UMÓW wizytę ON-LINE lub

Konsultację Telefoniczną 
 

autor: Oliwia Mazelewska- Sokołowska

OCD co to znaczy?

Zaburzenie obsesyjno- kompulsywne- Obsessive- Compulsive Disorders – OCD (inaczej nerwica natręctw).

 

OCD to inaczej skrót od Obsessive- Compulsive Disorders czyli zaburzenia obsesyjno- kompulsywne nazywane dawniej nerwicą natręctw. Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne mogą występować z przewagą myśli natrętnych lub zachowań.

Jak się to najczęściej zaczyna? 

Gdy myśli stają się niechciane... wirują w umyśle jak czarna skarpeta w pralce z białą bielizną...

Osoba przychodząca na terapię często wstydzi się swoich objawów. Jednak to własnie ten wstyd napędza istnienie objawów nerwicowych. Dopiero gdy  uwierzy, że nie musi czuć się winna z powodu swoich myśli- objawy mogą zacząć odpuszczać.

Wielu ludzi może miewać różne myśli, ale osoba z OCD przecenia ich znaczenie i bardzo się ich boi. Osoby te, często wyolbrzymiają ryzyko, niebezpieczeństwo, negatywne konsekwencje i przeceniają własną odpowiedzialność za pewne sytuacje i wydarzenia.

Gdy obsesyjne myśli brzmią groźnie i budzą silne emocje... pojawia się potrzeba pozbycia się tych myśli... Niestety to się nie udaje. Im bardziej ktoś walczy by się tych myśli pozbyć, tym bardziej staje się to niemożliwe. 

Gdy toczy się wewnętrzne starcie, rośnie uwikłanie w myślenie: 

 

"Jak pozbyć się złych myśli? Jak pozbyć się natrętnych myśli?"

 

Ludzie wierzą, że myślenie jest procesem kontrolowanym, podczas gdy duża część myśli pojawia się mimowolnie, w niektórych przypadkach kierujemy myśleniem, a w innych nie. To na co mamy wpływ to nasze działanie. Myśli to nie czyny.

U osoby doświadczającej OCD narastają próby kontrolowania myśli i obsesji wraz z potrzebą by znaleźć dowody na to, że myśli nie zrealizują się. W poszukiwanie tych dowodów są czasem zaangażowane bliskie osoby (o ile wstyd związany z myślami nie doprowadził do samotności w zmaganiu się z problemem). Niestety mimo usilnych starań, trudno uwierzyć na dłużej w najbardziej racjonalne argumenty. Kiedy myśli natrętne zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie jest to moment gdy zdecydowanie należy szukać pomocy.

 

Nerwica natręctw- natrętne myśli.

Przykłady natrętnych myśli.

 

Natrętne myśli dotyczą zwykle odpowiedzialności, seksualności, przemocy, wiary, zdrowia i miłości. To są "gorące" tematy- i właśnie dlatego myśli powracają, bo wywołują reakcję emocjonalną. Neutralne myśli, które nie budzą żadnych emocji ulegają zapomnieniu. Im bardziej nadajemy tej myśli jakiekolwiek znaczenie, starając się jej następnie unikać, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że znów się pojawi i zyska miano myśli natrętnej.

Najczęściej są to grupy tematyczne- myśli natrętne:

Przemoc i agresja: 

Myśli natrętne o agresji wobec innych: 

Szczególnie dotkliwe te w których ktoś postrzegany jako słabszy zostaje ranny lub zabity (dziecko, osoba starsza, osoba bliska)- myśli te powodują silny dyskomfort gdy osoba ich doświadczająca zaczyna sądzić, że mogłaby te myśli wprowadzić w życie.„Mogłabym skrzywdzić swoje dziecko”. Używając noża w kuchni: "Mogę stracić kontrolę i zabić matkę."

Myśli natrętne o agresji wobec siebie:

" Boję się, że stracę kontrolę i zrobię krzywdę sobie- okaleczę się", "Pokroję się nożem.", "Zeskoczę z balkonu.", "Wskoczę pod samochód."

