się dzieje w Twoim ciele, aby odpowiednio i na czas reagować na sygnały z niego płynące.

Może musisz trochę zwolnić, zatrzymać się na chwilę albo po prostu w inny, jak dotychczas sposób odpoczywać.

A może akurat w tej chwili zwaliło się tak dużo na głowę, że Twoje ciało po prostu musi do Ciebie krzyczeć "stop".

 

Jeśli chcesz wiedzieć, co jest źródłem lęku i dlaczego w ogóle się pojawia, zapoznaj się z Przyczyny nerwicy lękowej - skąd się bierze nerwica?.

 

Objawy somatyczne nerwicy

 

Objawy somatyczne nerwicy lękowej ( zaburzeń lękowych) bywają bardzo zróżnicowane i możesz je odczuwać w obrębie całego ciała.  W zaburzeniach nerwicowych dochodzi do zakłócenia pracy tych narządów z zachowaniem ich prawidłowej struktury anatomicznej. W tym artykule przyjrzymy się 4 głównym obszarom: głowa i zmysły, układ krążeniowo-oddechowy, układ pokarmowy oraz skóra i mięśnie.

 

Objawy somatyczne nerwicy w obrębie głowy i zmysłów, objawy neurologiczne

 

Objawy: zawroty głowy i zaburzenia równowagi, uczucie pulsowania, oszołomienia, szumy w uszach, nadwrażliwość słuchowa, zaburzenia widzenia (mroczki, rozmycia), wrażenia opisywane jako: dziwne uczucie w głowie, wrażenie ucisku przy nasadzie nosa, etc.

Jak to wyjaśnić? Szybkie oddychanie w atakach paniki lub silnym lęku obniża poziom dwutlenku węgla, co powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu.

Co zrobić?: Skonsultuj te objawy z neurologiem lub laryngologiem. Niezbędne jest, aby w przypadku występowania tego rodzaju objawów somatycznych różnicować je z objawami neurologicznymi.

 


 

Objawy somatyczne nerwicy w obrębie serca i układu krążenia i oddechowego

 

Objawy:

Serce: kołatanie serca,  ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, hiperwentylacja, ucisk w mostku, zmiany ciśnienia.

Problemy z oddychaniem: poczucie duszności, trudności w oddychaniu, uczucie dławienia się hiperwentylacja (ten stan bywa wywołany zwłaszcza w ataku paniki, szybkie i płytkie oddychanie obniża nadmiernie poziom dwutlenku węgla w krwiobiegu. Te objawy somatyczne hiperwentylacji są bardzo podobne do objawów napadu paniki np. zaburzenia równowagi, drżenie w rękach, stopach, ustach. łatwo uznać je za niebezpieczne, pobudzając prawdziwy napad).

Jak to wyjaśnić?  Lęk powoduje przyspieszone oddychanie, co może prowadzić do hiperwentylacji, zawrotów głowy i uczucia omdlenia. Wzrost adrenaliny pod wpływem lęku powoduje przyspieszone tętno, skurcz naczyń i płytki oddech.

Co zrobić?: Napięcie mięśni i wzrost adrenaliny mogą imitować objawy problemów kardiologicznych, ale nie są zagrożeniem dla życia. Zawsze warto sprawdzić stan kardiologiczny, by wykluczyć choroby serca albo odwiedzić pulmonologa, aby sprawdzić stan płuc.

 

Objawy somatyczne nerwicy w obrębie układu pokarmowego

 

Objawy: nudności, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, zgaga, uczucie ścisku w żołądku, wzdęcia,  metaliczny/gorzki posmak w ustach, brak apetytu lub kompulsywne jedzenie.

Jak to wyjaśnić? Stres aktywuje oś jelita-mózg, co zaburza funkcjonowanie układu trawiennego, powodując nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. Ponadto napięcia wynikające z lęku kumulują się, w ciele wpływając na perystaltykę jelit.

Co zrobić?: Jeśli chcesz się upewnić czy nie masz chorób ze strony układu pokarmowego, odwiedź koniecznie gastrologa. Zwróć też uwagę, że na wzrost lęku może mieć wpływ m. in. zaburzone funkcjonowanie flory jelitowej. 

 

Objawy somatyczne nerwicy skórne i mięśniowe

 

Objawy: mrowienie, drętwienie, skurcze i napięcie mięśni, drżenie rąk, potliwość, uczucie gorąca/zimna, pieczenie skóry - parestezje, uczucie prądu, różne alergiczne reakcje na tle nerwowym.