Brud i zanieczyszczenia: 

„Mógłbym mieć wirusa AIDS na rękach i zarazić nim swoją rodzinę”. 

Seksualność:

wszystko co może w seksualności budzić niepokój i silne emocje czyli tematy tj. kazirodztwo, pedofilia, sadyzm, zoofilia. Może to być obrazowe przedstawienie w myślach nieprzyjemnego aktu seksualnego.

Myśli te stają się problematyczne czyli natrętne zwłaszcza wtedy gdy osoba ich doświadczająca uzna, że podważają one orientację seksualną lub w inny sposób wpływają kwestionując wartości moralne. Mogą to być myśli natrętne homoerotyczne (głównie u heteroseksualnych osób, którzy przywiązują dużą wagę dla swojej heteroseksualności)- "Mogę być lesbijką." 

Religia i magia: 

Myśli religijnej natury, dotykają najczęściej pobożne osoby i rozpoznawane są jako bluźniercze. Osoba spędza godziny na refleksjach czy Bóg istnieje- co powoduje silne poczucie winy i dyskomfort wynikający z poczucia, że rozmyślając tak sprzeciwia się wyznawanym zasadom.

Mogą to być też myśli o aktach seksualnych w kościele. Mogą to być wszystkie wyobrażenia, które w sposób szokujący i budzący wiele emocji będą w oczach tej osoby podważały wartości moralne czy religijne. 

Może to być też myślenie o jakiś określonych liczbach, które mają przynieść szczęście lub nieszczęście.

Porządek: 

Gdy potrzebujesz, aby wszystkie rzeczy w mieszkaniu miały określony porządek. Na przykład: książki na półce muszą być proste i ułożone wg rozmiaru. 

Bezpieczeństwo:

Bezpieczeństwo w domu: "Czy zamknąłem drzwi? Czy okna są zamknięte?", "Czy żelazko, prostownica wyłączona?"

Przewidywanie, prorokowanie, że wydarzy się coś okropnego- może to być śmierć kogoś bliskiego lub inne nieszczęście, którego osoba z OCD bardzo się boi. Myśl ta zostaje uznana za przeczucie, które wydaje się być na tyle namacalne, że osobie, która jej doświadcza wydaje się, że może się ziścić: „Coś może przydarzyć się mojemu małżonkowi.” 

Rozmyślania: 

„Kto z przechodniów obok mnie przejdzie na czerwonym świetle na światłach? Czy jeden z moich znajomych poszedłby na światłach na czerwono? Czy Kasia przeszłaby na czerwonym świetle? Kasia jest teraz na wakacjach. Czy jest tam sygnalizacja świetlna i czy przejdzie na czerwonym świetle?"

 

Podsumowując, myśl staje się natrętna gdy osoba jej doświadczająca nada jej takie znaczenie, które będzie sugerowało moralną porażkę tej osoby lub zostanie zinterpretowana jako realnie istniejące zagrożenie. Aby zmniejszyć poziom lęku i napięcia związanego z myślą natrętną oraz by zapobiec wydarzeniu się niebezpiecznych rzeczy z pomocą przychodzą działania kompulsywne.

 

Nerwica natręctw. Przykłady kompulsji.

 

Mycie rąk lub mycie całego ciała w obawie przed zakażeniem.

Wielokrotne sprawdzanie np.:

czy są wyłączone kuchenka, żelazko lub inne sprzęty, czy zamknięte są drzwi, okna, czy nikogo obcego nie ma w domu, czy np. kot nie został w pralce.

Powtarzanie pewnych słów lub liczenie np. do 10, zliczanie pewnych przedmiotów.

Nie dotykanie określonych kolorów.

 

Zmaganie się z problemem zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych ( z nerwica natręctw) wymaga wiele energii. Osoba nim dotknięta może mieć trudność w nadążaniu za codziennymi aktywnościami, gdyż czas pochłaniają objawy nerwicy. W efekcie prowadzi to zaniedbania wielu obszarów życia, konsekwencją czego bywa pojawienie się depresji. Niestety wstyd towarzyszący tematyce tych myśli natrętnych lub kompulsji opóźnia szukanie pomocy i osoby decydują się na nią dopiero gdy objawy mocno utrudniają funkcjonowanie, a rytuały z nimi związane są silnie utrwalone.

Pamiętaj: Im szybciej zgłosisz się po pomoc tym szybciej wrócisz do normalnego życia. Zwlekanie z szukaniem pomocy tylko utrwali Twoje problemy, po latach życia z objawami, uporanie się z nimi będzie znacznie trudniejsze.

 

Nerwica natręctw. Jak pozbyć się natrętnych myśli?

 

Nie pozbywać się ich. 

Im bardziej się ich próbujesz pozbyć tym bardziej one nie chcą odejść.Ważne by uwierzyć, że myśl, która się pojawiła w Twojej głowie została wygenerowana przypadkowo i nie ma żadnego znaczenia.

Nie unikaj myśli.

Przyjmij, że to co pomyślisz nie zawsze jest częścią Ciebie i Twojej osobowości. Myśl, która przeszła Ci przez głowę, może być przeciwieństwem prezentowanych przez Ciebie postaw, a nie ich reprezentacją. Przecież dlatego właśnie budzi Twój sprzeciw.

Nie interpretuj czegoś, co nie jest niebezpieczne, jako groźne.

To Ty nadajesz znaczenie. Myśl jest tylko myślą, nie faktem. Jeśli nadasz jej takie znaczenie, że ta myśl jest czymś realnym lub czym co świadczy o Tobie- uczynisz ją myślą natrętną, bo będziesz się jej bać.

Nie unikaj sytuacji, miejsc lub ludzi z obawy przed niechcianym myśleniem.

Skonfrontuj się i wystawiaj się na problematyczne sytuacje, a jeśli pojawi się problematyczna myśl, nie walcz z nią, przyjrzyj się jej a następnie zignoruj.

 

Powyższe wskazówki mogą być wsparciem w samodzielnych zmaganiach się z problemem, jeśli okazują się niewystarczające, skorzystaj z pomocy specjalisty psychiatry lub psychologa.

 

Czytaj więcej:

Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (nerwica natręctw)- co jest dla Ciebie ważne wiedzieć aby z tego wyjść?

Jak przestać się martwić? 5 powodów dlaczego nie możesz przestać się martwić.

Depersonalizacja i derealizacja- objawy na jakie często skarżą się osoby z zaburzeniami lękowymi

Zaburzenia snu a nerwica. Jak sobie radzić z bezsennością przy nerwicy?

Czego możesz dowiedzieć się o swoim lęku na konsultacji i psychoterapii online u mnie? Nerwica lękowa- terapia

Nie bój się złości. Gdy lęk bywa wynikiem tłumionej złości...

List otwarty do bliskich i przyjaciół osób cierpiących z powodu zaburzeń lękowych, obsesyjno- kompulsywnych (OCD), depresji.

 

 

 

psychoterapia nerwicy lękowej

Oliwia Mazelewska- Sokołowska- Psycholog, psychoterapeuta, założyła i prowadzi stronę totylkostrach.pl, z osobami borykającymi się z problemem zaburzeń lękowych pracuje od kilkunastu lat. Szereg szkoleń połączone z wieloletnim doświadczeniem tworzą warsztat pracy terapeutycznej na wysokim poziomie efektywności. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe szkolenia w zakresie psychoterapii systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracuje w nurcie systemowym oraz narracyjnym.