Jak to wyjaśnić?:

  • Przewlekły stres powoduje utrzymane napięcie mięśni, zaburzenia w pracy układu współczulnego, zmiany krążenia krwi w skórze. Organizm napina mięśnie w reakcji na stres, co prowadzi do ich przewlekłego napięcia, a nawet bólu. Zmiany krążenia w krwi skórze, powodowane są zaburzeniami pracy układu współczulnego.
  • Podczas ataku paniki parestezje mogą objawiać się często np. w postaci mrowienia twarzy lub języka, natomiast w przypadku nerwicy z lękiem uogólnionym w wyniku napięcia i ucisku nerwów w ciele, objawy parestezji dotyczą kłucia, mrowienia i drętwienia w kończynach. Napięte ciało osoby pogrążonej w przewlekłym stresie wynikającym z niekończących się zmartwień, jest narażone na powstawanie wad postawy.
  • Z powodu odczuwanego silnego dyskomfortu w różnych częściach ciała, poszukiwanie przyczyn parestezji, drętwienia, mrowienia, prowadzi cierpiącą osobę do podejrzewania u siebie zaburzeń czucia i uszkodzenia nerwów z powodu niedoboru witamin lub poważnej choroby neurologicznej np. stwardnienia rozsianego. 

 

Co zrobić?: ćwiczenia relaksacyjne / fizjoterapia, masaże, unikanie używek pobudzających (np. kawa, nikotyna), magnez, można stosować sól magnezową na skórę.

Wizyta u neurologa rozwiewa często wątpliwości- przyczyną parestezji nie są powody neurologiczne. Bywa, że neurolog  może rozpoznać nerwicę lub kieruje do ortopedy, a ten do fizjoterapeuty, który uwolni ciało z napięcia np. w odcinku szyjnym ( ach te smartfony i nasze wygięte szyje :)). I okazuje się niespodziewanie, że leczenie parestezji to głównie zniesienie napięcia mięśniowego w karku, co powodowało uciążliwe doznania z rąk i stóp.

 

Co możesz zrobić z tymi objawami nerwicy?

 

Jeśli robisz obecnie wszystko, aby się tych objawów pozbyć, muszę Cię zmartwić. Z objawami zaburzeń psychicznych, jest tak jak ze wszystkimi objawami tzn. jeśli masz gorączkę, to żeby sobie pomóc, nie zbijasz jej bez poszukiwania podłoża stanu zapalnego.

Z objawami nerwicy jest podobnie. Walka z samymi objawami nie wystarczy. Dlatego nie wystarczą wyłącznie leki albo relaksacja. Podejście do tego problemu musi być w pełni holistyczne.

Skuteczne radzenie sobie z nimi wymaga zmiany stylu życia, naprawienia relacji ze swoimi emocjami, a może zdystansowania się do pewnych problemów. 

 

Objawy fizyczne to tylko część problemu – sprawdź także, jakie zmiany zachodzą w psychice: Objawy psychiczne nerwicy.


 

Szczegółowe wyjaśnienie jak powstają niektóre objawy w czasie odczuwania bardzo silnego lęku, znajdziesz w części II naszego bloga, gdzie opisujemy szczegółowo różne rodzaje zaburzeń lękowych wraz ze wskazówkami jak sobie z nimi radzić. 

Dowiedz się, jak to się dzieje, że te objawy fizyczne nerwicy wyglądają na niebezpieczne i przeczytaj nasz tekst: 

Atak paniki: jak wygląda, objawy, co robić i jak się uspokoić?


 

Źródła 

Bourne, E. J. (2015). Lęki i fobie. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Cierpiałkowska, L. (2019). Psychopatologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Liśkiewicz, P., Pełka-Wysiecka, J., Wroński, M., Bąba-Kubiś, A., Samochowiec, J. (2018). Flora jelitowa a patomechanizm powstawania zaburzeń afektywnych i lękowych – aktualny stan wiedzy i dalsze perspektywy. Psychiatria, 15(2), 70–76.

Kokoszka, A. (2020). Zaburzenia nerwicowe. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

WORLD HEALTH ORGANIZATION. International Classification of Diseases (11th Revision) [online]. 2019 [dostęp: 05.02.25]. Dostępny w Internecie: https://icd.who.int/en

 

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

 

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:

PORADNIA PSYCHOLOGICZNA ONLINE

RADZENIA SOBIE Z LĘKIEM, STRESEM I DEPRESJĄ

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

USŁUGI:

Konsultacje z psychologiem online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

Współpraca

 

Znajdziesz nas na:

Copyright © 2019- 2025 by totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!