Artykuły wg kategorii

ATAKI PANIKI ZABURZENIA LĘKOWE

UOGÓLNIONE ZABURZENIA LĘKOWE

ZABURZENIA OBSESYJNO- KOMPULSYWNE OCD

FOBIA SPOŁECZNA

LĘKI W TWOIM ŻYCIU

NIE BÓJ SIĘ ...TEGO CO CZUJESZ

TERAPIA LĘKU  PSYCHOTERAPIA

LĘK W TWOIM CIELE

STRES I ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO

Najczęściej ludzie boją się samotności i robią wszystko, aby jej uniknąć. Jeśli doświadczają poczucia samotności starają się za wszelką cenę rozproszyć je lub stłumić na różne możliwe sposoby. Media społecznościowe,
  "Osoba A: Co jeśli prawo powszechnego ciążenia zostanie zniesione i będziemy wisieć w powietrzu do góry nogami, obijając sobie głowy? Osoba B: To niemożliwe, ponieważ byłoby to wbrew teorii kwantowej,
Zaburzenia lękowe uogólnione- test (nerwica lękowa) 1. Czy miewasz poniżej wymienione objawy( co najmniej 4 jednocześnie)?: przyspieszony lub nieregularny rytm pracy serca pocenie się drżenie lub niepokój suchość w ustach
Część I Atak paniki- jakie są objawy i jak wygląda atak paniki? Czym jest atak paniki? Atak paniki- jakie są objawy ataku paniki, co się dzieje w chwili ataku paniki?
Pierwszy atak paniki często kończy się na pogotowiu. Intensywność doświadczanej emocji, przerażające objawy z ciała tworzą poczucie, że śmierć jest nieuchronna... i albo zawał albo udar, a w najlepszym przypadku
Napady paniki- test (nerwica lękowa): Sprawdź czy cierpisz na zaburzenia lękowe (nerwica lękowa). 1. Czy występują u Ciebie poniżej wymienione objawy (co najmniej 4 poniżej wymienione jednocześnie)?: przyspieszona lub nieregularna
Agorafobia- test do samobadania- nerwica lękowa 1. Czy przebywanie w wymienionych niżej sytuacjach powoduje u Ciebie wystąpienie napadów paniki, lęku lub uczucia duszności (objawy lęku dotyczą co najmniej dwóch poniższych
Lęk, mimo że powszechny i nieunikniony, jest emocją, która potrafi naprawdę udręczyć człowieka. Jak to się dzieje, że w obiektywnie tej samej sytuacji odczuwasz ogromny lęk, któremu czasem towarzyszą napady
Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (inaczej nerwica natręctw)- oto poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci zrozumieć choć trochę bardziej co się z Tobą dzieje. Mam nadzieję, że czytając je zmienisz swój kierunek
Z uwagi na różne subiektywne wzorce zachowań oraz przekazy kulturowe ludzie na różne sposoby pokazują i postrzegają swoje emocje. To co dla jednych jest naturalne, dla innych będzie wyrazem słabości

Czytaj więcej:

Dodaj komentarz:

Twój nick:

Twój mail (niepublikowany)

Twój komentarz:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Komentarze:

Petra pisze: 18.06. 2021 godz. 21:35

Jestem zmęczona już tymi myślami... czy można przestać, dzięki za ten tekst- gdy mogę nazwać co się dzieje, wiem że nie wariuję, że złe myśli o bliskich to tylko myśli, myśli natrętne. Tylko żeby jeszcze w to uwierzyć.

 


 

Mila pisze: 20.06.2021 godz. 08:35

Moje złe myśli o bliskich są gdy tylko widzę nóż. Kilka miesięcy temu bałam się nawet wejść do kuchni. Nerwica zniszczyła mnie. Boję się czasem, że jest coś ze mną nie tak i w takich chwilach ciężko uwierzyć, że to nerwica i myśli natrętne, a nie coś innego. Teraz jest lepiej. Od 2 miesięcy biorę leki, jedne przeciwdepresyjne i jest naprawdę lepiej, ale zastanawiam się nad psychoterapią. Kto ma doświadczenia i uważa, że to ma sens?

 


 

Zmagającysię pisze: 30.07.2021 godz. 22:00

Jakby ktoś mnie obserwował to owszem, może zauważyć, że 10 razy coś sprawdzam, domykam, poprawiam, ale u mnie nie chodzi o sam fakt powtórzenia tych czynności po prostu po to żeby to zrobić, lecz muszę robić to tak długo, aż zrobię to dobrze. Dla przykładu, zamykam drzwi, ale w czasie zamykania tych drzwi pojawia mi się w myślach twarz siostry, i teraz żeby nic złego jej się nie stało (chodzi o jakąś chorobę), muszę znowu pomyśleć o jej twarzy, otworzyć drzwi (cofnąć ten zły urok) i znowu zamknąć, ale nie myśląc o żadnej bliskiej mi osobie, i tak do skutku.. Trudno to wytłumaczyć. Bądź co bądź, nie widziałem w internecie opisu takiego przypadku, może po tylu latach to już jakaś bardziej zaawansowana forma tego daru.

 


 

Anna pisze: 14.08.2021 godz. 18:17

Cierpię na nerwicę natręctw. Gdy pojawi się niechciana myśl robi mi się gorąco. Dawno temu moje myśli natrętne dotyczyły religijności. Kiedy się z nimi oswoiłam i przeszły mi trochę. Wówczas pojawiły się myśli związane z seksualnością. A teraz moje dręczenie dotyczy skrzywdzenia innych, chociaż bardzo bym nie chciała nikomu najmniejszej krzywdy zrobić. Przychodzi nasilenie nerwów, gorąco i przeżywanie, dlaczego taka myśl mi przyszła do głowy? Wydaje mi się, że zwariuję.

 


 

Myśliciel pisze: 19.09.2021 godz. 16:04

Zacząłem psychoterapia CBT z psychologiem , po 2 wizytach jest dużo lepiej . Nie ma co się łudzić ze od razu wszystko minie , ale najważniejsze nie tracić wiary ,starać się żyć normalnie i nie zamykać się w pokoju . Nie śpię po nocach ,brakuje mi koncentracji zamyślam się cały czas ( jak o dobrych i złych myślach a te złe staram się lekceważyć i nie walczysz z nimi ). Mam różne tematyki myśli o najbliższych więc wiem jaki to koszmar .Trzeba zrozumieć że myśl to tylko myśl , łudzę myślą o wszystkim... Bardzo pomógł mi sport , ćwiczenia relaksacyjne ,odprężające i picie Melisy.

Bardzo polecam psychoterapia CBT !!

 


 

Ewik pisze: 23.10. 2021 godz. 10:24

Od jakiegoś czasu mam kłopot z hałaśliwymi sąsiadami, dochodzi do tego że kiedy wracam do domu wpadam w panikę, co jeśli będzie za głośno, to zaczyna mnie psychicznie wykańczać.

 


 

Zmartwiony pisze: 02.11. 2021 godz. 14:06

W czasie nabożeństw, czytania religijnej lektury, modlitw itp. przychodzą mi do głowy jakieś bluźniercze myśli z którymi chcę walczyć, ale znowu w różnych podobnych sytuacją te myśli przychodzą do głowy, a potem w walce z nimi robi się gorąco i chyba z tego powodu wzrasta ciśnienie.

 


 

Olgierd pisze: 03. 12. 2021 godz. 19:47

Witam wszystkich miewam bluźniercze myśli obrażające Boga, Maryję oraz Krzyż. Walczę z myślami ok 15 lat. Som codziennie. Jednego dnia większe drugiego mniejsze. Jestem osobą wierzącą. Spowiednik twierdzi że to pokusa a psychiatra że zaburzenia OCD. Obecnie bez leków. Dużo lepiej czuje się bez leków. Także wiem jak to jest ja ktoś ma takie myśli. Ten strach i smutek gdy występują nie do opisania dosłownie jakby jakiś paraliż psychiczny. Pozdrawiam Olgierd

 


 

Ania pisze: 26. 05. 2022 godz. 00:01

Świetny artykuł, zresztą jak wszystkie na tej stronie. Ja od jakiegoś czasu mam problem ze sobą i czasem sama już nie wiem co ze mną jest. Napady paniki, nerwica czy nerwica natręctw. Psychiatra stwierdził zaburzenia lękowe i przepisał Prozak. Stwierdziłam, że wszystko tylko nie ten kontrowersyjny lek. W tym momencie chce podjąć psychoterapię. Czuje ze bardzo jej potrzebuje bo zakopałam się we własnych emocjach.

 


 

Renata pisze: 02. 01 . 2023 godz. 14:49

Wspaniała treść, artykuł mądry, przejrzysty, zwięzły. Jak dla mnie, nerwicowca z natręctwami, to po prostu głębszy oddech. Praca nad sobą jest ciężka, nie raz bolesna, ale musi być systematyczna. Dziękuję autorce za nieocenione, niestraszenie, merytoryczne podejście. U mnie artykuł znalazł się w zakładce "ulubione", by móc do niego wrócić, gdy zapomnę czasem o sobie.

 


 

Weteran pisze: 31. 03. 2023 godz. 14:11

Zmagam się czynnie z tą nerwicą od ośmiu lat, choć pierwsze objawy miałem już ok. piątego-siódmego roku życia. OCD to nie tylko system natręctwo-rytuał. To bardzo złożony problem nakładający się na cały czynnik myślowy. Osoba z nerwicą natręctw po prostu za dużo myśli. Po wielu latach wylanych łez w walce z tym kagańcem szczęścia mogę powiedzieć jedno: nie ruszaj g..., bo śmierdzi. Tak jest z natręctwami, trochę też jak z wysypką. Wysypka sprawia nam dyskomfort, więc mamy ogromną ochotę ją podrapać, by poczuć ulgę. Owa ulga utrzyma się raptem chwilę, by swędzenie mogło znów uderzyć z podwojoną siłą. Wysypkę trzeba przeczekać, nie ruszać jej. Tak samo jest z natręctwami: nie będziesz wchodził w dyskusję z natręctwem, to sobie pójdzie.

 

Nie wolno w nerwicy wykonywać rytuałów (czy to czynności fizycznych, czy przemielenia fałszywej obawy w głowie). Słowo klucz to ,,niemyślenie". Nie ma innej drogi. Po prostu nie myśl - to jedno zdanie to przepis na sukces. Nie licz na to, że wyleczysz się z nerwicy, że będziesz kiedyś wolny od jakichkolwiek natrętnych obaw. Jak wspomniałem: ja OCD nie traktuję jak choroby, tylko bardziej jako po prostu rodzaj umysłu ludzkiego, który jest wręcz nadświadomy, za dużo analizuje, za dużo dostrzega. Trzeba się odciąć od tych wszystkich nadmiernych przemyśleń. Nigdy ich nie wykorzenisz, ale możesz nauczyć się z nimi żyć. A żyć z nimi to znaczy unikać ich. Ja wyrzuciłem ze swojego życia jakiekolwiek pojęcie myśli natrętnych, rytuałów, całej tej nomenklatury OCD. Każdy człowiek wbrew pozorom wykonuje rytuały, np. pisząc SMS-a do dziecka, czy wszystko OK, w nadziei, że odpisze ,,dobrze". Ponownie wspomnę: osoba z OCD ma dokładnie taki sam umysł, jak człowiek ,,zdrowy", tylko bardziej ,,obrotowy". To oznacza, że nie każde natręctwo jest złe. Mimo swej uporczywości wiele natręctw jest słuszną obawą. Dlatego proponuję wykluczyć jakąkolwiek nazyfikację tych myśli, tylko brać je w ten sposób: jeśli uważamy, że dana myśl jest przesadna/irracjonalna/nie zgadza się z naszym prawdziwym podejściem do życia, to należy wywalić ją z głowy. Po prostu nie myśleć na siłę. Ja zawsze sobie mówię ,,ja wiem, o czym mam nie myśleć". Te myśli bardzo łatwo da się zidentyfikować, dzięki właśnie m.in. temu, że często uważamy je za nie swoje. Niemyślenie to odcięcie danego zagadnienia lub elementu jakiegoś zagadnienia z naszej świadomości. Dajmy na to że musimy posprzątać toaletę: wyłączamy wtedy myślenie o tym, co sprzątamy, po prostu robimy to, co do nas należy. Nie rozwodzimy się w myślach nad tym, co sprzątamy. Robimy to jakby bezpodmiotowo.

Inny przykład: boisz się, czy zdasz jakiś egzamin? Nie myśl o tym, że możesz nie zdać, a skup się na tym, by się dobrze nauczyć. Skupienie też jest tu ważnym, właściwie drugorzędnym elementem. W niemyśleniu bardzo może pomóc zajęcie się czymś. OCD to nadmiar myśli, nierównomierność między światem własnego umysłu a światem realnym. Trzeba więc tę nierównomierność wyrównać i po prostu żyć. Olać natrętne uczucie i robić to, co do nas należy. Nie myśleć o głupotach, a myśleć pozytywnie. Wtedy owe natręctwa same się wycofają. To trudne, ale ćwicząc to na każdym kroku zacznie działać. I ponownie: nie łudź się, że pozbędziesz się natręctw. Po prostu z czasem przestaną ci przeszkadzać. I licz się z tym, że rezultatów nie dostrzeżesz od razu. Musisz trochę przecierpieć, zanim oswoisz nerwicę. Mój wywód mogę podsumować jeszcze w taki sposób: wyłącz błędne myślenie, włącz dobre myślenie. I najważniejsze, co musisz mieć w głowie, to to jedno sformułowanie: nie myśl.

 


Ewelina pisze: 20. 06 . 2023 godz. 18:15

Witam, bardzo pomocny artykuł. Ja z nerwica natręctw zmagam się 30 lat , a mam 39, oczywiście jako dziecko nie miałam pojęcia, że to to. Myślałam, że zwyczajnie to moje myśli i już, moje natręctwa myślowe atakują mojego męża, którego kocham ponad życie, myśli typu nie będziecie razem , nie kochasz go  ,zniszczysz jego życie co teraz!!! Ale ja wiem , że tak nie jest , najczęściej atakuje mnie po dużym stresie ,przeżytych emocjach ,tak jak teraz staraliśmy się o dziecko z in vitro nie udało się chcieliśmy adoptować, ale idąc na kurs dostałam ataku lęku i tak przez 2 dniu kursu niestety musieliśmy zrezygnować, bo nie mogłam tego zrobić mężowi i dziecku , diagnoza została mi postawiona, a 4 lata temu gdy to dostałam tak silnego lęku i natręctw, że biłam się po głowie nie mogłam iść z psami na spacer, jeść, gotować, nic, mąż zabrał mnie do lekarza rodzinnego i po pierwszych słowach przepisała leki i postawiła diagnozę, pomogło natychmiastowo, teraz minęły dokładnie 4 lata i znowu ta się dzieje, ale jak wspomniałam lekarz twierdzi , że to wszystko to był za duży stres dla mnie, na koniec dodam że ta nerwica jak lekarz stwierdził zaczęła się po samobójstwie taty, później gdy poznałam 1 męża który okazał się bokserem damskim i tak walczę już tyle lat we wrześniu zaczynam psychoterapię, bo dłużej sama nie dam rady pozdrawiam i trzymam kciuki za wszystkich którzy zmagają się z tym draństwem.

 

WRóĆ

12 lutego 2022

Natrętne myśli- zaburzenie obsesyjno- kompulsywne z przewagą myśli czy ruminacji natrętnych

Nerwica natręctw- przykłady natrętnych myśli

Copyright © 2019- 2022 totylkostrach.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Poradnia Psychologiczna Online

Terapia Lęku Online

tel. 502 291 584

kontakt@totylkostrach.pl

 

USŁUGI:

Konsultacje psychologiczne online

Psychoterapia online

Konsultacje telefoniczne

 

Regulamin 

Polityka prywatności

Cennik i metody płatności

FAQ

 

Znajdziesz nas na: